Home Zdrowie i styl życia Barometr dobroczynności: średnio każdego dnia w Polsce przybywa dziewięć organizacji pożytku publicznego. W ciągu ostatnich 14 lat ich liczba wzrosła o połowę

Barometr dobroczynności: średnio każdego dnia w Polsce przybywa dziewięć organizacji pożytku publicznego. W ciągu ostatnich 14 lat ich liczba wzrosła o połowę

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Polski sektor samorządowy radzi sobie wyjątkowo dobrze, szczególnie w porównaniu do innych firm zarejestrowanych w KRS. Według analizy Fundacji Dr Clown od 2010 r. zarejestrowano 50 tys. stowarzyszeń i fundacji, z czego jedynie 216 zawiesiło działalność. Niemniej jednak, niska świadomość Polaków na temat działalności organizacji pożytku publicznego spowodowała spadek o 3 mln osób, które w ubiegłym roku odpisały odsetek podatku dochodowego na ich rzecz w porównaniu do roku poprzedniego.

Pod koniec 2023 roku w Polsce zarejestrowanych było ponad 155 tysięcy stowarzyszeń i fundacji. Od początku 2024 roku liczba ta wzrosła o ponad 900, zgodnie z najnowszą analizą danych z Krajowego Rejestru Sądowego, przeprowadzoną na zlecenie Fundacji Dr Clown. Fundacja ta od 25 lat ustanawia standardy w terapii śmiechem i sposobach budzenia radości u dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami w szpitalach i wyspecjalizowanych placówkach.

W ciągu ostatnich 14 lat powstało 50 tysięcy nowych organizacji pozarządowych. Z tego około 121 tysięcy to różnego rodzaju stowarzyszenia. Według ekspertów z wywiadowni gospodarczej Dun & Bradstreet, liczba ta może w bieżącym roku wzrosnąć nawet do 123,5 tysięcy. Większość z tych organizacji, około 87 proc., cieszy się dobrą lub bardzo dobrą kondycją finansową. Jedynie około 13 proc. ma słabszą sytuację, a zaledwie 0,2 proc. znajduje się w bardzo złej kondycji.

Analiza ekspertów: Wzrost liczby organizacji pozarządowych

Według analizy przeprowadzonej przez ekspertów z wywiadowni gospodarczej Dun & Bradstreet, liczba organizacji pozarządowych w bieżącym roku może wzrosnąć nawet do 123,5 tysięcy. Z 50 tysiącami nowych organizacji powstałych w ciągu ostatnich 14 lat, aż 87 proc. znajduje się w dobrej lub bardzo dobrej kondycji finansowej. Tylko około 13 proc. ma słabszą sytuację, a zaledwie 0,2 proc. znajduje się w bardzo złej kondycji.

W ciągu ostatnich piętnastu lat liczba zarejestrowanych organizacji pozarządowych w Polsce głównie rosła, przybyło ich 50 tys. od 2010 roku. Jedyny spadek, o 7,6 tys. podmiotów, odnotowano w latach 2018-2019. W tym okresie wykreślono z rejestru REGON podmioty z dawnych rejestrów sądowych, które nie zarejestrowały się w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Od tego czasu liczba organizacji pozarządowych wzrasta w tempie od 2 do 3 proc. rocznie.

„Stale rosnąca liczba organizacji pożytku publicznego w Polsce może świadczyć o rosnącej świadomości społecznej i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Jednocześnie jednak, według dostępnych badań, prawie 40 proc. Polek i Polaków deklaruje, że nie ma żadnych skojarzeń z działalnością organizacji pozarządowych, a liczba podatników i podatniczek, którzy w 2023 r. skorzystali z opcji odpisania części podatku dochodowego na organizacje pożytku publicznego, spadła o ponad 3 mln w porównaniu do roku 2022 – mówi Agata Bednarek, prezeska zarządu Fundacji Dr Clown – Według naszych obserwacji, im więcej darczyńcy wiedzą o działalności organizacji oraz o tym, w jaki sposób wykorzystuje ona środki, tym chętniej udzielają wsparcia, nie tylko finansowego. Dlatego edukacja na temat działań fundacji i stowarzyszeń jest bardzo ważna i pozwala bardziej efektywnie budować wspólne dobro”.

Analiza wykazała, że sektor pozarządowy w Polsce radzi sobie znacznie lepiej niż inne sektory gospodarki.

W porównaniu z sektorami usług, handlu czy przemysłu, liczba zawieszanych działalności wśród organizacji pożytku publicznego jest minimalna. W przypadku tych pierwszych, tysiące firm zawiesza swoją działalność rocznie, podczas gdy w sektorze pozarządowym jest to zaledwie kilkadziesiąt.

Od 2010 r. w Polsce jedynie 216 stowarzyszeń i fundacji zawiesiło swoją działalność, co daje średnio około 15 przypadków rocznie. Największa liczba zawieszeń, chociaż nadal bardzo niewielka – 39 podmiotów – miała miejsce w 2022 r.

Według danych z badania przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet na początku marca 2024 r., poziom optymizmu na polskim rynku, zarówno w biznesie, jak i w branżach użyteczności publicznej, jest wysoki. Analizie poddano dane z rejestru KRS, a wyniki raportu „Dun & Bradstreet Global Business Optimism Insights” wskazują, że polscy zarządzający firmami wykazują się optymizmem, uzyskując wynik 58,8 punktów na skali od 0 do 100.

Fundacja Dr Clown

Fundacja Dr Clown to zespół profesjonalnych wolontariuszy, którzy od 25 lat wspierają chorych dzieci, seniorów i osoby z niepełnosprawnością w szpitalach i placówkach specjalistycznych. Dzięki wsparciu darczyńców fundacja buduje długotrwałe relacje z beneficjentami, przynosząc uśmiech na ich twarze. Zespołowi niemal 500 doktorów Clownów z 16 regionów udaje się regularnie odwiedzać niemal 150 szpitali i placówek specjalistycznych w ponad 80 miastach, aby zapewnić wsparcie każdemu pacjentowi. Fundacja prowadzi także inicjatywę dogoterapii, która pomaga w przywracaniu poczucia bezpieczeństwa i motywacji do walki z chorobą.


Źródło: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ