Home Ludzie i kultura Stalowa Wola: Miejski Dom Kultury jaśnieje nowym blaskiem

Stalowa Wola: Miejski Dom Kultury jaśnieje nowym blaskiem

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Czy socrealizm stanowi wyzwanie dla Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli? – ta kwestia będzie omawiana na konferencji popularnonaukowej, która odbędzie się po zakończeniu remontu wnętrza Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.

Podczas kolejnych części spotkania omawiano historię budynku, postępy prac remontowych oraz przyszłą ofertę programową opartą na dziedzictwie kulturowym MDK w Stalowej Woli.

Prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny, wyraził zachwyt nad przemianą Miejskiego Domu Kultury, która pozwoliła na odnowienie dawnej świetności i piękna budynku. Prace konserwatorskie odkryły wiele pięknych elementów architektury i lokalnej tożsamości, które przez lata były zasłonięte lub zniszczone. Efektem tych prac jest poprawa komfortu korzystania z budynku.

Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli został oddany do użytku w 1952 roku i od tamtej chwili stanowi główne centrum edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży, jak również ośrodek amatorskiego ruchu artystycznego w Stalowej Woli. To miejsce ma swoją własną „duszę”, tworzoną przez ludzi, którzy nieprzerwanie od 72 lat przyczyniają się do jego rozwoju. Prezydent Nadbereżny podkreślił, że „sercem Miejskiego Domu Kultury są ludzie z programem artystycznym, wizją, miłością do sztuki i kultury lokalnej oraz troską o tożsamość lasowiacką”. Prace remontowe doprowadziły do zmiany geometrii sali widowiskowej, pełnej adaptacji obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, oraz dodania nowej sceny z zapadnią i zautomatyzowanej techniki scenicznej. Wartość tych zmian jest ogromna, ponieważ stwarza niesamowite warunki dla rozwoju artystycznego i kulturalnego, zarówno dla artystów, jak i dla widzów.

Wszyscy zaangażowani w remont Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, włącznie z przedstawicielami Funduszy Norweskich, zostali wyróżnieni przez prezydenta miasta, a włodarz miasta został uhonorowany za swoje zaangażowanie w rewitalizację obiektu.

26 stycznia odbędzie się konferencja pod hasłem „Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli: Dziedzictwo Socrealizmu”. Wydarzenie będzie składać się z cyklu wykładów na temat Zakładowego Domu Kultury, prac konserwatorskich i dziedzictwa kulturowego, a także wernisażu „Dwóch ikon” i „Pinakoteka-prolog”. Po południu odbędą się warsztaty prezentujące zasoby i dziedzictwo MDK w wyremontowanych pomieszczeniach.

Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli przeszedł gruntowny remont obejmujący 90% powierzchni budynku. Prace zostały przeprowadzone w ramach projektu „Przebudowa i prace konserwatorskie w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli w celu efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego”, realizowanego w ramach Programu „Kultura” Działanie 1 „Poprawa Zarządzania Dziedzictwem Kulturowym” i współfinansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021. Całkowita wartość projektu wynosi 22 001 168,16 zł, w tym 11 494 151,39 zł pochodzi z dofinansowania ze środków Mechanizmu Finansowego EOG, 2 028 379,68 zł z dofinansowania ze środków Budżetu Państwa, a 8 478 637,09 zł stanowi wkład własny miasta Stalowa Wola oraz Partnerów Projektu: Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli oraz Stowarzyszenia INTBAU Norway.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ