Home Polityka i społeczeństwo MRiT: 9. posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej (komunikat)

MRiT: 9. posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej (komunikat)

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Niniejszym informujemy, że odbyło się 9. posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej we Lwowie. Polskę reprezentowali przedstawiciele wszystkich resortów zaangażowanych we współpracę gospodarczą, w tym ministrowie Krzysztof Hetman i Czesław Siekierski. Delegacji ukraińskiej przewodniczyła wicepremier, minister Reintegracji Ziem Czasowo Okupowanych Ukrainy Iryna Vereshchuk.

Minister Krzysztof Hetman na początku posiedzenia podkreślił, że Polska nadal solidaryzuje się z Ukrainą i narodem ukraińskim oraz udziela jej wsparcia na wielu płaszczyznach.

„W ostatnim roku pojawiły się trudne i złożone tematy w naszych relacjach, wymagające wyważenia stanowisk i ochrony naszych obywateli, zwłaszcza polskich rolników i przewoźników. Rozumiemy trudną sytuację gospodarczą naszych ukraińskich partnerów, ale jest to także trudny czas dla nas wszystkich. Uważamy, że tylko wzajemny dialog i otwartość mogą doprowadzić do kompromisowego rozwiązania wrażliwych kwestii. Dzisiaj będziemy o nich rozmawiać” – dodał minister.

Podczas spotkania omawiano również możliwości zwiększenia współpracy w obszarach takich jak energetyka, projekty kosmiczne, metrologia oraz odbudowa Ukrainy. Polska wyraziła gotowość do dzielenia się doświadczeniami w zakresie prawa zamówień publicznych i chce wesprzeć Ukrainę w procesie adaptacji do akcesji do UE.

Szef MRiT podkreślił, że w tym roku przypada 20. rocznica przystąpienia Polski do UE i uważa, że Polska ma odpowiednie zrozumienie dla potrzeb Ukrainy w zakresie akcesji. Ponadto wyraził wolę dzielenia się doświadczeniami z polskiej drogi do Unii.

Polsko-Ukraińska Komisja Międzyrządowa ds. Współpracy Gospodarczej powstała na podstawie umowy o współpracy gospodarczej między Polską i Ukrainą z 2005 roku. Do tej pory odbyło się 8 posiedzeń Komisji. W jej ramach działa 7 grup roboczych zajmujących się m.in. współpracą w rolnictwie, turystyce, sektorze paliwowo-energetycznym, transporcie, informacjach geoprzestrzennych, przestrzeni kosmicznej, handlu i inwestycji, oraz 1 podkomisja zajmująca się przemysłem obronnym. Minister Hetman i wicepremier Iryna Vereshchuk ogłosili decyzję o zwiększeniu intensywności działań Komisji podczas spotkania z mediami.

Osoba informująca oświadczyła, że chcą, aby Komisja miała częstsze spotkania i że grupy robocze powinny być poszerzone o nowe obszary współpracy.

Przed rozmowami Komisji odbyło się wspólne spotkanie z wicepremierem Vereshchukiem i ambasadorem Ukrainy w Polsce, Vasylem Zwaryczem, w trakcie którego minister Hetman złożył kwiaty na Cmentarzu Łyczakowskim. Następnie odbyło się spotkanie dwustronne szefa MRiT z wicepremierem Ukrainy, podczas którego omówiono kwestie związane m.in. z handlem, odbudową Ukrainy i współpracą przedsiębiorców.

Umowa na przebudowę przejścia drogowego „Szeghini” na polsko-ukraińskiej granicy została podpisana 10 marca 2024 r. w obecności ministra Hetmana i wicepremier Vereshchuk przez Państwową Służbę Celną Ukrainy i firmę Unibep S.A.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ