Home Polityka i społeczeństwo MRiRW: Rozmowy polsko-ukraińskie we Lwowie (komunikat)

MRiRW: Rozmowy polsko-ukraińskie we Lwowie (komunikat)

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pragnie poinformować, że minister Czesław Siekierski wziął udział w IX posiedzeniu Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej we Lwowie. W spotkaniu uczestniczył również główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk.

Agenda of the Intergovernmental Commission Meeting

Minister Czesław Siekierski summarized the state of cooperation between Poland and Ukraine in the agricultural and food sector. He emphasized that in these areas, Poland and Ukraine will always both cooperate and compete with each other.

Minister zwrócił uwagę na wzrost importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy, wynikający z zmian w trasach logistycznych i liberalizacji handlu między UE a Ukrainą. W związku z zakłóceniami na rynku rolnym i niepokojami społecznymi, Polska zdecydowała się na wprowadzenie ograniczeń w imporcie wybranych produktów z Ukrainy.

Minister Siekierski podkreślił, że celem jest znalezienie sposobu zabezpieczenia się przed negatywnymi skutkami importu rolnego z Ukrainy, który będzie akceptowalny dla wszystkich uczestników.

Szef polskiego resortu rolnictwa wyraził nadzieję na stworzenie mechanizmu wzajemnego licencjonowania eksportu produktów rolnych.

Minister Siekierski zapowiedział, że Polska jest gotowa dzielić się wiedzą i doświadczeniem z Ukrainą w dostosowaniu jej sektora rolno-spożywczego do wymagań Unii Europejskiej. Wyraził również nadzieję na współpracę Polski i Ukrainy w celu wspólnego eksportu żywności na rynki krajów trzecich.

Paweł Niemczuk, główny lekarz weterynarii, podkreślił, że służby weterynaryjne wykonują ogromną pracę w kontroli towarów na granicy polsko-ukraińskiej. Wysłał również podziękowania do Ukrainy za zniesienie restrykcji wobec Polski w związku z rzekomym pomorem drobiu.

Spotkanie dwustronne

Przed oficjalnym posiedzeniem Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej, minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski przeprowadził rozmowy z ukraińskim ministrem polityki rolnej i żywności Mykołą Solskim oraz wiceministrem gospodarki Ukrainy Tarasem Kaczką.

Ministrowie omówili kwestie handlu produktami rolnymi, biorąc pod uwagę wrażliwości sektorów rolnych obydwu krajów.

Minister Siekierski podkreślił, że konieczne jest zabezpieczenie polskiego rynku przed negatywnymi skutkami nadmiernego importu rolnego z Ukrainy. Zniesienie w przyszłości obecnie obowiązującego zakazu importu będzie wymagać uprzedniego wprowadzenia rozwiązań, które skutecznie i systemowo uregulują ten handel.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pragnie poinformować o nowym trendzie w eksportowaniu towarów rolnych z Ukrainy.

Minister Solski zauważył, że eksporterzy ukraińscy coraz częściej korzystają z innych korytarzy solidarnościowych niż polscy, co może przynieść ulgę dla polskiej infrastruktury transportowej i zmniejszyć obciążenie tranzytu.

Ministrowie uzgodnili konieczność zaangażowania przedstawicieli sektora rolno-spożywczego Polski i Ukrainy w dialog na obecnym etapie, celem opracowania praktycznych rozwiązań.

Spotkanie w Warszawie 18 marca 2024 r. będzie kontynuacją rozmów między obiema stronami, przygotowującą do polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych planowanych na 28 marca 2024 r. w Warszawie.

Komisja Międzyrządowa Polsko-Ukraińska

Komisja ds. współpracy gospodarczej Polsko-Ukraińska jest kierowana przez ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana po stronie polskiej oraz wicepremiera, ministra ds. Reintegracji Terytoriów Tymczasowo Okupowanych Irynę Wereszczuk po stronie ukraińskiej. Ostatnie posiedzenie odbyło się 22 września 2022 r. w Rzeszowie.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są przedstawiane w formie oryginalnej, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, zgodnie z dostarczoną przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ