Home Nauka i technologie Zaplanowany na 27 kwietnia historyczny debiut autonomicznej ligi wyścigowej z inicjatywy ASPIRE zrewolucjonizuje przyszłość sportów ekstremalnych

Zaplanowany na 27 kwietnia historyczny debiut autonomicznej ligi wyścigowej z inicjatywy ASPIRE zrewolucjonizuje przyszłość sportów ekstremalnych

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Wyścig na torze Yas Marina Circuit przyciągnie ponad 10 tys. widzów, którzy będą mogli zobaczyć po raz pierwszy 4 autonomiczne samochody rywalizujące na tym samym torze. Programiści staną się zawodnikami, gdy 8 międzynarodowych drużyn będzie walczyć o pulę nagród wynoszącą łącznie 2,25 mln USD, przy wsparciu głównego sponsora A2RL, firmę ADNOC, która wspiera postęp technologiczny w dziedzinie mobilności.

W Abu Zabi odbędzie się przełomowe wydarzenie, w ramach którego ponad 10 tys. widzów obejrzy na żywo pierwszy w historii, zorganizowany przez ASPIRE wyścig autonomicznej ligi wyścigowej Abu Zabi (A2RL), który odbędzie się na kultowym torze Yas Marina Circuit. Ten całkowicie nowy wyścig autonomicznych samochodów stanowi istotny krok w historii sportów motorowych i może się poszczycić największą tego rodzaju ligą na świecie.

Więcej informacji oraz multimedia można znaleźć w pełnej treści informacji prasowej pod tym linkiem: https://www.businesswire.com/news/home/20240423973906/pl/.

W wyścigu weźmie udział osiem drużyn z różnych krajów, w tym Code19 Racing z USA, Constructor University ze Szwajcarii i Singapuru, Fly Eagle z Chin i ZEA, HUMDA Lab z Węgier, KINETIZ z Singapuru i ZEA, PoliMOVE z Włoch, UNIMORE z Włoch oraz drużyna z Monachijskiego Uniwersytetu Technicznego z Niemiec. Wszystkie będą rywalizować o pulę nagród o łącznej wartości 2,25 mln USD.

W ramach projektu, zespoły programistów oraz inżynierów będą miały dostęp do unikatowego pojazdu Dallara Super Formula SF23, stworzonego we współpracy z Japan Race Promotions. Pojazdy te zostaną zaopatrzone w technologię autonomiczną oraz systemy stworzone przez Instytut Innowacji Technologicznych (TII). Różnice między nimi będą wynikały z wykorzystania przez poszczególne drużyny umiejętności programistycznych, algorytmów AI oraz specjalistycznej wiedzy w zakresie oprogramowania do uczenia maszynowego. Obecnie uważane są za najszybsze pojazdy wyścigowe po Formule 1, osiągając prędkości do 300 km/h.

Wydarzenie będzie miało miejsce po raz pierwszy, a jego format obejmuje jednoczesną jazdę czterech autonomicznych samochodów po torze wyścigowym. Po serii wyścigów kwalifikacyjnych, w wielkim finale zmierzą się zawodnicy z najlepszymi wynikami pod względem czasu i prędkości, awansując do ostatniego wyzwania zwanego Overtaking Challenge, który wyłoni ostatecznego zwycięzcę. Dodatkowo, Instytut Innowacji Technologicznych (TII) zorganizuje wyścig, w którym człowiek zmierzy się ze sztuczną inteligencją w emocjonującym wyścigu autonomicznych samochodów z byłym kierowcą F1, Daniilem Kvyatem.

Faisal Al Bannai, sekretarz generalny Rady ds. badań naukowych w zakresie zaawansowanych technologii, jednostki macierzystej ASPIRE, i doradca prezydenta ZEA ds. strategicznych badań i zaawansowanych technologii, podkreślił znaczenie przesuwania granic technologii w ekstremalnych warunkach. Wykorzystanie umiejętności programistycznych, algorytmów AI i biegłości w dziedzinie opracowywania oprogramowania jest kluczowe dla przyszłości Abu Zabi jako światowego ośrodka innowacji.

Firma ADNOC jest głównym sponsorem wydarzenia, zapewniając kluczowe wsparcie dla postępów w dziedzinie technologii wyścigów autonomicznych pojazdów. Dr Sultan Al Jaber, minister przemysłu i zaawansowanych technologii ZEA oraz dyrektor zarządzający i dyrektor generalny grupy ADNOC, podkreślił zaangażowanie firmy w integrację nowatorskich technologii, w tym AI, konkurencyjności w zakresie jazdy oraz wzrostu gospodarczego we wszystkich sektorach. ADNOC od lat inwestuje w najnowsze technologie i innowacje, pragnąc dostarczać nowoczesną energię wspomagającą codzienne życie.

Stephane Timpano, dyrektor generalny ASPIRE, opisał A2RL jako platformę umożliwiającą testowanie i optymalizację technologii autonomicznych pojazdów w celu zwiększenia bezpieczeństwa i niezawodności na drogach. Dzięki wsparciu lokalnych i międzynarodowych partnerów przyszłość mobilności staje się coraz bliższa. Pierwszy wyścig spotkał się z zainteresowaniem szerokiego wachlarza sponsorów, którzy wniesli wiedzę fachową oraz zasoby, pragnąc zagwarantować pomyślny rozwój najnowocześniejszych samochodów autonomicznych. Wiodący partnerzy, w tym Du, DMT, AWS oraz Mubadala, odegrali istotną rolę w opracowaniu wydarzenia, a partnerzy medialni, w tym Motorsports, Inc. Arabia, FastCompany Middle East i What’s On, zadbali o popularyzację A2RL.

Partnerzy techniczni, takie jak Dallara, Danisi Engineering, Meccanica 42, Kistler, Seyond, Eventagrate, Live in Five, Focal Point VR i Vislink, przyczynili się swoją specjalistyczną wiedzą do wspierania innowacyjnego charakteru wydarzenia oraz podniesienia standardów osiągnięć.

Strefa dla Fanów oferuje niesamowite atrakcje zarówno dla rodzin, jak i miłośników sportów motorowych oraz technologii. Goście będą mieli okazję doświadczyć innowacyjnych technologii i gier, w tym fascynującej strefy VR i zwiedzić muzeum AI o nazwie „Raceum”. Konkurs STEM dla uczniów szkół podstawowych, zorganizowany przez A2RL, odbędzie się 27 kwietnia od godz. 16:00 (GST), gdzie uczestnicy zaprezentują swoje umiejętności programistyczne w autonomicznych samochodach wyścigowych w skali 1:8. Wieczór zakończy się o 23:00 (GST) ceremonią wręczenia nagród, pokazem fajerwerków, pokazem dronów oraz koncertem prowadzonym przez DJ Andre Soueid.

Osoby, które nie będą mogły osobiście wziąć udziału w wydarzeniu, mogą obejrzeć transmisję wyścigu na żywo za pomocą kilku kanałów, takich jak oficjalne kanały A2RL na platformach takich jak YouTube, Twitch, motorsport.tv oraz w aplikacji A2RL. Zainteresowani są proszeni o odwiedzenie strony internetowej A2RL oraz śledzenie kanałów w mediach społecznościowych, gdzie będą zamieszczane aktualne informacje na temat programu wydarzenia oraz szczegóły dotyczące możliwości obejrzenia wyścigu w poszczególnych regionach.

A2RL debiutuje w ramach Tygodnia Mobilności Abu Zabi, trwającego od 24 kwietnia do 1 maja.

Źródło: AETOSWire

Niniejsze zawiadomienie jest oficjalne tylko w wersji oryginalnej w języku źródłowym. Tłumaczenie ma charakter jedynie orientacyjny i służy jedynie do ułatwienia zrozumienia, należy je interpretować w kontekście tekstu oryginalnego, który jest jedyną wersją prawnie wiążącą.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ