Home Nauka i technologie Testowanie nowych technologii kosmicznych: eksperci o misji Proba-3

Testowanie nowych technologii kosmicznych: eksperci o misji Proba-3

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Dr hab. Piotr Orleański z Centrum Badań Kosmicznych PAN wskazuje na niedawno zakończoną budowę pary satelitów, które w 2024 r. wystartują na orbitę w ramach europejskiej misji Proba-3. Poza przeprowadzeniem testów bezprecedensowej technologii wspólnego manewrowania, satelity te będą też wykonywać unikatowe, najdokładniejsze obserwacje korony słonecznej.

Dr hab. Piotr Orleański, prof. Centrum Badań Kosmicznych PAN, pełni funkcje kierownika Laboratorium Satelitarnych Aplikacji Układów FPGA oraz zastępcy dyrektora ds. rozwoju technologii CBK. Jest członkiem Rady Polskiej Agencji Kosmicznej, Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, a także ekspertem w programie Horizon 2020 Space. Profesor Orleański uczy również na Politechnice Warszawskiej, WAT i w Studium Doktoranckim CBK. Jego głównym zainteresowaniem jest rozwój polskiego przemysłu kosmicznego, który ma na celu wsparcie sektora kosmicznego w naszym kraju.

Misja Proba-3, której realizacja rozpocznie się w przyszłym roku, to szczególne wyzwanie. Dwie satelity zostaną umieszczone na orbicie w odległości zaledwie 144 metrów – z dokładnością milimetrową. Celem misji jest zbadanie zjawiska jonosfery, aby lepiej zrozumieć procesy zachodzące w atmosferze Ziemi i jej polu magnetycznym.

Naukowo przeprowadzane będą w czasie misji pomiary dotyczące wyładowań atmosferycznych i wpływu promieniowania kosmicznego na satelity.

Po pierwsze, celem misji jest zweryfikowanie zdolności wyjątkowo precyzyjnego utrzymywania pozycji satelitów przez długi czas. W tym celu dwa satelity poruszające się w odległości 144 m od siebie mają utrzymywać precyzyjną pozycję względem siebie o dokładności 1,5 mm przez 12 godzin w trakcie każdej okrążenia trwającego 20 godzin.

Drugim celem jest przeprowadzanie pomiarów dotyczących wyładowań atmosferycznych oraz wpływu promieniowania kosmicznego na satelity.

PAP: A na czym polega cel naukowy misji?

Misja PROBE 3 ma na celu zbadanie zjawiska zwanego „anomaliami magnetycznymi”, które występują wokół Ziemi. Anomalie te mogą wpływać na ruchy statków kosmicznych, a także wpływać na systemy nawigacji satelitarnej. Badania mają na celu zrozumienie skąd pochodzą te anomalie i jak je najlepiej monitorować. Badania te będą wykonywane dzięki wykorzystaniu szeregu różnych technologii, w tym teleskopów, maszyn i satelitów.

PAP: Jakie manewry będą wykorzystywane w misji PROBE 3?

Misja PROBE 3 będzie wykorzystywać szereg różnych manewrów, które obejmują zarówno pomiary wysokości, wydłużenia orbity, jak i manewry okresowe, które będą służyć do testowania różnych elementów systemu. Te manewry będą dotyczyć całego sektora, w tym wszystkich satelitów, które będą wykorzystane w tej misji.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ