Home Biznes i finanse Klucz do Konkurencyjności: Skuteczny Plan Rozwoju Twojej Firmy

Klucz do Konkurencyjności: Skuteczny Plan Rozwoju Twojej Firmy

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw z Polski otrzymali cenną radę podczas 7. spotkania z cyklu #idearozwojubiznesu – zasady zrównoważonego rozwoju mają duży wpływ na konkurencyjność firmy, zwłaszcza jeśli zostaną wdrożone szybko.

Siódme spotkanie z cyklu #idearozwojubiznesu, zorganizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) zatytułowane „Zrównoważony rozwój w MŚP. Jak raportowanie ESG wpłynie na konkurencyjność Twojej firmy?”, dotyczyło wykorzystania przepisów UE dotyczących zrównoważonego rozwoju w małych i średnich przedsiębiorstwach, aby zbudować konkurencyjność rynkową.

„Wdrożenie przepisów unijnych to będzie duże wyzwanie dla firm sektora MŚP. Należy pamiętać jednak, że praktyczne stosowanie zasad zrównoważonego rozwoju to szansa, aby stworzyć lepsze, bardziej konkurencyjne przedsiębiorstwo” – podkreślała Jolanta Okońska-Kubica, dyrektor zarządzająca w firmie ENVIPOL, przewodnicząca Komitetu ds. ESG Krajowej Izby Gospodarczej (KIG).

Ona twierdzi, że przejście na Gospodarkę Obiegu Zamkniętego jest konieczne, aby zadbać o środowisko dla przyszłych generacji. Dzięki temu wszyscy będziemy mieli dostęp do czystych zasobów naturalnych, dzięki którym będzie można prowadzić zrównoważony i zdrowy tryb życia.

„Należy dążyć do ograniczania wytwarzania odpadów, ale także eksploatowania cennych surowców. Powinniśmy działać tak, aby móc powtórnie wykorzystywać wytwarzane produkty. Stąd tak duży nacisk na recykling w gospodarce cyrkulacyjnej” – mówiła Jolanta Okońska-Kubica.

Kluczowe w rozwoju gospodarki cyrkulacyjnej są międzynarodowe regulacje, które określają jakie technologie, produkty i usługi są wprowadzane, aby osiągnąć założenia takie jak zeroemisyjność, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i wdrażanie efektywnych systemów zarządzania odpadami.

Koncerny, rządy i organizacje pozarządowe na całym świecie coraz bardziej dążą do wyeliminowania wpływu przemysłu na środowisko naturalne. Nowoczesne prawo i regulacje są tworzone w celu zapewnienia, że produkty, materiały i procesy są zgodne z wymaganiami dotyczącymi ochrony środowiska.

Globalne inicjatywy zmierzające do tworzenia gospodarki cyrkulacyjnej, są wdrażane przez wszystkie podmioty, mające na celu wyeliminowanie szkodliwego wpływu przemysłu na środowisko. Przepisy prawa wymagają od przedsiębiorstw, aby wykorzystywały rozwiązania technologiczne i efektywne systemy zarządzania odpadami, które doprowadzą do osiągnięcia założeń zeroemisyjności i redukcji śladu węglowego.

Aby wprowadzać nowe technologie i produkty zgodne z wymogami ochrony środowiska, koncerny, rządy i organizacje pozarządowe na całym świecie wdrażają inicjatywy mające na celu budowanie gospodarki cyrkulacyjnej. Nowe regulacje tworzone są z myślą o zapewnieniu, że produkty i procesy są wolne od szkodliwych skutków dla środowiska naturalnego.

Podejście ESG to zintegrowane działanie, które zakłada współpracę między trzema sferami – środowiskową, ekonomiczną i społeczną. Oznacza to, że firmy muszą uwzględniać wszystkie trzy poziomy w swoich działaniach, szczególnie w zakresie polityki, procesów i standardów wewnętrznych.

„Unia Europejska stawia przed przedsiębiorcami duże wyzwania. Ale sprostanie tym wymogom sprawi, że firma będzie lepiej funkcjonowała w otoczeniu biznesowym czyli stanie się bardziej konkurencyjna” – mówiła mec. Agnieszka Skorupińska z Kancelarii Rymarz-Zdort-Maruta.

Minister podkreśliła, że przepisy Unii Europejskiej dotyczące raportowania ESG (Environmental, Social and Governance) wymagają od 2027 roku aby małe i średnie przedsiębiorstwa wykonywały sprawozdania ESG zgodnie z Dyrektywą CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive).

Zauważyła również, że wszystkie przedsiębiorstwa są zobowiązane do wykonywania sprawozdań ESG w ramach Dyrektywy CSRD, a od 2027 roku dotyczy to również małych i średnich przedsiębiorstw.

Minister zaznaczyła, że od 2027 roku małe i średnie przedsiębiorstwa będą zobowiązane do wykonywania raportów ESG (Environmental, Social and Governance) zgodnie z Dyrektywą CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive).

„Opóźnianie wprowadzenia nowych przepisów może w efekcie doprowadzić do wykluczenia biznesowego. Już dziś wielkie korporacje nie chcą zawierać umów z kontrahentami, którzy nie dbają o ślad węglowy, a więc o zrównoważony rozwój” – dodała mec. Agnieszka Skorupińska.

„Są szefowie firm, zatrudniający nawet 200-300 pracowników, którzy tak naprawdę nie wiedzą co to takiego ESG, zielona gospodarka, zrównoważony rozwój. Warto poszerzać kompetencje i wiedzę, aby organizacja nie dała się wyprzedzić konkurencji” – mówił Tomasz Smorgowicz.

„Należy jak najszybciej wdrażać zasady zrównoważonego rozwoju przede wszystkim, aby nie wypaść z łańcucha dostaw oraz aby móc korzystać ze źródeł dofinansowania. Im szybciej firma wprowadzi zasady ESG, tym bardziej wybije się na rynku jeżeli chodzi o konkurencyjność” – przekonywała Karolina Opielewicz z KIG.

Tomasz Smorgowicz, wykładowca akademicki i ekspert ds. CSR/ESG, przekonuje o zaletach edukacji w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Karolina Opielewicz, z Krajowej Izby Gospodarczej, przedstawia korzyści dla małych i średnich firm z wdrożenia ESG.

PARP i Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapraszają na cykl wideokonferencji #idearozwojubiznesu w listopadzie i grudniu. To okazja do zdobycia wiedzy na temat prowadzenia biznesu w Polsce. Oprócz omówienia nowych rozwiązań oraz regulacji prawnych, organizatorzy przybliżą także zagadnienia takie jak cyberbezpieczeństwo, energia odnawialna czy zrównoważony rozwój. Więcej informacji znajdziesz na stronie: parp.gov.pl/idearozwojubiznesu.

Dowiedz się, jakie korzyści płyną z edukacji w dziedzinie zrównoważonego rozwoju od Tomasza Smorgowicza, wykładowcy akademickiego i eksperta ds. CSR/ESG. Poznaj także wskazówki Karoliny Opielewicz z Krajowej Izby Gospodarczej, dotyczące wdrażania ESG w małych i średnich firmach.

Jeśli chcesz poznać najnowsze informacje o prowadzeniu biznesu w Polsce, zarejestruj się na cykl wideokonferencji #idearozwojubiznesu, zorganizowanych przez PARP i Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Spotkania w listopadzie i grudniu dotyczyć będą nowych rozwiązań i regulacji, a także cyberbezpieczeństwa, energii odnawialnej czy zrównoważonego rozwoju. Więcej informacji znajdziesz na stronie: parp.gov.pl/idearozwojubiznesu.

Wykładowca Tomasz Smorgowicz i ekspert ds. CSR/ESG jest zwolennikiem edukacji w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Natomiast Karolina Opielewicz z Krajowej Izby Gospodarczej dzieli się wskazówkami na temat wdrażania ESG w małych i średnich firmach.

PARP i Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapraszają na cykl wideokonferencji #idearozwojubiznesu, aby pomóc w prowadzeniu biznesu w Polsce w listopadzie i grudniu. Tematy, które będą poruszane to m.in. nowe rozwiązania i regulacje prawne, cyberbezpieczeństwo, energia odnawialna i zrównoważony rozwój. Więcej informacji znajdziesz na stronie: parp.gov.pl/idearozwojubiznesu.

Tomasz Smorgowicz, wykładowca akademicki i ekspert ds. CSR/ESG, podkreśla zalety wdrażania edukacji w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Karolina Opielewicz, z Krajowej Izby Gospodarczej, zdradza, jak małe i średnie firmy mogą skorzystać z wdrożenia ESG.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ