Home Polityka i społeczeństwo Zakup własności z MRiT – Atrakcyjna oferta Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości

Zakup własności z MRiT – Atrakcyjna oferta Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Polskim Funduszem Rozwoju pracują nad nowym programem, który umożliwi najemcom mieszkań w ramach rynkowej części programu Mieszkanie Plus, stać się ich właścicielami na bardziej korzystnych warunkach. Przygotowany pakiet rozwiązań pozwoli na wykupienie nieruchomości w preferencyjny sposób.

Koniec I kwartału br. oznaczał zaawansowany etap realizacji programu „Mieszkanie Plus”. W ramach części rynkowej i społecznej programu zostało wybudowanych ponad 19,8 tys. lokali mieszkalnych, zaś 32,4 tys. lokali jest obecnie w budowie. Nie ma wątpliwości, że planowo wszystkie rozpoczęte budowy zostaną ukończone.

Chcemy wspólnie z PFR umożliwić ok. 2 800 rodzinom zamieszkanie we własnych, najmowanych mieszkaniach. Zaproponowane przez nas rozwiązania są dostępne za pośrednictwem oferty najmu z dojściem do własności, oferowanej przez PFR Nieruchomości.

„Zaproponowane rozwiązania są zgodne z wizją rozwoju mieszkalnictwa w naszym kraju – wyjaśnia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – Chcemy zapewnić Polakom możliwość wyboru spośród szerokiego wachlarza opcji, w tym korzystnych kredytów, dopłat z budżetu państwa czy stabilnego najmu. Wszystkie propozycje zostały opracowane tak, aby odpowiadać na potrzeby i możliwości finansowe osób z różnych grup społecznych.”

– powiedział minister Waldemar Buda.

Dzięki programowi „Mieszkanie Plus” udostępniamy najemcom możliwość wykupu inwestycji z naszego Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. Oferujemy im nowe, korzystne warunki wykupu, co zamyka jeden z etapów programu. Z drugiej strony, jako PFR będziemy kontynuować inwestycje w sektorze mieszkań na wynajem, aby zwiększyć dostępność mieszkań w Polsce.

Pierwsza z nich to nabycie mieszkania w ramach programu „Mieszkanie na własność”. Program oferuje najemcom możliwość wykupienia mieszkań do 100 m2 w cenie niższej o 20% od wartości rynkowej.

Drugi wariant to program „Mieszkanie na Własność Plus”. Program zapewnia najemcom możliwość wykupienia mieszkań o wielkości powyżej 100 m2 w cenie niższej o 15% od wartości rynkowej.

„Zarówno program „Mieszkanie na Własność”, jak i „Mieszkanie na Własność Plus” zapewniają najemcom możliwość wykupienia mieszkania na własność, w korzystnej cenie, bez konieczności uiszczania kosztów notarialnych czy ubezpieczenia” – wyjaśnia Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Program „Mieszkanie na Własność” i „Mieszkanie na Własność Plus” dają najemcom szansę na spełnienie swoich marzeń o własnym mieszkaniu w korzystnej cenie. Aby skorzystać z programu nie trzeba ponosić kosztów notarialnych ani ubezpieczenia.

Wszystkie te programy są dostępne w 14 lokalizacjach w całej Polsce, w tym w Radomiu, Krakowie, Świdniku, Zamościu, Dębicy, Gdyni, Katowicach, Nowym Targu, Wrześni, Toruniu, Mińsku Mazowieckim, Łowiczu, Białej Podlaskiej i Wałbrzychu.

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, podsumował: „Naszym celem jest dostarczanie najemcom narzędzi i możliwości, które pozwolą im wykupić mieszkanie na własność w cenie niższej od wartości rynkowej”.

Jeśli planujesz zakup mieszkania, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z bezpiecznego „Kredytu 2%”, który wejdzie w życie 1 lipca br. Alternatywą jest podpisanie umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności na okres ok. 25 lat. Oferta wykupu w ramach DDW będzie dodatkowo wzmocniona dopłatą, która umożliwi porównanie miesięcznego czynszu najmu DDW z ratą kredytu 2%.

Korzystając z Programu Pierwsze Mieszkanie można uzyskać kredyt na maksymalną kwotę do 500 tys. zł dla osoby samotnej oraz do 600 tys. zł dla par z dzieckiem lub małżeństw, a także skorzystać z dofinansowania państwa przez 10 lat. Maksymalny wkład własny nie musi przekraczać 200 tys. zł, choć istnieje też możliwość nie ponoszenia go wcale. Więcej informacji na temat warunków uzyskania kredytu można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/mieszkanie-dla-ciebie/program-pierwsze-mieszkanie.

Przy kredycie hipotecznym na 30 lat, o kwocie 550 tys. zł i oprocentowaniu 8,46%, miesięczna rata wynosiłaby zazwyczaj 5 400 zł. Wykorzystanie kredytu 2% obniżyłoby miesięczną ratę do około 2 800 zł.

Innym rozwiązaniem jest dopłata do najmu z możliwością własności, z której mogłyby skorzystać osoby najmujące lokal bez względu na ich sytuację finansową. Koszt miesięcznego najmu byłby niższy niż raty kredytu 2%, który trzeba byłoby zaciągnąć na zakup tego mieszkania.

Koszt realizacji zamierzenia będzie rozłożony na 20 lat. Bank Gospodarstwa Krajowego będzie dysponował dopłatami do najmu, aby zapewnić bezpieczeństwo finansowe.

Do 2025 roku czynsz dla najemców osiedli rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego nie będzie zmieniany w związku z inflacją, co przełoży się na oszczędności dla budżetu domowego sięgające nawet 5 tys. złotych. Ponadto, najemcy skorzystają z zwrotu kaucji w wysokości jednomiesięcznego czynszu – wynoszącego średnio 1500 zł.

Czynsz oferowany na osiedlach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju jest niższy niż na rynku – średnio o 20%. Jest to możliwe dzięki dopłatom do najmu, pokrywanym w całości z budżetu państwa.

Rządowa oferta mieszkaniowa jest więc optymalnym wyborem dla budżetu domowego, ponieważ zapewnia ona dostęp do tanich lokali mieszkalnych, których stawki czynszu będą niezmienne do 2025 roku.

Koszt realizacji całego programu zostanie rozłożony na 20 lat, a szacunkowy koszt dla budżetu państwa to 500 mln zł.

Dzięki tej ofercie mieszkaniowej osoby poszukujące lokali mieszkalnych będą miały do dyspozycji tanie i bezpieczne mieszkania.

Program „Aktywna Gmina” to wyjątkowa inicjatywa, która pomoże gminom w zapewnieniu mieszkańcom dostępu do najemnych mieszkań. Dzięki wspomnianej dopłacie, gminy będą mogły zapewnić swoim najemcom znacznie niższe czynsze. Przewidywana wartość tej pomocy to 150 mln zł rozłożona na 10 lat. Wsparcie to zostanie przeznaczone na pokrycie różnicy między wysokością spłat kapitału i oprocentowaniem wynoszącym 2%.

1. Aby wprowadzić proponowane rozwiązania, należy przeprowadzić proces legislacyjny.

2. Serwis PAP publikuje komunikaty bez wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji ich treści, zgodnie z wersją dostarczoną przez nadawcę. Nadawca ponosi pełną odpowiedzialność za treść komunikatu, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ