Home Polityka i społeczeństwo Zainaugurowano program Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027; w piątek wystartują pierwsze nabory

Zainaugurowano program Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027; w piątek wystartują pierwsze nabory

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP wyjaśnił, że najważniejszymi obszarami, które samorząd województwa chciałby wesprzeć są gospodarka, przedsiębiorczość, infrastruktura drogowa i kolejowa, projekty związane z ochroną środowiska, zieloną energią i odnawialnymi źródłami energii, a także edukacja i ochrona zdrowia.

„W tych trudnych czasach związanych z konsekwencjami skutków agresji Rosji putinowskiej na Ukrainę, udało nam się wynegocjować z Komisją Europejską, aby do gmin przygranicznych, tam gdzie są małe i średnie firmy trafiły właśnie dotację, a nie instrumenty zwrotne w postaci pożyczek, czy różnego rodzaju gwarancji. To jest dobra wiadomość. Jesteśmy za chwilę gotowi do ogłaszania konkursów – czasu mamy naprawdę niewiele, ale musimy go bardzo dynamicznie nadrabiać” – dodał Władysław Ortyl.

W piątek, na posiedzeniu nowego Komitetu monitorującego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (FEP), mają zostać zatwierdzone pierwsze kryteria wyboru projektów i ogłoszone pierwsze nabory.

Program FEP przedstawiono w czwartek w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa. W spotkaniu uczestniczyli podkarpaccy parlamentarzyści, samorządowcy, szefowie instytucji publicznych, firm i organizacji pozarządowych, a także sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceszefowa MFiPR przypomniała, że Podkarpacie jest liderem we wdrażaniu funduszy unijnych, czego dowodem – jak wskazała – są dwie poprzednie perspektywy. Województwo podkarpackie jest trzecim regionem w kraju, po woj. lubelskim i opolskim, z zatwierdzonym programem regionalnym na lata 2021-2027. Z nowej perspektywy otrzyma ponad 2 mld 265 mln euro. To o ponad 5 proc., czyli 116 mln euro więcej, niż w poprzednim rozdaniu. Komisja Europejska zatwierdziła fundusze dla Podkarpacia 2 grudnia 2022 roku.

Podkarpacie wynegocjowało z KE 149,5 mln euro, czyli 49 proc. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na infrastrukturę drogową i transport. „To niewątpliwy sukces województwa podkarpackiego” – oceniła Jarosińska-Jedynak. „Sukcesem negocjacyjnym” nazwała także zabezpieczenie dotacji dla przedsiębiorców z terenów graniczących z Ukrainą oraz możliwość wsparcia działań z zakresu ochrony klimatu, środowiska i poprawy jakości powietrza.

„Naszym wyzwaniem jest walka o czystość powietrza, położyliśmy duży nacisk na nowe źródła energii i gospodarkę o obiegu zamkniętym. Chcemy też w obszarach społecznych wdrażać innowacje” – mówił w czwartek marszałek podkarpacki Władysław Ortyl. „Wiemy o tym, że to trudny czas, kiedy się spotykamy, bo nie wszystkie rachunki za COVID-19 zostały zapłacone, nie został zamknięty bilans związany z agresją Rosji na Ukrainę i to też uwzględniliśmy w negocjacjach” – dodał.

Decyzję zatwierdzającą nowy program regionalny na ręce marszałka woj. podkarpackiego przekazała zastępczyni dyr. Wydziału ds. Polski, Czech i Słowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego KE Cinzia Masina. Zwróciła uwagę, że Polska jest największym beneficjentem unijnej polityki spójności.

„W momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, PKB na mieszkańca Podkarpacia wynosił 36 proc. średniej unijnej, a obecnie wynosi już 52 proc.” – zaznaczyła.

Masina przypomniała, że ze środków z UE dofinansowano m.in. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, budowę Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis oraz Podkarpackie Centrum Innowacji, a także Wojewódzki Szpital Kliniczny.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ