Home Biznes i finanse MI: Polsko-ukraińska współpraca w zakresie transportu i infrastruktury (komunikat)

MI: Polsko-ukraińska współpraca w zakresie transportu i infrastruktury (komunikat)

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

– Ministerstwo Infrastruktury informuje:

22 września 2022 r. w Rzeszowie odbyło się VIII posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej. Jednym z tematów omawianych na posiedzeniu była współpraca w zakresie transportu i infrastruktury.

– Ukraina jest strategicznym partnerem gospodarczym zarówno Polski, jak i całej Unii Europejskiej. Posiedzenie Komisji jest doskonałą okazją do omówienia rozwiązań, a także zaprezentowania efektywnych działań systemowych, które wspólnie udało nam się wypracować i dzięki którym możemy wspierać Ukrainę i wspólnie możemy rozwijać połączenia transportowe łączące nasze państwa. Przed naszymi państwami są wyzwania, ale razem damy radę im sprostać – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Posiedzenie było okazją do omówienia współpracy w różnych sektorach gospodarki, takich jak: energetyka, transport, finanse, sprawy celne czy rolnictwo. Obie strony wymieniły się informacjami na temat sytuacji gospodarczej krajów, z uwzględnieniem wpływu wojny na gospodarkę i handel międzynarodowy. Omówione zostały także potrzeby współpracy w relacjach bilateralnych oraz na forum podmiotów międzynarodowych.

W trakcie obrad wiceminister infrastruktury Rafał Weber wypowiadał się na temat współpracy w zakresie transportu i infrastruktury. Jedną z kwestii omawianych na sesji było zwiększanie przepustowości polsko-ukraińskich przejść granicznych.

– Jestem zadowolony, że udało nam się przełamać impas w temacie drogowych przejść granicznych dla ruchu towarowego. Dzięki wsparciu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, na drogowym przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec zwiększyliśmy na kierunku wjazdowym liczbę stanowisk do odpraw samochodów ciężarowych z 6 do 11, a drogowe przejście graniczne Dorohusk-Jagodin zostało przeznaczone wyłącznie dla ruchu towarowego, co znacząco poprawiło sytuację na granicy – ocenił R. Weber.

Kolejnym obszernym wątkiem tematycznym, który został poruszony podczas posiedzenia, był transport ukraińskich produktów, w tym rolno-spożywczych przeznaczonych. Polska delegacja wyraziła gotowość wspierania Ukrainy w zakresie eksportu ukraińskich towarów do krajów trzecich oraz importu towarów do Ukrainy. Podczas obrad podkreślono również potrzebę zwiększania potencjału korytarzy transportowych łączących Polskę i Ukrainę. Stanowią one bowiem pewne i bezpieczne połączenie Ukrainy z Unią Europejską.

Posiedzenie zakończyło się podpisaniem protokołu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

ms/ mmu/


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ