Home Biznes i finanse EKG 2024: odpowiedzialny handel potrzebuje działań edukacyjnych

EKG 2024: odpowiedzialny handel potrzebuje działań edukacyjnych

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Uczestnicy panelu dyskusyjnego „Odpowiedzialny handel” podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego apelowali o przyspieszenie uruchomienia systemu kaucyjnego i zamknięcie obiegu surowców. Zamiast teoretyzować, należy działać – podkreślali. Wydarzenie miało miejsce w Katowicach w dniach 7-9 maja.

„Dla handlowca najważniejszy jest klient, ale ważni dla nas są i franczyzobiorcy, i pracownicy, a także planeta. Musimy zapewnić dostawę produktu, jego bezpieczeństwo i jakość w całym łańcuchu. Poza tym opakowanie zostaje w środowisku, staramy się tak działać, żeby mu nie szkodzić” – wyjaśniała Joanna Kasowska, dyrektorka jakości i standardów zarządzania żywnością, Żabka Polska.

Odpowiedzialny handel to termin, który zyskuje coraz większą popularność w debatach publicznych i społecznych.

Kacper Nosarzewski, partner w firmie 4CF oraz członek zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością, zauważa, że konsumenci coraz częściej poszukują produktów o wysokiej jakości, które nie szkodzą środowisku. To oznacza, że są gotowi płacić więcej za produkty, które spełniają ich oczekiwania.

„Ważna jest odpowiedzialność za wrażliwy produkt, jakim jest np. alkohol. Wiadomo, że szczególnie szkodzi kobietom w ciąży, młodzieży, kierowcom” – wyliczała Emilia Rabenda, prezes zarządu Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Jej organizacja od wielu lat prowadzi kampanie edukacyjne, które mają na celu zwiększenie świadomości na temat ilości alkoholu w różnych rodzajach napojów. Dodatkowo, prowadzi szkolenia dla handlowców, aby nauczyć ich, jak odmawiać sprzedaży alkoholu nieletnim.

„Naszą rolą jest edukowanie na temat sprawiedliwego handlu. Historycznie naszym dobrowolnie umieszczanym na opakowaniu znakiem była oznaczana przede wszystkim kawa, dziś częściej jest to czekolada” – informował Zbigniew Szalbot, członek zarządu Fairtrade Polska.

Ważne jest, aby korzystać z surowców w sposób odpowiedzialny, unikając wyzysku pracowników i nieuprawnionego karczowania lasów.

Niektórzy handlowcy zachęcają klientów do aktywnego zaangażowania w odpowiedzialny handel, np. przez sprzedaż kawy do własnego kubka lub zwrot pieniędzy za oddane plastikowe butelki.

„Zmiana świadomości wymaga lat edukacji” – stwierdziła Joanna Kasowska.

W panelu dyskusyjnym „Odpowiedzialny handel”, który odbył się podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, uczestnicy apelowali o przyspieszenie uruchomienia systemu kaucyjnego i domknięcie obiegu zamknięty surowców. Zdaniem nich, działania są ważniejsze niż teoria.

Coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawia się termin „odpowiedzialny handel”. Konsumenci poszukują produktów, które są nieszkodliwe jakościowo i nie niszczą środowiska – stwierdził Kacper Nosarzewski, partner w firmie 4CF.

„To, czego nie zrobi rynek, sprzedawca czy kupujący, to musi zrobić regulator, stanowczo reagując np. na złodziejskie praktyki karczowania lasów czy pracę niewolniczą” – przekonywał Kacper Nosarzewski.

„Edukacja jest najważniejsza, żeby rosło powtórne wykorzystanie surowców. Dziś średnio 30 proc. szkła w butelce z alkoholem – to szkło ze stłuczki” – informowała Emilia Rabenda.

Jednym ze sposobów na edukację kupujących jest wprowadzenie systemu kaucyjnego i gospodarki cyrkularnej, w której szeroko wykorzystywane są surowce wtórne.

Zdaniem Zbigniewa Szalbota, istotne jest, aby certyfikaty odpowiedzialnego handlu i produktów były obecne nie tylko na towarach z południa globu, takich jak kawa i czekolada, ale także na polskich produktach spożywczych.

Kacper Nosarzewski zauważył, że perspektywy odpowiedzialnego handlu nie są obiecujące, nie ma wielkich obietnic na przyszłość. Od lat mówi się o zamknięciu obiegu opakowań, wprowadzeniu biodegradowalnych opakowań, oraz o konieczności segregacji i wprowadzeniu systemów odbioru.

„Wszystko już znamy, można więc wziąć się za wdrożenie. Przyspieszyć uruchomienie systemu kaucyjnego i domknąć obieg zamknięty surowców. Robić, a nie zastanawiać się, jak zoptymalizować system w teorii” – apelował Kacper Nosarzewski.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ