Home Biznes i finanse Dla Grupy ORLEN wodór to ważny element w procesie dekarbonizacji

Dla Grupy ORLEN wodór to ważny element w procesie dekarbonizacji

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Wodorowa energia odgrywa coraz większą rolę w procesie dekarbonizacji przemysłu, ciepłownictwa i zwiększaniu niezależności energetycznej Polski. Według Grzegorza Jóźwiaka z Grupy ORLEN, wodór będzie wykorzystywany tam, gdzie przyniesie największe korzyści ekologiczne i biznesowe, a sektor przemysłowy ma tu największy potencjał – takie wnioski wysnuto podczas debaty podczas katowickiej konferencji Energy Days 2024.

Uczestnicy debaty podkreślili potencjał Polski do stania się wiodącą potęgą wodorową w Europie, pod warunkiem wsparcia ze strony polityków, biznesu i ekologów. Współpraca między tymi środowiskami jest kluczowa dla rozwoju gospodarki wodorowej i zwiększenia udziału „zielonego” wodoru w dekarbonizacji przemysłu, ciepłownictwa oraz w zwiększeniu niezależności energetycznej kraju.

„W naszej strategii założyliśmy, że pierwszym sektorem, który może skorzystać z wodoru jest przemysł. Zamierzamy się więc skoncentrować na zmianie wodoru szarego, w produkcji którego jesteśmy w europejskiej czołówce, na „zielony”. Musimy jednak cały czas kontrolować efekt ekonomiczny” – stwierdził Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych Grupy ORLEN.

W trakcie konferencji Energy Days 2024 w Katowicach, uczestnicy dyskusji zwrócili uwagę na konieczność szybkich działań regulacyjnych, aby móc sprostać zmianom wymaganym nawet przez unijne przepisy.

Podczas katowickiej konferencji Energy Days 2024, paneliści podkreślali konieczność szybkich rozwiązań regulacyjnych, które umożliwią dostosowanie się do zmian, narzucanych przez np. unijne przepisy.

„Nie unikniemy dekarbonizacji, a wodór jest jej kluczowym elementem. Dogadujemy w szczegółach sprawy związane z gospodarką wodorową z przedstawicielami ministerstwa środowiska, gdyż wodorowe kompetencje podzielone zostały na dwa resorty” – przyznała Magdalena Jarkulisz, dyrektor Departamentu Ropy, Gazu i Gospodarki Wodorowej w Ministerstwie Przemysłu.

„Z naszej perspektywy, aby wszystkie założone cele zrealizować, potrzeba szybkiego przełożenia – szczególnie dyrektywy RED3 – na grunt polski. Należy dać możliwość biznesowi zdecydować, gdzie i w jakim sektorze implementować zielony wodór” – podkreślił Grzegorz Jóźwiak.

„Mamy opracowane plany budowy kolejnych 27 stacji wodorowych w całym kraju. To jeden z dobrych przykładów, jak można skutecznie wprowadzać w życie technologie wodorowe” – przekazał dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych Grupy ORLEN.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ