Home Polityka i społeczeństwo Bezpieczeństwo żywnościowe w Karpaczu – 32. Forum Ekonomiczne MRiRW

Bezpieczeństwo żywnościowe w Karpaczu – 32. Forum Ekonomiczne MRiRW

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma przyjemność poinformować, że Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi uczestniczył w panelu dyskusyjnym „Innowacyjny sektor rolno-spożywczy dla bezpieczeństwa żywnościowego i ochrony klimatu” podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Podczas wydarzenia miały także miejsce spotkania bilateralne ministra z przedstawicielami z Mołdawii i Bułgarii.

W ramach Forum prezes Telus wspólnie z innymi uczestnikami dyskutował na temat obecnego stanu i przyszłości sektora rolno-spożywczego w Polsce. Głównym tematem było zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego oraz ochrona środowiska.

Program Lokalna Półka jest wpisaniem się w Europejski Zielony Ład, który ma na celu skrócenie drogi produktów od pola do stołu. Obecnie średnia droga produktów w Europie to około 180 kilometrów, jednak dzięki programowi Lokalna Półka możemy ją maksymalnie skrócić. Minister Robert Telus wyraził nadzieję, że program ten pozwoli bezpośrednio przekazać produkty od rolnika do sklepu, pomijając pośredników.

Program Lokalna Półka zapewni nam wszystkim świeższe, bardziej lokalne produkty, a także bardziej przyjazne środowisku rozwiązania i mniejszy wpływ na środowisko. To jest bardzo ważne, ponieważ zielony ład ma na celu ochronę środowiska i zapewnienie zrównoważonego rozwoju. Cieszymy się, że program Lokalna Półka będzie częścią tego wysiłku.

Minister wskazał też na elementy Europejskiego Zielonego Ładu, z którymi Polska nie może się zgodzić.

– Uważamy, że wszystkie kraje powinny stosować zasadę równości w odniesieniu do stosowania pestycydów. Powinniśmy wyznaczyć średnią, jaka jest w Europie i każdy z krajów powinien stosować się do tego wzorca. To będzie bardziej sprawiedliwe, a także bardziej skuteczne – powiedział minister Telus, wskazując, że większość ministrów rolnictwa krajów UE zgadza się z tą opinią.

Bezpieczeństwo żywnościowe to kwestia nadrzędna

– Bezpieczeństwo żywnościowe jest absolutnie najważniejsze i nie może być inaczej. Aktualna sytuacja, zarówno pandemia, jak i wojna na Ukrainie pokazują, że jest to zagadnienie bez kompromisów – wyjaśnił szef resortu rolnictwa. Minister dodał, że w trakcie spotkania z ministrami ds. rolnictwa w hiszpańskiej Cordobie szczególnie podkreślał, że wszyscy mamy obowiązek wspólnie stworzyć narzędzia, które zapewnią Polsce, Europie i całemu światu bezpieczeństwo żywnościowe.

Ochrona klimatu a bezpieczeństwo żywnościowe

– Ochrona klimatu oraz dbanie o środowisko są ważne, ale nie można zapominać, że bezpieczeństwo żywnościowe jest najważniejsze. Większość decyzji musi być skierowanych do ochrony tegoż bezpieczeństwa – zaznaczył minister rolnictwa podczas spotkania z ministrami ds. rolnictwa w hiszpańskiej Cordobie. Minister podkreślił, że wszyscy powinniśmy wspólnie zadbać o to, by w Polsce, Europie i na całym świecie istniało bezpieczeństwo żywnościowe.

Minister Telus podkreślił, że bezpieczeństwo żywnościowe narodu jest priorytetem, który należy zapewnić w pierwszej kolejności. Aby to uczynić, należy skrócić łańcuch dostaw.

Zgodnie z jego słowami, wskazówki wynikające z doświadczeń z okresu pandemii i wojny, są niezbędne do zapewnienia ciągłości dostaw żywności.

Utrzymanie sprawnej dystrybucji żywności pozwoliłoby na zapewnienie stabilnej i zrównoważonej dostawy produktów żywnościowych do mieszkańców kraju.

Minister Telus zwrócił uwagę, że choć ilość zasobów żywnościowych pozostała bez zmian od czasu wojny, ważne jest, aby wprowadzić skuteczne mechanizmy dystrybucji, które zapewnią dostęp do żywności dla wszystkich społeczności. Poruszył on także kwestię poprawy wydajności w zarządzaniu żywnością na wszystkich poziomach, aby zapewnić, że zasoby są w pełni wykorzystane.

Rolnicy i konsumenci są zgodni co do tego, że wspólna strategia skracania drogi od pola do stołu jest kluczem do wsparcia naszych lokalnych rynków spożywczych. Minister rolnictwa podkreślił, że Rolniczy Handel Detaliczny (RHD) jest w tym szczególnie ważny.

– Bazarki w Łodzi czy Warszawie, a także lokalne półki, pozwalają rolnikom sprzedawać bezpośrednio, co jest korzystne dla nich i konsumentów, którzy poszukują polskiej, świeżej żywności – powiedział minister.

Aby wspierać polskich rolników i umacniać lokalne rynki spożywcze, wezwał do współpracy i działania wspólnym celem.

Patriotyzm gospodarczy jest w modzie

Minister Telus podkreśla, że polscy konsumenci coraz bardziej zwracają uwagę na jakość i świeżość swoich zakupów, a także na to, czy produkt jest polski.

– Patriotyzm gospodarczy to dobry trend i dobrze, że Polacy zaczynają to dostrzegać. Ma to zarówno korzyści dla konsumenta, jak i dla gospodarki kraju – powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister zaznaczył, że taki patriotyzm jest również pożyteczny dla sieci handlowych.

– Mówiłem o tym już podczas zeszłorocznej debaty, w której wzięli udział przedstawiciele sieci handlowych. Powiedziałem, że sieci powinny promować produkty lokalne. Ich odpowiedź była pozytywna. Niektóre sieci nawet tworzą marki oparte na lokalnych produktach. To jest ważne, bo dzięki temu możemy zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe – mówił Telus.

Polacy coraz częściej decydują się na zakup produktów polskich

Polacy coraz częściej kupują produkty lokalne, co wskazuje na rosnący patriotyzm gospodarczy.

– To bardzo dobra wiadomość. Patriotyzm gospodarczy ma korzyści zarówno dla konsumentów, jak i dla całej gospodarki – powiedział minister Telus.

Minister zaznaczył, że sieci handlowe także powinny być zaangażowane w ten trend.

– To jest dobre dla sieci. Podczas debaty w Karpaczu w zeszłym roku mówiłem o tym, że sieci powinny oferować produkty lokalne. Ich odpowiedź była pozytywna. Niektóre sieci nawet wybierają lokalne produkty jako swoją markę. To pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego – podkreślił minister.

Rolnictwo

– W czasie transformacji gospodarczej doszło do likwidacji wielu polskich przedsiębiorstw przetwórczych. To sprawia, że obecnie cenę polskich produktów rolnych ustalają koncerny, zamiast rolników. Dlatego też odnowienie polskiego przetwórstwa jest bardzo ważne – powiedział minister rolnictwa.

Rząd wyraził zadowolenie z wielkiego zainteresowania odbudową polskiego przetwórstwa, które wyraziło się w liczbie wpłyniętych projektów wynoszących ponad 6 mld zł. Minister Telus podkreślił, że rząd przeznaczył na ten cel wsparcie o wartości 3 mld zł.

Rządowy program wsparcia odbudowy polskiego przetwórstwa jest wspierany z dużym entuzjazmem, co zaowocowało wieloma wnioskami o wartości ponad 6 mld zł. Minister Telus zaznaczył, że rząd przeznaczył na ten cel 3 mld zł.

Minister Robert Telus podczas Forum zwrócił uwagę na ważną kwestię, mianowicie udział rolnika w każdym etapie procesu produkcji surowca: od produkcji, przez przetwórstwo, aż do handlu. Jest to, jego zdaniem, idealna sytuacja.

Minister Robert Telus oraz minister rolnictwa i przemysłu spożywczego Mołdawii Vladimirem Boleą podczas Forum odbyli spotkanie bilateralne, w trakcie którego omówiono akcesję Mołdawii do UE. W tym kontekście Polska chętnie podzieliła się własnymi doświadczeniami z procesu przystąpienia do Unii.

Dzięki takim spotkaniom, obie strony mogą wymienić się konstruktywnymi opiniami i wspólnie zastanowić się nad korzyściami wynikającymi z akcesji Mołdawii do UE.

Polski minister rolnictwa spotkał się z wiceministrem rolnictwa z Bułgarii, Alexandrem Iotzevem, aby omówić zakaz importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy obowiązujący od 15 września.

32. edycja Forum Ekonomicznego w Karpaczu będzie miała wyjątkowy charakter – jej tematem będą Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian, który zainspiruje konferencję, aby omówić bezpieczeństwo, cyfryzację i energetykę. To największa w Europie Środkowej konferencja, która zgromadzi przedstawicieli polityki i biznesu.

UWAGA: PAP SA nie wprowadza żadnych zmian w treści komunikatów opublikowanych w serwisie PAP. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść zgodnie z ustawą prawa prasowego, art. 42 ust. 2.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ