Home Biznes i finanse Przedstawiciele amerykańskiego rządu deklarują wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Przedstawiciele amerykańskiego rządu deklarują wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

W trakcie konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute, przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA, na czele z ambasadorem Markiem Brzezinskim, podkreślili, że małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300 staną się ważnym filarem bezpieczeństwa i rozwoju Polski, będąc jednocześnie czystym, niedrogim i bezpiecznym źródłem energii jądrowej.

Orlen Synthos Green Energy (OSGE) i amerykańsko-japoński gigant technologiczny GE-Hitachi wspólnie pracują nad budową małych reaktorów jądrowych BWRX-300, co stanowi najbardziej zaawansowany projekt w obszarze małych reaktorów modułowych SMR w Polsce. Planuje się uruchomienie pierwszego SMR nad Wisłą do końca tej dekady, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Inicjatywę wspiera wielu istotnych interesariuszy, w tym najważniejsi członkowie administracji rządowej Stanów Zjednoczonych.

„USA są najbliższym i najbardziej zaufanym partnerem Polski w transformacji energetycznej, wspierając ją na każdym kroku w tym procesie. Nasza współpraca obejmuje budowę zarówno >>dużych<< reaktorów atomowych, jak i SMR-ów. To właśnie Orlen Synthos Green Energy wprowadzi do Polski i regionu amerykańską technologię BWRX-300” – powiedział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, podczas konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Atlantic Council, Nuclear Energy Institute (NEI) oraz OSGE.

Warsztaty dotyczące współpracy polsko-amerykańskiej w obszarze małych reaktorów jądrowych przyciągnęły przedstawicieli sektora publicznego i prywatnego z obu krajów, którzy biorą udział w projekcie polskich SMR-ów. Omawiano ich rolę w zapewnieniu niezależności energetycznej kontynentu oraz osiąganiu globalnych celów klimatycznych, w tym udział w dyskusji wzięli wysocy rangą urzędnicy Departamentu Stanu i Departamentu Energii USA, eksperci międzynarodowych instytucji finansowych, ekonomiści i naukowcy.

Poparcie dla budowy małych reaktorów nuklearnych nad Wisłą jest ważne, ponieważ w najbliższych latach Polska będzie musiała radzić sobie z rosnącym deficytem mocy. Stopniowe wygaszanie bloków węglowych może spowodować brak nawet 14 GW rocznie w systemie energetycznym już w połowie lat trzydziestych. To z kolei może zagrażać rozwojowi przemysłu, konkurencyjności oraz bezpieczeństwu dostaw prądu i ciepła do polskich gospodarstw domowych.

Mały reaktor BWRX-300 ma potencjał uniknięcia emisji 176 mln ton CO2 i oszczędzenia 65 mln ton węgla w ciągu 60 lat. Inwestycja w SMR-y będzie także korzystna dla polskiej gospodarki, generując ponad 24 mld zł wartości dodanej brutto i tworząc 2,7 tys. nowych miejsc pracy według raportu LPMG.

„Dzisiejsze spotkanie potwierdza, że nie mówimy o futurystycznym, ale jak najbardziej realnym i pożądanym projekcie, posiadającym silne wsparcie naszych amerykańskich partnerów oraz sojuszników. Co więcej, wykorzystując sprawdzoną, bezpieczną technologię zza oceanu, znacząco zwiększymy wartość polskiego i europejskiego łańcucha wartości, gdyż polskie i europejskie firmy mają duży potencjał, by uczestniczyć w naszym projekcie” – podkreślał Rafał Kasprów, prezes zarządu Orlen Synthos Green Energy.

Rekomendacja Komisji Europejskiej dotycząca szybkiej budowy małych reaktorów jądrowych w UE została ogłoszona na początku tego roku. Komisja planuje utworzenie sojuszu przemysłowego, który będzie dedykowany powstawaniu SMR-ów na obszarze całej Unii Europejskiej.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ