Home Polityka i społeczeństwo Minister Ziobro broni interesów Polaków i polskiego górnictwa na Śląsku

Minister Ziobro broni interesów Polaków i polskiego górnictwa na Śląsku

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Nowa wersja paragrafów:

Dziś (27 marca br.) Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zadeklarował w Jastrzębiu-Zdroju, że MS będzie bronić górnictwa jako strategicznej gałęzi polskiego przemysłu. Według niego, energetyka węglowa zapewnia najtańszą energię, która jest niezbędna dla polskiej gospodarki i obywateli.

– Jest to kwestia naszego suwerennego interesu oraz naszej odpowiedzialności za zachowanie ciągłości energetycznej w naszym kraju – podkreślił Ziobro.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zarysował koncepcję obrony suwerenności energetycznej Polski, apelując o wolność od polityki Unii Europejskiej, która odciska swoje piętno na gospodarce i życiu obywateli. Szczególnie mocno odniósł się do hipokryzji Donalda Tuska, który, choć współodpowiedzialny za utrudnienia polskiego przemysłu wydobywczego, wciąż przedstawia się jako obrońca interesu górników. Przy okazji wizyty w Jastrzębiu-Zdroju Zbigniew Ziobro zwrócił uwagę na niezbędność zmiany polityki energetycznej w imię dobra kraju.

Minister sprawiedliwości stwierdził, że kryzys za naszą wschodnią granicą udowodnił, jak ważne dla polskiego państwa i polskich obywateli jest zachowanie suwerenności, bezpieczeństwa energetycznego i dostępu do taniego prądu. Dlatego też, powinniśmy chronić polski węgiel, polskie kopalnie oraz tanie źródła energii, które Polacy otrzymują. Przykład ostatniego kryzysu dowiódł, że jego likwidacja będzie niezwykle kosztowna dla nas wszystkich.

Minister Ziobro wyjaśnił, że węgiel, gaz i atom to trzy podstawowe źródła energii, które pozytywnie wpływają na polską gospodarkę. Wspieranie kopalni i ich współpracy z firmami ma istotny wpływ na zatrudnienie wielu osób i wzrost produkcji w skali kraju.

Minister sprawiedliwości podkreślił, że Polska może pochwalić się ogromnym bogactwem węgla, które powinno być czynnikiem napędowym gospodarki. Dlatego też zdecydowanie sprzeciwia się wszelkim planom redukcji zużycia węgla w energetyce, co wydaje się być słusznym posunięciem w obliczu nadchodzących zmian.

Zgadzamy się, że musimy wyciągnąć wnioski z tego, co wydarzyło się za naszą wschodnią granicą, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i wzmocnić naszą gospodarkę. Gospodarka oparta na taniej energii jest koniecznością dla konkurencyjności polskiej gospodarki – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości, który gościł w Jastrzębiu-Zdroju, podkreślił, że Polska powinna wspierać polskie górnictwo i węgiel na arenie europejskiej oraz za wszelką cenę bronienia tych dziedzin.

– Węgiel, zarówno koksowy, jak i energetyczny, powinien zostać uznany za surowiec strategiczny dla Unii Europejskiej – oświadczył Michał Woś. – Wszystkie kraje Unii powinny włączyć go do swoich planów rozwoju.

Po uczczeniu Pomnika Porozumienia Jastrzębskiego, Zbigniew Ziobro i Michał Woś udali się do kopalni „Borynia”, stanowiącej część zespolonej kopalni „Borynia-Zofiówka-Bzie”. Tam spotkali się z górnikami, by porozmawiać o ich problemach i wyzwaniach.

Serwis PAP jest miejscem, w którym publikowane są komunikaty bez jakichkolwiek zmian w ich treści lub formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść i jest ona ograniczona do postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ