Home Biznes i finanse Rządowe wsparcie przywraca życie drogom gminnym i powiatowym

Rządowe wsparcie przywraca życie drogom gminnym i powiatowym

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Organizacje zrzeszające największe firmy z branży urządzeń chłodniczych i grzewczych wzywają europosłów i państwa członkowskie Unii Europejskiej do zmiany obecnego rozporządzenia dotyczącego ograniczenia używania gazów cieplarnianych. Przedstawiciele branży wskazują, że obecnie proponowane zmiany nie tylko są nieskuteczne w walce ze zmianami klimatu, ale także utrudnią Polsce wyjście z uzależnienia od paliw kopalnych. Przedmiotowe zmiany wiążą się też z istotnymi skutkami gospodarczymi i społecznymi.

Ministerstwo Infrastruktury ma zaszczyt poinformować, że Wiceminister infrastruktury Rafał Weber uczestniczył w ceremonii zakończenia realizacji inwestycji przebudowy drogi powiatowej Radomyśl – Skowierzyn w powiecie stalowowolskim. Przedsięwzięcie o długości 1,6 km obejmujące m.in. modernizację mostu na Sanie, zostało sfinansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) i pochłonęło niemal 4 mln zł.

Ministerstwo Infrastruktury cieszy się, że Wiceminister Rafał Weber mógł uczestniczyć w ceremonii zakończenia inwestycji polegającej na przebudowie drogi powiatowej Radomyśl – Skowierzyn w powiecie stalowowolskim. Projekt o długości 1,6 km, obejmujący także modernizację mostu na Sanie, został sfinansowany z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) w kwocie blisko 4 mln zł.

Rządowe wsparcie finansowe dla samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich poprawia komfort podróży po drogach lokalnych. Środki są pozyskiwane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz z rezerwy subwencji ogólnej, które pozwalają na budowę nowych dróg, remonty istniejących tras oraz poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Inwestycje te umożliwiają sprawiedliwy i równomierny rozwój każdego regionu Polski – zapewnił wiceminister Rafał Weber.

Samorządowe inwestycje z wsparciem rządowym

Rząd oferuje wsparcie finansowe dla samorządów lokalnych planujących budowę, przebudowę lub remont dróg. Są to m.in. środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD), a także rezerwa subwencji ogólnej. Samorządy mają dostęp do różnych narzędzi, które pozwalają im skorzystać z tych środków.

W latach 2019-2022 RFRD przyznało dofinansowanie na blisko 12 tys. zadań na drogach gminnych i powiatowych o całkowitej długości 18 tys. km, co stanowi kwotę 13 mld zł. W województwie podkarpackim samorządy uzyskały 896 mln zł na zrealizowanie 880 zadań. Powiat stalowowolski otrzymał 86 mln zł do wydatkowania na 42 inwestycje. Aktualnie Prezes Rady Ministrów zaakceptował listy zadań do dofinansowania w 2023 roku, co umożliwia uzyskanie 2,6 mld zł wsparcia na 1780 projektów. W sumie planowanych jest 2,8 tys. km nowych, odnowionych lub przebudowanych dróg.

Rządowa Fundacja Rozwoju Dróg (RFRD) w 2021 r. wesprze budową obwodnic w ciągu trzech dróg wojewódzkich na Podkarpaciu – Łańcuta (DW 877), Tyczyna (DW 878) oraz Leska (DW 894) – kwota dofinansowania wynosi blisko 150 mln zł. Umowy w tej sprawie zostały już podpisane.

Samorządy realizujące inwestycje drogowe mogą liczyć na wsparcie finansowe dzięki środkom z rezerwy subwencji ogólnej (RSO). W latach 2019-2022 do samorządów przekazano 1,3 mld zł, z czego województwo podkarpackie otrzymało 160,5 mln zł na realizację 46 zadań. Powiat stalowowolski otrzymał 1,3 mln zł, które przeznaczone zostały na realizację swoich inwestycji.

PAP SA gwarantuje, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie są dostarczane w oryginalnej formie, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian. Autor komunikatu ponosi całkowitą odpowiedzialność za treść wiadomości, w myśl przepisów zawartych w art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ