Home Biznes i finanse Optymalizacja inwestycji energetycznych za pomocą Cable Pooling: jak obniżyć ceny energii

Optymalizacja inwestycji energetycznych za pomocą Cable Pooling: jak obniżyć ceny energii

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Innowacyjna technologia cable pooling, przychodząca z Danii i Holandii, może zrewolucjonizować rozwój zielonej energii w Polsce. Polega ona na współdzieleniu infrastruktury energetycznej między farmy wiatrowe i słoneczne, co znacznie przyczyni się do ograniczenia ograniczeń przyłączeniowych. Dzięki temu zapotrzebowanie na zieloną energię będzie zaspokojone szybciej, a na lokalnym poziomie zostanie zapewniona odpowiednia jej podaż dla miejscowego przemysłu. To niezwykle istotny krok dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Aby móc kontynuować zieloną transformację, firmy z branży energetycznej muszą zmierzyć się z problemem przepustowości sieci. Inwestycje w inteligentne sieci, wsparcie technologii pozwalających na zarządzanie obciążeniem i rozwój sieci magistralnych, są konieczne, aby wspierać zwiększające się zapotrzebowanie na odnawialne źródła energii.

Cable pooling to rozwiązanie, które może okazać się bardzo przydatne dla inwestorów planujących budowę kolejnych elektrowni fotowoltaicznych lub wiatrowych. Jest to koncepcja polegająca na wykorzystaniu już istniejących zdolności przesyłu energii, np. dla zbudowanej wcześniej elektrowni wiatrowej. Dzięki temu będzie można uruchomić w tej samej lokalizacji elektrownię fotowoltaiczną. Taka współpraca pomiędzy różnymi technologiami wytwarzania energii z pewnością przyczyni się do wsparcia transformacji energetycznej, dzięki czemu będzie możliwe zwiększenie produkcji i dystrybucji czystej energii.

„Współdzielenie infrastruktury przyłączeniowej, w szczególności przez źródła wiatrowe i fotowoltaiczne, to sprawdzony sposób nie tylko na odblokowanie możliwości przyłączania kolejnych instalacji do sieci w miejscach, gdzie nie ma już dostępnych mocy przyłączeniowych, ale również na poprawę bilansowania sieci elektroenergetycznych, poprzez wygładzenie profilu produkcji w danym punkcie przyłączenia do sieci w różnych okresach. Wprowadzenie rozwiązań umożliwiających współdzielenie infrastruktury przyłączeniowej przez instalacje odnawialnych źródeł energii umożliwi zatem dalszy rozwój sektora OZE, a także wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych, co jest kluczowe dla realizacji przez Polskę celów klimatycznych oraz redukcji cen energii elektrycznej” – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Cable pooling to system, który może przynieść wymierne korzyści dla konsumentów. Obniżenie kosztów taryf za energię może wpłynąć na wyższy poziom oszczędności w domowych portfelach. Co więcej, system ten zapewni również korzyści dostawcom energii. Optymalizacja mocy okablowania pozwoli na lepsze wykorzystanie istniejącej sieci elektroenergetycznej, co umożliwi przyłączenie większej ilości źródeł energii. Dzięki temu deweloperzy będą mogli uniknąć długiego czasu oczekiwania i wysokich kosztów przyłączenia do sieci.

Cable pooling oferuje wiele korzyści w sytuacjach, gdy łączy się różne źródła energii, takie jak fotowoltaika i wiatraki. Zazwyczaj wiatr i słońce nie świecą w tym samym czasie, a w nocy wiatr zazwyczaj wieje szybciej niż za dnia. Cable pooling umożliwia optymalne wykorzystanie energii słonecznej i wiatrowej, poprzez podłączenie ich do jednego połączenia sieciowego. Dzięki temu można zminimalizować straty energii i zwiększyć jej niezawodność.

Według raportu PSEW i Politechniki Lubelskiej „Więcej OZE w sieci” wykorzystanie istniejącej infrastruktury sieciowej poprzez współdzielenie jej przez różne instalacje i podmioty może znacząco poprawić efektywność wykorzystania dostępnych zasobów, co w rezultacie umożliwi zwiększenie mocy zainstalowanej odnawialnych źródeł energii.

Zdaniem autorów, aby ułatwić wdrożenie cable poolingu na szeroką skalę w Polsce, potrzebne są jasne regulacje dotyczące tego zagadnienia. Przepisy te zapewnią spójne i niedyskryminujące warunki udostępniania infrastruktury przyłączeniowej oraz umożliwią wykorzystanie tego rozwiązania w całym kraju.

Rząd wprowadza istotne zmiany w prawie, które są konsultowane ze stroną społeczną. Branża OZE oraz przemysł oczekują, że zmiany zostaną wprowadzone w życie jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi, co zapewni wszystkim zainteresowanym wystarczający czas na przygotowanie się do nich.

„Prawidłowe zapisy dotyczące cable poolingu pozwolą na szybkie wybudowanie w Polsce co najmniej 5 – 7 GW solarnych i wiatrowych źródeł energii bez konieczności oczekiwania przez inwestorów na decyzje przyłączeniowe, bez nadmiernego obciążania systemu elektroenergetycznego. W skali kraju może to dać nawet do 12 TWh taniej zielonej energii. Niektóre opracowania wskazują że potencjał w cable poolingu w Polsce jest znacznie większy, nawet na poziomie 25 GW nowych mocy” – czytamy w stanowisku ZPP.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ