Home Biznes i finanse Krajowa Izba Gospodarcza `Przemysł Rozlewniczy` apeluje o wyłączenie opakowań szklanych zwrotnych z planowanego systemu kaucyjnego

Krajowa Izba Gospodarcza `Przemysł Rozlewniczy` apeluje o wyłączenie opakowań szklanych zwrotnych z planowanego systemu kaucyjnego

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Krajowa Izba Gospodarcza „Przemysł Rozlewniczy” stanowczo sprzeciwia się planowanemu systemowi kaucyjnemu dla opakowań szklanych zwrotnych. Uważamy, że uwzględnienie tych opakowań w systemie jest nieskuteczne z punktu widzenia ochrony środowiska, ponieważ istniejące systemy obrotu i selektywnej zbiórki działają już efektywnie. Dodatkowo, nowe przepisy będą obciążeniem dla małych i średnich przedsiębiorstw, które zmagają się z trudnościami finansowymi, mimo że promują ekologiczne opakowania zwrotne.

Zgodnie z najnowszym projektem ustawy, system kaucyjny ma zostać rozszerzony na szklane butelki o pojemności do 1,5 litra, które są przeznaczone do wielokrotnego użytku. Projekt ten obecnie przechodzi procesy legislacyjne w Komisji Prawniczej Rady Ministrów, a wprowadzenie systemu kaucyjnego dla producentów napojów w tego typu butelkach zostało opóźnione o rok.

Według oceny skutków regulacyjnych najnowszego projektu ustawy dotyczącej systemu kaucyjnego, obecnie w Europie korzysta z niego 133 miliony osób. System jest wdrożony w 12 krajach, a w kolejnych 15 trwają prace nad jego wprowadzeniem. Większość europejskich systemów obejmuje jednorazowe opakowania plastikowe oraz metalowe puszki, a w 8 państwach także jednorazowe szklane butelki.

„Funkcjonujący obecnie system dystrybucji i zwrotu szklanych opakowań wielorazowego użytku pozwala osiągać poziom selektywnej zbiórki na poziomie 95-98%. To rezultaty, które według projektu ustawy o systemie kaucyjnym miałyby zostać osiągnięte dopiero w 2030 r. Wprowadzenie systemu kaucyjnego nie podniesie tych wskaźników, a zdaniem ekspertów może doprowadzić jedynie do wzrostu kosztów produkcji, co ostatecznie zwiększy obciążenia finansowe konsumentów” – mówi Dariusz Lizak, prezes Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy”.

Wprowadzenie systemu kaucyjnego dla firm produkujących napoje w opakowaniach zwrotnych

System kaucyjny może narazić przedsiębiorstwa na dodatkowe trudności oraz wysokie koszty operacyjne związane z koniecznością dostosowania się do nowych regulacji. Szczególnie małe i średnie firmy z sektora napojów mogą znaleźć się w trudnej sytuacji finansowej, a nawet wstrzymać swoją działalność.

Krajowa Izba Gospodarcza „Przemysł Rozlewniczy” apeluje o bardziej zrównoważone podejście do wdrażania systemu kaucyjnego, z uwzględnieniem obecnych skutecznych rozwiązań zarządzania odpadami. Nowe regulacje powinny przynosić rzeczywiste korzyści środowiskowe, a unikać generowania niepotrzebnych kosztów dla wprowadzających.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ