Home Biznes i finanse Firmy walczą z kosztami produkcji. Jeden element jest kluczowy dla osiągnięcia efektów

Firmy walczą z kosztami produkcji. Jeden element jest kluczowy dla osiągnięcia efektów

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

W zastoju w sektorze produkcji, firmy szukają nowych sposobów na zwiększenie zyskowności poprzez redukcję kosztów w procesach produkcyjnych. Jednakże istnieje warunek, który musi zostać spełniony, aby osiągnąć realne rezultaty.

Obecnie największym wyzwaniem dla producentów są rosnące koszty produkcji oraz presja cenowa ze strony klientów. Eksperci zalecają skupienie inwestycji w sektorze produkcji na eliminacji marnotrawstwa i poprawie wydajności zaplecza produkcyjnego. Kluczem do sukcesu są odpowiednie narzędzia technologiczne, ponieważ bez nich podejmowane działania mogą generować dodatkowe koszty, zamiast tworzyć wartość.

„Optymalizacja kosztów jest dzisiaj nierozerwalnie związana z cyfryzacją produkcji. To klucz do tego, aby utrzymać się na rynku. Brak w firmie systemu zarządzania produkcją powoduje, że kierownictwo nie ma o niej realnej informacji, a to potęguje koszty, błędy i marnowanie zasobów. Aby móc myśleć o poprawie wydajności czy obniżeniu kosztów, trzeba najpierw uzupełnić podstawowe technologiczne braki. Bez tego żadne działanie nie przyniesie wymiernego efektu” – mówi Tomasz Zieliński, prezes spółki Queris.

Jak zmniejszyć wydatki na produkcję?

Wdrożenie systemu MES jest jednym z najpopularniejszych sposobów na obniżenie kosztów produkcji. Pomimo że nie jest to nowość na rynku, wiele zakładów produkcyjnych nadal nie korzysta z jego możliwości. Wdrożenie takiego oprogramowania na halę produkcyjną może przynieść trwałe efekty bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

„Utożsamianie systemów MES jedynie z detekcją przestojów jest błędem poznawczym. Bogactwo funkcjonalne nowoczesnego oprogramowania produkcyjnego zapewnia koordynację wszelkich działań w obszarze logistyki produkcji, zasilanie informacyjne działu finansowego z controllingiem włącznie, standaryzację zarządzania jakością i wiele innych. Niedoceniany jest także szczególny element organizacyjny – komunikacja, która po wdrożeniu opiera się na rzeczywistych danych, a nie domniemaniach” – wyjaśnia Zieliński.

Zalety wdrożenia systemu MES i cyfryzacji produkcji

Specjaliści z Queris podkreślają, że implementacja systemu MES w infrastrukturze zakładu daje szerokie możliwości obniżenia kosztów na różnych etapach produkcji. Największe korzyści odnoszą przedsiębiorstwa, które potrafią integrować cyfrowe dane z rozbudowanym rachunkiem kosztów firmy.

„Jeden z naszych klientów, producent branży FMCG, dzięki systemowi zidentyfikował wąskie gardło procesu. Następnie zwiększając przepustowość tego etapu produkcji, bez żadnych dodatkowych nakładów zaczął produkować aż o 49% więcej wyrobu w tym samym czasie. Inni klienci obniżyli koszty produkcji dlatego, że MES zobrazował straty jakościowe niewidoczne w listach BOM. Realna informacja o zużyciu materiałów pozwoliła lepiej zaplanować dostawy i wyeliminować nadmierne zużycie surowca” – wyjaśnia prezes spółki Queris.

Dodatkowo, rozwiązania związane z produkcją, takie jak zaawansowane systemy harmonogramowania (APS) oraz oprogramowanie wspierające utrzymanie ruchu (CMMS), uzupełniają cyfrowe środowisko zakładu, umożliwiając optymalizację kosztów i przychodów w jeszcze większym stopniu.

Wprowadzenie zakładu produkcyjnego na poziom Przemysłu 4.0 to klucz do osiągania wyższych przychodów, ale wymaga odwagi – twierdzi Tomasz Zieliński.

Mimo wiarygodnych wyników i pozytywnego feedbacku od klientów, decyzja o wdrożeniu często jest odwlekana, co stanowi wyzwanie dla przedsiębiorstwa.

„Największą obawą są zwykle koszty. Na początku rozmów jest to zrozumiałe. Przestaje jednak takie być w momencie, gdy u danego producenta prognozujemy zwrot z inwestycji w ciągu zaledwie kilku miesięcy, a decyzja o wdrożeniu systemu odwlekana jest na bliżej nieokreśloną przyszłość. Często brakuje odwagi i otwartości na zmianę, jaką każdej organizacji niesie cyfryzacja. Niestety takie firmy same pozbawiają się możliwości redukcji kosztów i osiągania wyższych przychodów, niebezpiecznie zbliżając się do granicy swojej rentowności” – podsumowuje prezes Queris.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ