Home Biznes i finanse Rozszerzenie współpracy Sodexo Polska i Danfoss o działania w obszarze dekarbonizacji

Rozszerzenie współpracy Sodexo Polska i Danfoss o działania w obszarze dekarbonizacji

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

W maju b.r. Sodexo Polska i Danfoss podpisały umowę partnerską w celu działań na rzecz dekarbonizacji. Nowy etap trwającego od 8 lat partnerstwa ma na celu promowanie praktyk oraz rozwiązań związanych z efektywnością energetyczną. Inicjatywa stanowi kluczowy element długoterminowej strategii ESG obu firm, skupiającej się na redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zrównoważonym rozwoju. Pierwszym krokiem w ramach współpracy jest neutralna klimatycznie fabryka Danfoss w Grodzisku Mazowieckim, która jest w pełni zasilana z odnawialnych źródeł energii, zarówno tych będących częścią instalacji HVAC bezpośrednio w fabryce, jak i energii posiadającej zielony certyfikat i dostarczanej z zewnątrz.

Nowa umowa między obiema firmami zakłada podjęcie działań na rzecz promowania efektywnych rozwiązań. Strony porozumienia zobowiązują się do dzielenia się wiedzą dotyczącą efektywności energetycznej nieruchomości oraz infrastruktury wspierającej. Planowane działania obejmują dobór technologii zarządzania i odzyskiwania energii, ponowne wykorzystanie wody oraz utrzymanie ruchu instalacji budynkowych. Jest to istotne, ponieważ budynki w Unii Europejskiej odpowiadają za blisko 40% całkowitego zużycia energii i 36% emisji gazów cieplarnianych – jak wskazuje Komisja Europejska.

„Cieszymy się, że nasze wieloletnie partnerstwo z Danfoss wchodzi na kolejny poziom. Wierzymy, że dzięki wymianie doświadczeń będziemy w stanie skutecznie promować działania na rzecz redukcji emisji powstałych w wyniku funkcjonowania nieruchomości komercyjnych. Jesteśmy przekonani, że projekt ten stanie się przykładem efektywnych działań prowadzących do ograniczania śladu węglowego budynków przemysłowych znajdujących się w Polsce” – podkreśla Marta Stańczak, Managing Director Sodexo Polska.

Nowy rozdział w przemyśle polskim

Danfoss Poland, będący częścią globalnego koncernu, specjalizuje się w produkcji energooszczędnych komponentów i technologicznych rozwiązań. Ich produkty znajdują zastosowanie w chłodnictwie, klimatyzacji, ogrzewnictwie i branży napędowej. Firma aktywnie działa na rzecz zrównoważonego rozwoju, zobowiązując się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 roku. Istotnym krokiem w tym kierunku jest wybudowanie pierwszego neutralnego klimatycznie budynku fabrycznego Danfoss, zlokalizowanego w kampusie firmy w Grodzisku Mazowieckim.

Celem projektantów i konstruktorów fabryki było minimalizowanie strat energetycznych i efektywne wykorzystanie nadwyżek ciepła. Energia cieplna powstała w wyniku procesów produkcyjnych jest efektywnie wykorzystywana do ogrzewania hal oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Zaawansowany system zarządzania budynkiem BMS jest kluczowym elementem inwestycji, umożliwiając kontrolę instalacji technicznych i wspierając efektywność energetyczną obiektu. Ponowne wykorzystanie wody używanej do procesów technologicznych również odgrywa istotną rolę.

„Dekarbonizacja przemysłu wymaga zintegrowanego podejścia, obejmującego zarówno technologię, regulacje, jak i zmiany w podejściu do zarządzania zasobami. Jest to wyzwanie, ale także szansa na innowacje, rozwój gospodarczy i ochronę środowiska dla przyszłych pokoleń. Cieszymy się, że Sodexo będzie dzielić się wiedzą oraz najlepszymi praktykami w zakresie kompleksowego podejścia do dekarbonizacji obiektów przemysłowych, bazując na doświadczeniu Danfoss” – mówi Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland. 

Sodexo i Danfoss partnerują w dekarbonizacji

Od 2016 roku Sodexo Polska i Danfoss rozpoczęli współpracę, która początkowo obejmowała sprzątanie biur, obsługę terenów zewnętrznych i prowadzenie restauracji pracowniczych w dwóch zakładach produkcyjnych. W kolejnych latach zakres usług został poszerzony o zarządzanie przestrzenią i infrastrukturą. Obecnie zespół Sodexo odpowiada również za stan techniczny urządzeń w fabryce Danfoss w Grodzisku. Eksperci zajmują się obsługą techniczną i konserwacją przy użyciu zaawansowanego systemu zarządzania budynkiem BMS. Automatyka budynkowa wspiera efektywność energetyczną zakładu poprzez odzyskiwanie ciepła, regulację temperatury i wytwarzanie sprężonego powietrza.

Nowa fabryka w Grodzisku Mazowieckim korzysta wyłącznie z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych lub posiadającej certyfikat zielonego pochodzenia. Dodatkowo, 95 proc. wytwarzanego ciepła odpadowego jest odzyskiwane i wykorzystywane do ogrzewania hali produkcyjnej oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Sodexo to firma założona w 1966 roku w Marsylii przez Pierre’a Bellona. Obecnie jest światowym liderem w dostarczaniu zrównoważonych usług żywieniowych oraz cennych doświadczeń w różnych sferach życia, takich jak praca, leczenie, nauka i zabawa.

Sodexo działa obecnie w 45 krajach na całym świecie i zatrudnia 430 000 pracowników, którzy codziennie obsługują 80 milionów konsumentów.

Jako firma rodzinna, Sodexo utrzymuje niezależność i posiada zrównoważony model biznesowy. Firma oferuje usługi gastronomiczne, zarządzanie nieruchomościami oraz tworzenie atrakcyjnych i włączających miejsc pracy. Sodexo stawia na wysoką jakość, dostosowane do potrzeb klientów doświadczenia kulinarne oraz dba o zarządzanie obiektami klienta w sposób przyjazny dla środowiska. Od samego początku firma koncentruje się na codziennych działaniach, aby wywierać pozytywny wpływ gospodarczy, społeczny i środowiskowy poprzez swoje usługi, dążąc do tworzenia lepszej codzienności dla każdego, co ma przyczynić się do budowania lepszego życia dla wszystkich.

Sodexo jest obecna na indeksach: CAC Next 20, CAC 40 ESG, FTSE 4 Good i DJSI.

Więcej informacji dostępnych na: www.sodexo.com 

Od 30 lat Sodexo jest liderem w kompleksowej obsłudze nieruchomości i największą firmą FM w Polsce. Świadczy usługi Integrated Facility Management (IFM) w ponad 200 obiektach, prowadzi 40 restauracji pracowniczych oraz wspiera firmy w zarządzaniu miejscem pracy i tworzeniu bezpiecznej przestrzeni dla pracowników. Posiada wiele ikonicznych klientów w branżach m.in.: przemysłowej, FMCG, farmaceutycznej i technologicznej.

Więcej informacji na: www.pl.sodexo.com

Sodexo w liczbach

  • 21,1 miliarda euro skonsolidowanego przychodu rocznie w Roku Finansowym 2022 r.
  • 422 000 pracowników (stan na 31 sierpnia 2022 r.)
  • 53 krajów
  • 100 milionów obsługiwanych konsumentów dziennie
  • 13,3 miliarda euro kapitalizacji rynkowej (stan na 4 kwietnia 2023 r.)

Sodexo w Polsce

KONTAKT:
Media
Izabela Mendelowska
tel. +48 664 410 052 
e-mail: izabela.mendelowska@sodexo.com


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ