Home Nauka i technologie NCBR: 440 mln zł z Funduszy Europejskich na rozwój innowacji dla mikroelektroniki

NCBR: 440 mln zł z Funduszy Europejskich na rozwój innowacji dla mikroelektroniki

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przekaże spółce Vigo Photonics ponad 440 mln zł z Funduszy Europejskich na realizację projektu „HyperPIC – Fotoniczne układy scalone”. Prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor NCBR, podkreślił, że innowacyjne produkty znajdą zastosowanie w nowoczesnym przemyśle, rolnictwie, a także w urządzeniach codziennego użytku.

W trakcie ceremonii podpisania umowy na dofinansowanie projektu, szef NCBR ogłosił, że projekt HyperPIC został wybrany do dofinansowania w ramach konkursu IPCEI – Microelectronics/ Communication Technologies, realizowanego przez Centrum z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

„Wartość całego projektu Vigo Photonics przekracza 853 ml zł, zaś kwota dofinansowania to 440 mln zł” – podał.

Według Prof. Małachowskiego, program inwestycyjny HyperPIC ma charakter wieloletni i ma na celu stymulowanie rozwoju polskiego klastra technologii fotonicznych.

Jego twórcy oczekują, że program ten będzie stanowił impuls dla rozwoju polskiego klastra technologii fotonicznych.

„Zapewni wiele nowych miejsc pracy, zarówno bezpośrednio w projekcie, jak i w ekosystemie partnerów i klientów, oraz przyciągnie talenty inżynierskie do Polski” – wyjaśnił szef NCBR.

Dzięki projektowi HyperPIC, firma planuje wprowadzić innowacyjne produkty odpowiadające potrzebom sztucznej inteligencji (AI) oraz internetu rzeczy (IoT), które znajdą zastosowanie w przemyśle 4.0 oraz w rolnictwie.

Jerzy Małachowski przypomniał, że mechanizm IPCEI (Important Projects of Common European Interest) jest kluczowym narzędziem wspierającym nową politykę gospodarczą i politykę konkurencji Unii Europejskiej.

„IPCEI został uruchomiony m.in. dla obszaru mikroelektroniki pod nazwą Microelectronics and Communication Technology, w skrócie ME/CT. Projekt IPCEI ME/CT zrzesza największe europejskie firmy z sektora półprzewodnikowego, zarówno w dziedzinie mikroelektroniki, jak i fotoniki” – zaznaczył prof. Małachowski.

Wyjaśnił, że umożliwia on uzyskanie wsparcia finansowego, które nie jest dostępne w innych instrumentach, a także skutecznie wspiera współpracę między europejskimi przedsiębiorstwami.

Dodał, że celem mechanizmu IPCEI jest wzmocnienie potencjału europejskiego przemysłu w obliczu globalnej konkurencji i budowanie niezależności Europy w strategicznych łańcuchach wartości dla jej rozwoju.

„Mamy 17-letnie doświadczenie w partycypacji w programach ze środków unijnych i transferowaniu tych funduszy do przedsiębiorców i naukowców. Vigo Photonics wielokrotnie uczestniczyło w konkursach realizowanych przez NCBR, jest więc świetnym przykładem firmy, która korzysta z oferty środków publicznych najlepiej jak tylko można” – ocenił dyrektor NCBR. 

Według prof. Małachowskiego, Fundusze Europejskie przekazywane przez NCBR wspierają firmy, które tworzą innowacyjne rozwiązania na przyszłość.

Profesor zaznaczył, że Vigo Photonics otrzymała dofinansowanie na realizację 11 projektów o wartości ponad 101,5 mln zł, nie licząc projektu HyperPic. Jako konsorcjant brała również udział w 10 projektach, które uzyskały dofinansowanie na łączną kwotę ponad 50 mln zł. Współpracowała przy nich m.in. z Politechniką Warszawską, Wojskową Akademią Techniczną i Instytutem Technologii Elektronowej w Warszawie.

Profesor także podkreślił, że Vigo Photonics współpracowała przy projektach z takimi partnerami jak Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki oraz Politechnika Łódzka.

Według dr. Adama Piotrowskiego, prezes zarządu Vigo Photonics, w przyszłości produkty firmy mogą być zintegrowane w codziennych urządzeniach, takich jak smartfony, sprzęt AGD czy inteligentne zegarki.

„Istnieje także dla nich ogromny potencjał na rynkach biomedycyny, ochrony środowiska czy branży automotive. Informacje o składzie chemicznym, dystansie czy temperaturze fizycznych obiektów, które będą mogły być zbierane za pomocą takich sensorów, będą doskonałym źródłem danych do przetwarzania dla sztucznej inteligencji, wprowadzając ją na kolejny poziom rozwoju” – powiedział. 

Prezes Vigo Photonics zauważył, że większość precyzyjnych urządzeń do wykrywania i analizy pojedynczych cząsteczek gazów i substancji lotnych w średniej podczerwieni ma ograniczenia wejścia na masowe rynki ze względu na wysoką cenę i duże gabaryty układu.

Obecnie układ składa się z źródła promieniowania (lasera), odbiornika (detektora) i systemu przetwarzania danych.

„Projekt, na który pozyskaliśmy dofinansowanie, dotyczy miniaturyzacji i integracji całego układu do poziomu czipu. Taka integracja i możliwości produkcji czipów w skali masowej, a co za tym idzie obniżenie kosztów całego układu, stworzy ogromny potencjał do wykorzystania we wszystkich sektorach przemysłu, a także w elektronice użytkowej, która otacza nas na co dzień” – wyjaśnił dr Adam Piotrowski.

Firmę pracuje nad rozwojem technologii przyszłości, które mają silne oddziaływanie na ekosystem polskiej fotoniki. Projekt ma na celu uczynienie Polski znaczącym graczem w branży fotoniki zintegrowanej w Europie.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ