Home Nauka i technologie Efekt orzecha brazylijskiego – polskie odkrycie w dziedzinie fizyki cząsteczek

Efekt orzecha brazylijskiego – polskie odkrycie w dziedzinie fizyki cząsteczek

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Pierwszy raz w historii, badacze z Uniwersytetu Warszawskiego i uczelni holenderskich eksperymentalnie udowodnili, że efekt orzecha brazylijskiego nie wymaga zasilania. To odkrycie może mieć znaczący wpływ na wiele gałęzi nauki i przemysłu.

Czy wiecie, czym jest efekt orzecha brazylijskiego i dlaczego jest on istotny? Przyjrzyjcie się sytuacji, gdy trzymacie w dłoni otwartą torebkę z mieszanką orzechów – tak postąpiło wielu z nas, a teraz naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego chcą nam wyjaśnić, dlaczego miało to znaczenie.

„Zauważyliście, że po takim zabiegu największe orzechy w mieszance – orzechy brazylijskie – unoszą się na wierzch? Zjawisko wydobywania się dużych przedmiotów na powierzchnię mieszaniny, noszące fachową nazwę konwekcji granularnej, popularnie określane jest właśnie jako >>efekt orzecha brazylijskiego<<. Występuje ono powszechnie w przyrodzie, zaobserwujemy je także potrząsając np. wiaderkiem z piaskiem i kamykami”.

Naukowcy i eksperci od dawna zakładali, że aby uzyskać zamierzony efekt, należy dostarczyć energii z zewnątrz – w naszym przykładzie potrząsanie torebką z orzechami. Jednak nowe modele teoretyczne wskazywały, że zjawisko to może zachodzić bez wprowadzania żadnych zmian.

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Utrechcie potwierdzili eksperymentalnie swoje odkrycie dotyczące efektu orzecha brazylijskiego.

Badania, na których opiera się artykuł, zostały opublikowane w renomowanym czasopiśmie naukowym. Link do artykułu: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C96217%2Cpolskie-odkrycie-na-temat-efektu-orzecha-brazylijskiego.html

Zespół badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Utrechcie udowodnił eksperymentalnie swoje odkrycie dotyczące efektu orzecha brazylijskiego. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym, a link do artykułu można znaleźć poniżej: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C96217%2Cpolskie-odkrycie-na-temat-efektu-orzecha-brazylijskiego.html.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ