Home Biznes i finanse Zrewitalizacja Fabryki Broni Łucznik w Radomiu: nowa szansa dla polskich przedsiębiorców dzięki ARP S.A

Zrewitalizacja Fabryki Broni Łucznik w Radomiu: nowa szansa dla polskich przedsiębiorców dzięki ARP S.A

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Fabryka Broni „Łucznik” w Radomiu zostanie przekształcona w centrum konferencyjno-wystawowe Forum Radom. ARP S.A., jako właściciel obiektu, wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyraziło swoją zgodę na realizację tego projektu. Ponadto, ARP S.A. uruchomiła BiznesPortal.pl, w którym można znaleźć kompleksową ofertę wsparcia finansowego i pozafinansowego dla przedsiębiorców.

Na II Kongresie Radom Przyszłości ARP S.A. ogłoszono ambitny plan rewitalizacji zabytkowej siedziby „Łucznika”. Dawna fabryka broni, w której między innymi wytwarzano karabiny Mausera i pistolety VIS, zostanie odnowiona i przystosowana do wystawiania ekspozycji poświęconej politycznej i kulturalnej historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz państw Trójmorza. Nadzór merytoryczny nad wystawą będzie sprawował znany historyk prof. Andrzej Nowak.

„Projekt Forum Radom to pierwsza tak ambitna próba zmierzenia się z tą wspaniałą, a ciągle niedostatecznie znaną historią. Wierzę, że ten projekt stanie się początkiem odnowy myślenia republikańskiego nie tylko w Polsce, ale i w Europie” – powiedział prof. Nowak.

„Chcemy, żeby Forum było atrakcją turystyczną, przystanią dla miłośników historii Polski i Trójmorza, miejscem spotkań dla biznesu i organizacji społecznych czy politycznych. Nade wszystko jednak chcemy, by odnowiony >>Łucznik<< stał się na powrót wizytówką Radomia i dumą dla mieszkańców miasta” – powiedział wiceprezes Sebastian Dąbski. 

„ARP, działając zgodnie z założeniami Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, wspiera małe i średnie miasta. Celem jest zatrzymanie odpływu mieszkańców z Radomia poprzez napływ nowych inwestycji i szans rozwojowych” – dodał wiceprezes Mariusz Rusiecki.

Sebastian Dąbski, wiceprezes ARP S.A., wyraził przekonanie, że Forum Radom połączy w sobie tradycję z nowoczesnością, tworząc miejsce idealne do organizacji wydarzeń. 

Mariusz Rusiecki, wiceprezes ARP S.A. zgodnie stwierdził, że rewitalizacja dawnej fabryki broni oznacza rozpoczęcie nowego rozdziału w historii miasta. 

Adam Bielan, europoseł, zauważył, że Radom otrzyma jedno z najbardziej nowoczesnych centrum konferencyjno-wystawienniczych w Europie, które stanie się impulsem rozwoju gospodarczego i usług. 

Według Sebastiana Dąbskiego, Forum Radom będzie miejscem doskonałym do organizacji wydarzeń, w którym zostaną zachowane walory tradycji, uzupełnione o nowoczesne udogodnienia. 

Mariusz Rusiecki zwrócił uwagę, że renowacja dawnej fabryki broni przyczyni się do odnowienia historii Radomia. 

Adam Bielan zauważył, że nowoczesne centrum w Radomiu będzie dostępne nie tylko dla turystów, ale także dla mieszkańców miasta. 

„Chciałbym serdecznie podziękować z jednej strony przedstawicielom ruchów miejskich (…), którzy walczyli o utrzymanie bryły tego budynku, z drugiej władzom Agencji Rozwoju Przemysłu z panem prezesem Cezariuszem Lesiszem i obecnym tutaj panom wiceprezesom. Szczególnie dziękuję panu wiceprezesowi Sebastianowi Dąbskiemu, którego zespół przez blisko rok pracował nad koncepcją tego miejsca, która jest rewolucyjna” – powiedział europoseł. 

Po podpisaniu listu intencyjnego, dotyczącego współpracy ARP S.A. z MKiDN w celu rewitalizacji i dobudowy obiektów o wyjątkowym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego Polski, Szymon Giżyński, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że Forum Radom to projekt, jakiego w naszym kraju jeszcze nie było. Projekt ten ma na celu uczczenie i promowanie tradycji republikańskiej Radomia, jako inspiracji do budowania europejskiej jedności.

Minister Giżyński dodał, że współpraca pomiędzy ARP S.A. a MKiDN jest jedną z wielu inicjatyw, które mają na celu zachowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Aktywne włączenie się w tworzenie projektów, takich jak Forum Radom, jest kluczowe dla podtrzymania tych wartości.

„Radom zyska miejsce, które powinno być magnesem dla wszystkich zainteresowanych historią największego politycznego sukcesu Polski, którym była Rzeczpospolita Obojga Narodów” – powiedział wiceminister Giżyński. 

Do przygotowania kompleksowej koncepcji zagospodarowania „Łucznika” zostali zaproszeni Mirosław Nizio ze studia Nizio Design International oraz Mieczysław Bielawski z ART. FM – profesjonaliści w dziedzinie projektowania obiektów wystawienniczych i muzealnych, mający na swoim koncie wiele zrealizowanych projektów.

„Projekt świadomie otwiera się na mieszkańców Radomia, wpisując budynek w szerszą strategię relacji miejskich, odwołując się do takich koncepcji jak skalowalna idea smart city 3.0, miasto odporne czy wreszcie program aktywizacji społecznej, bazujący na rzeczywistych potrzebach regionu” – podkreślił Nizio.

Mirosław Nizio podkreślił, że celem rewitalizacji „Łucznika” jest stworzenie miejsca, w którym kultura i natura będą współistnieć w harmonii.

Mieczysław Bielawski dodał, że udało się znaleźć wspólny mianownik dla różnorodnych motywów, takich jak historia fabryki, tradycja republikańska, czy historia Europy Środkowo-Wschodniej.

Mirosław Nizio wyjaśnił, że rewitalizacja „Łucznika” ma na celu stworzenie miejsca, w którym ludzka kultura i środowisko naturalne będą wzajemnie się uzupełniać.

Mieczysław Bielawski zauważył, że wyzwaniem było znalezienie odpowiedniego sposobu na połączenie wielu różnych elementów składających się na historię tego miejsca.

„Jestem przekonany, że w koncepcji Forum Radom, którą zaprezentowaliśmy, udało się ukazać bogactwo kulturowe Rzeczypospolitej Obojga Narodów w nowoczesnej formie – atrakcyjnej i czytelnej dla współczesnego odbiorcy” – zaznaczył Bielawski.

ARP S.A. ogłosiła swoje zaangażowanie w promowanie polskiej historii i kultury w ramach strategii na lata 2023-2025. Spółka przyjęła ambitny plan, by zrealizować wiele projektów, w których będzie możliwe przybliżenie społeczeństwu polskich dziejów i tradycji.

ARP S.A. wykorzysta swoje zasoby, by wspierać przedsięwzięcia mające na celu upowszechnienie polskiej historii i kultury. Na lata 2023-2025 zaplanowano ambitny program, który pozwoli ożywić polskie tradycje historyczne, kulturowe i polityczne.

1 lipca ARP S.A. wprowadza BiznesPortal.pl – nowoczesną wyszukiwarkę, umożliwiającą przedsiębiorcom szybkie i łatwe znalezienie ofert dofinansowania, dopasowanych do ich konkretnych potrzeb.

„To nasze najnowsze >>dziecko<<. Programy, granty, nabory będzie można wyszukać w tak prosty sposób, że wystarczy, aby przedsiębiorca wpisał numer NIP. Wyszukiwarka po jego PKD wskaże tylko te programy, które są dla niego interesujące. Czegoś takiego jeszcze nie ma w Polsce. Dane czerpiemy bezpośrednio z bazy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, dlatego portal działa szybko i sprawnie” – powiedział prezes Dąbski. 

BiznesPortal.pl to wyjątkowe narzędzie, które zapewnia przedsiębiorcom dostęp do szerokiej gamy środków finansowych. Wszystkie informacje zawarte w naszym serwisie dotyczące preferencyjnych kredytów, pożyczek, gwarancji finansowych i ulg podatkowych są łatwo dostępne dzięki wprowadzeniu numeru NIP. Co więcej, wszystkie dane pochodzą bezpośrednio od ARP, Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. oraz instytucji rządowych i samorządowych, dzięki czemu użytkownicy mają dostęp do najnowszych i najbardziej aktualnych informacji.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ