Home Biznes i finanse Trzeba chronić polski przemysł cementowy i wzmocnić go, by był konkurencyjny

Trzeba chronić polski przemysł cementowy i wzmocnić go, by był konkurencyjny

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Michał Jaros, wiceminister rozwoju i technologii, podczas debaty „Przemysł cementowy buduje polską gospodarkę” oraz prezentacji raportu EY Polska „Wpływ przemysłu cementowego na gospodarkę Polski” podkreślił naszą gotowość do wprowadzenia zmian mających na celu ochronę i wzmocnienie polskiego przemysłu cementowego, aby stał się bardziej konkurencyjny.

„Rząd Polski zdaje sobie sprawę, że głównym wyzwaniem stojącym przed przemysłem cementowym jest utrzymanie konkurencyjności przy jednoczesnej realizacji ambitnych celów klimatycznych” – mówił Michał Jaros.

Ważny sektor cementowy

Sektor cementowy jest kluczowy zarówno dla gospodarki Unii Europejskiej, jak i dla lokalnych gospodarek – takie zdanie wyraził wiceminister Michał Jaros.

Raport EY Polska, przedstawiony przez Piotra Dybkę, pokazuje, że w ciągu 4 lat branża cementowa zwiększyła wpływy do sektora finansów publicznych o 71% i wpłynęła na zwiększenie zatrudnienia o prawie 2 tysiące osób. W 2021 roku sektor cementowy wygenerował w Polsce 5,1 mld PLN wartości dodanej – o 34% więcej niż w 2018 roku.

„Nie ma budownictwa bez cementu” – mówił Andrzej Reclik, członek zarządu SPC i prezes zarządu Heidelberg Materials Polska, podkreślając wartość dodaną obu tych sektorów, która przekracza 300 mld zł.

Troska o bezpieczeństwo energetyczne

Andrzej Reclik podkreślił, że branża cementowa powinna być traktowana jako kluczowa dla gospodarki. Zmiany klimatyczne i rosnące wydatki na obronność to wyzwania, które wymagają inwestycji w nowe technologie i infrastrukturę.

Wysokie ceny energii w Polsce stawiają przed nami kolejne wyzwanie, zwłaszcza w kontekście tego, że mamy jedne z najwyższych cen w UE. Dodatkowo import cementu spoza Wspólnoty nie tylko zakłóca konkurencję, ale także stoi w sprzeczności z ideą Zielonego Ładu.

„Jako sektor cementowy mierzymy się z lawinowo rosnącym importem spoza UE, w tym z Ukrainy” – komentował przewodniczący SPC, Krzysztof Kieres. Bilans 2024 to 652 tys. ton cementu z Ukrainy, a prognozy na 2025 mówią o ponad milionie ton, co odpowiada produkcji średniej wielkości cementowni w Polsce. Zagrożeniem jest także import klinkieru i cementu statkami z Turcji, Egiptu, Maroka, co wiąże się ze śladem węglowym szacowanym na 15-25% większy.

Krzysztof Kieres podkreślił, że konkurencja powinna odbywać się na równych zasadach. W ramach krajowego i unijnego forum branża domaga się ograniczenia importu cementu z Ukrainy. Możliwe jest osiągnięcie tego poprzez umowę handlową z Ukrainą lub wprowadzenie krajowych kontyngentów ilościowych.

Wzmocniona cementownia to wzmocniona gmina

Raport EY Polska wykazał, że branża cementowa generuje największą wartość dodaną w regionach, gdzie znajdują się zakłady, czyli w województwach: świętokrzyskim (1,2 mld PLN), opolskim (748 mln PLN), śląskim (667 mln PLN), kujawsko-pomorskim (463 mln PLN) i łódzkim (461 mln PLN).

W województwie świętokrzyskim funkcjonuje 3 cementownie, które stanowią 35% krajowej produkcji, co generuje obawy o konkurencyjność sektora w związku z importem.

Wójt Gminy Nowiny, Łukasz Gryń, podkreślił znaczenie lokalnej cementowni dla gospodarki. Zakład jest największym płatnikiem podatkowym w gminie i współpracuje z około 1200 miejsc pracy. Jednak sektor boryka się z różnymi wyzwaniami, takimi jak regulacje klimatyczne oraz nieuczciwa konkurencja spoza UE, stanowiąca zagrożenie ze wschodu.

„Silna cementownia to silna gmina” – dodał Piotr Ślęzak, burmistrz Miasta i Gminy Ożarów, wskazując trzy główne obszary wpływu cementowni na funkcjonowanie samorządu: zapewnianie miejsc pracy, zasilanie budżetu gminy oraz wsparcie w działaniach kulturalnych i sportowych.

Pełna relacja z wydarzenia jest dostępna na stronie internetowej: www.polskicement.pl/aktualnosci/trzeba-chronic-polski-przemysl-cementowy-i-wzmocnic-go-by-byl-konkurencyjny

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć pod adresem: www.polskicement.pl/aktualnosci/trzeba-chronic-polski-przemysl-cementowy-i-wzmocnic-go-by-byl-konkurencyjny

Przeczytaj raport EY Polska o wzroście znaczenia branży cementowej dla budownictwa, gospodarki i budżetu państwa na stronie: www.polskicement.pl/aktualnosci/raport-ey-polska-rosnie-znaczenie-branzy-cementowej-dla-budownictwa-gospodarki-i-budzetu-panstwa


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ