Sztab Generalny Wojska Polskiego ogłasza:
Po dwóch dniach zakończyła się konferencja podsumowująca pierwszy etap operacji SZPEJ, której realizacja rozpoczęła się w styczniu 2024 roku.
Głównym celem operacji jest ulepszenie wyposażenia i uzbrojenia indywidualnego żołnierzy, co ma bezpośredni wpływ na ich zdolność do przetrwania i skuteczność na nowoczesnym polu walki.
Projekt wykorzystuje pełne moce produkcyjne polskiego przemysłu. Dotychczas zrealizowano około 70 proc. zaplanowanych działań, a pozostałe 30 proc. dostaw – według deklaracji wykonawców nie jest zagrożone. Większość zamówień jest już teraz realizowana przez polskie firmy, co wspiera rozwój krajowego przemysłu.
W ramach operacji SZPEJ zostało pozyskane kluczowe indywidualne wyposażenie, w tym ponad 30 tysięcy kamizelek kuloodpornych, 62 tysiące hełmów kompozytowych, 35 tysięcy karabinków GROT A2 oraz 6 tysięcy pistoletów WIS 100. Karabinki sukcesywnie wyposaża się w zaawansowaną optykę, taką jak celowniki holograficzne i kolimatorowe oraz lunety powiększające.
W związku z tym, został rozpoczęty proces pozyskiwania nowoczesnych ubrań ochronnych, takich jak kurtki puchowe i specjalnie zaprojektowane poncza. Do tej pory zakupiono około 5 tysięcy sztuk. Dodatkowo uzupełniono braki w sortach mundurowych.
Aktualnie trwają prace nad operacją SZPEJ, które skupiają się na identyfikacji nowych potrzeb operacyjnych, w tym w zakresie umundurowania, kamizelek kuloodpornych i zaawansowanej optoelektroniki. Głównym celem jest zapewnienie żołnierzom sprzętu o jakości przewyższającej wyposażenie potencjalnego przeciwnika, co umożliwi zdobycie przewagi na współczesnym i przyszłym polu walki.
Przed nami kolejny etap operacji, który odbędzie się w latach 2025-2026. Planowane są znaczne inwestycje w ramach Planu Modernizacji Technicznej, które mają wynieść blisko 2 mld zł, z możliwością zwiększenia tej kwoty.
Realizacja celów operacji SZPEJ ma najwyższy priorytet, ponieważ to żołnierz jest najważniejszy.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez żadnych zmian w treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl