Home Biznes i finanse Poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Europie rośnie, w Polsce o 8,7% od 2018 roku

Poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Europie rośnie, w Polsce o 8,7% od 2018 roku

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Menedżerowie największych polskich funduszy inwestycyjnych zauważają wzrost zainteresowania zagranicznych inwestorów naszą giełdą. Podkreślają, że Polska jest atrakcyjna, ale decyzje o większych inwestycjach zależą od sytuacji geopolitycznej, takiej jak wojna na Ukrainie oraz wyniki wyborów w USA.

Zgodnie z najnowszym raportem stowarzyszenia Plastics Europe, cyrkularne tworzywa sztuczne stanowią obecnie 13,5% wszystkich tworzyw wykorzystywanych do produkcji plastikowych wyrobów i części w Europie. To oznacza, że europejski system tworzyw sztucznych jest w połowie drogi do osiągnięcia pośredniego celu wyznaczonego w mapie drogowej The Plastics Transition, zakładającego wykorzystanie cyrkularnych surowców w nowych produktach na poziomie 25% do 2030 roku. Co więcej, raport wykazał, że po raz pierwszy więcej odpadów tworzyw zostało poddanych recyklingowi (w sumie 26,9%) niż trafiło na składowiska.

System kaucyjny oraz system rozszerzonej odpowiedzialności producenta w Polsce są obecnie w fazie rozwoju i nie osiągnęły jeszcze średniej europejskiej. W przypadku nowych produktów i części z tworzyw sztucznych, jedynie 10,2% surowców pochodziło ze źródeł cyrkularnych. Natomiast poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Polsce w 2022 roku wyniósł 21,2%, co odpowiada 542 tys. tonom odpadów tworzyw poddanych recyklingowi.

„Mimo że poziom recyklingu w Polsce jest poniżej europejskiej średniej, to trend jest wzrostowy. W porównaniu do 2018 roku poziom recyklingu wzrósł o 8,7%” – komentuje dane Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska, polskiego oddziału europejskiego stowarzyszenia.

Raport przedstawia kilka kluczowych wyzwań, które stanowią przeszkodę dla rozwoju cyrkularnego systemu tworzyw sztucznych w Europie. Jednym z nich jest rosnąca ilość odpadów tworzyw sztucznych poddawanych spaleniu z odzyskiem energii, mimo że wiele z tych odpadów mogłoby być poddanych recyklingowi. W Polsce wzrost ten jest jeszcze większy, wynosząc 24% więcej niż w 2018 roku. Anna Kozera-Szałkowska podkreśla, że branża recyklingu od lat boryka się z niedoborem surowca. Konieczne jest podjęcie pilnych działań mających na celu zwiększenie dostępności cyrkularnych surowców, aby utrzymać obecny postęp i osiągnąć cele cyrkularności.

Jeden z raportów przedstawia kilka głównych wyzwań, które osłabiają rozwój europejskiego systemu tworzyw sztucznych. Wśród nich wymienia się wzrost ilości odpadów tworzyw sztucznych poddawanych spaleniu z odzyskiem energii, mimo że wiele z nich mogłoby być poddanych recyklingowi. W Polsce wzrost ten jest jeszcze większy, wynosząc o 24% więcej niż w 2018 roku. Anna Kozera-Szałkowska zwraca uwagę na niedobór surowca w branży recyklingu i wzywa do pilnych działań mających na celu zwiększenie dostępności cyrkularnych surowców, aby osiągnąć cele cyrkularności.

Raport pokazuje, że w 2022 roku w Europie cyrkularne tworzywa sztuczne były wytwarzane z różnych źródeł surowca, z których głównym było przetworzenie odpadów tworzyw w recyklingu mechanicznym (13,2%). Surowce pochodzenia biologicznego stanowiły 1%, a recykling chemiczny 0,1%. Dane pokazują również zróżnicowanie wykorzystania cyrkularnych tworzyw sztucznych w poszczególnych sektorach przemysłu, z największym popytem w sektorze opakowań, budownictwie i rolnictwie. Inne sektory, takie jak motoryzacja oraz elektronika, pozostają w tyle pod względem wykorzystania tych materiałów.

„Niezbędny do sprostania rosnącemu zapotrzebowania na cyrkularne tworzywa, w tym do osiągnięcia obowiązkowych celów w zakresie zawartości recyklatów zwłaszcza w branżach wymagających materiałów najwyższej jakości, jest rozwój recyklingu chemicznego jako technologii uzupełniającej recykling mechaniczny. Do podjęcia niezbędnych inwestycji w tym zakresie potrzebne jest prawne umocowanie tej technologii recyklingu, wraz z modelem bilansu masy z wyłączeniem wykorzystania na cele paliwowe” – podkreśla ekspertka.

Według mapy drogowej branży „The Plastics Transition”, cyrkularne tworzywa sztuczne obejmują pokonsumenckie recyklaty tworzyw sztucznych, tworzywa sztuczne z surowców pochodzenia biologicznego oraz tworzywa sztuczne z technologii wychwytywania i wykorzystania węgla, z wyłączeniem recykaltów prekonsumenckich.

Źródła:

[1] „The Plastics Transition” Roadmap Definition of Circularity in Plastics. Retrieved from [link].


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ