– Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
„Naszym celem jest promowanie interesów polskich rolników oraz stworzenie sprzyjających warunków do produkcji. Wspieramy rozwój polskiego rolnictwa, ponieważ stanowi ono fundament naszej gospodarki” – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas uroczystego otwarcia Gali Finałowej XXXI edycji Ogólnopolskiego Konkursy Rolnik-Farmer Roku, które odbyło się 7 lutego 2025 r. i było objęte patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Rektora Politechniki Bydgoskiej im. J.J. Śniadeckich.
Minister Siekierski podkreślił, że w ostatnich dniach odbyły się istotne i trudne negocjacje dotyczące przyszłości sektora rolnego.
„Na ostatnim spotkaniu Rady Ministrów Rolnictwa UE poruszyłem istotne kwestie związane z importem surowców spożywczych z krajów trzecich” – powiedział minister Czesław Siekierski, podkreślając konieczność zrównoważonego handlu surowcami i produktami rolnymi z krajami trzecimi w obecnej sytuacji.
Ważne jest, skąd sprowadzamy żywność i jak wpływa to na naszą gospodarkę. Import i eksport mają ogromne znaczenie dla unijnego rynku, dlatego ważne jest uwzględnienie ich wielkości i wpływu. Minister rolnictwa i rozwoju wsi podkreślił konieczność uwzględnienia jakości i wartości produktów oraz konkurencyjności polskiego rolnictwa na arenie międzynarodowej.
Minister Siekierski zwrócił uwagę na problem braku przejrzystości w negocjacjach dotyczących handlu produktami rolnymi. Zauważył, że kraje członkowskie UE nie zawsze są informowane o decyzjach podejmowanych przez Komisję Europejską, co jest szczególnie istotne dla Polski, będącej dużym eksporterem żywności.
Minister podkreślił, że Polska powinna mieć silniejszy głos w tych dyskusjach ze względu na wartość swojego eksportu rolnego i specyfikę polskiego rynku, która nie zawsze jest uwzględniana w decyzjach podejmowanych na szczeblu europejskim.
Minister Czesław Siekierski podkreślił, że Polska powinna aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu polityki rolnej UE oraz chronić interesy swoich rolników.
W trakcie wystąpienia minister przypomniał, że dotychczasowe protesty rolników były ważnym sprawdzianem dla rządzących.
Minister Siekierski zdeklarował, że dialog z rolnikami jest kluczowy, ponieważ ich zdanie jest najważniejsze przy podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości polskiego rolnictwa. Przyznał również, że zdaje sobie sprawę z budzących kontrowersje regulacji Komisji Europejskiej dotyczących handlu, eksportu i produkcji.
„Podczas naszej prezydencji w Radzie UE będziemy koncentrować się na kształtowaniu Wspólnej Polityki Rolnej, ze szczególnym uwzględnieniem jej wpływu na sektor rolno-spożywczy” – zaznaczył minister Czesław Siekierski.
Minister rolnictwa o eksporcie i imporcie żywności
Czesław Siekierski, minister rolnictwa, podkreślił konieczność analizy kwestii eksportu i importu żywności, zwłaszcza drobiu i wołowiny.
Ochrona rodzimych producentów
Minister podkreślił, że bezpieczeństwo żywnościowe ma kluczowe znaczenie dla stabilności społecznej i gospodarczej. Polska powinna rozwijać niezależność żywnościową i wspierać krajowych producentów, dążąc do tego, aby 80% spożywanej w Polsce żywności pochodziło z krajowej produkcji” – powiedział minister Siekierski.
Szef resortu rolnictwa podkreślił znaczenie rozwoju biopaliw i efektywnego wykorzystania surowców rolnych w sektorze energetycznym, oraz zachęcił do otwarcia na nowe technologie i współpracę z sektorem naukowym i przemysłem.
Wręczenie nagród
Minister Czesław Siekierski wręczył 10 laureatom Konkursu statuetki Złotego Jabłka oraz uhonorował pozostałych 11 finalistów nominowanych do nagrody.
Szef resortu rolnictwa pogratulował zwycięzcom, nazywając ich elitą polskiego rolnictwa, i podkreślił, że to tacy rolnicy i przedsiębiorcy zapewniają Polsce bezpieczeństwo żywnościowe.
Konkurs Rolnik-Farmer Roku jest inicjatywą promującą nowoczesne rolnictwo oraz inicjatywę producentów rolnych, którzy dostosowują swój warsztat pracy do zmieniającego się rynku, zgodnie z Wspólną Polityką Rolną UE.
Pierwsza edycja konkursu odbyła się w lutym 1995 roku, a od tego czasu promuje pomysłowość i innowacyjność w rolnictwie.
W tegorocznej edycji finału konkursu brało udział 21 gospodarstw, a nagrody zostały przyznane w 10 różnych kategoriach.
Aby wyłonić zwycięzców, Kapituła ocenia przede wszystkim wydajność i plony, przeprowadzając również wizytacje w gospodarstwach, aby lepiej poznać rolników osobiście.
Kandydaci mogą zgłaszać się do konkursu osobiście lub poprzez przedstawicieli Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ośrodków Doradztwa Rolniczego.
UWAGA: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez żadnych zmian wprowadzonych przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl