Wiodący dostawca informacji o konsumentach potwierdza swoje zobowiązanie na rzecz dokładności i przejrzystości danych.
– Ministerstwo Finansów informuje:
– 21 grudnia odbyła się uroczystość otwarcia nowego, drogowego przejścia granicznego z Ukrainą.
– Przejście przeznaczone jest do międzynarodowego ruchu osobowego tj. samochodów osobowych nieprzekraczających 3,5 tony oraz autokarów.
– Na przejściu granicznym całodobowo odbywać się będą kontrole paszportowe oraz celno-skarbowe z wyłączeniem kontroli sanitarnej, weterynaryjnej i fitosanitarnej.
– Jest to piąte drogowe przejście graniczne na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy państwowej, a trzecie zlokalizowane w całości po polskiej stronie granicy.
21 grudnia Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul uroczyście otworzyła nowe przejście graniczne z Ukrainą. Ze strony Ministerstwa Finansów (MF) i Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w uroczystościach uczestniczyli Marcin Łoboda Szef KAS, sekretarz stanu w MF, Małgorzata Krok, zastępca Szefa KAS, podsekretarz stanu w MF oraz Grzegorz Kozłowski, dyrektor Departamentu Ceł w MF.
„Otwarcie nowego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice jest uzupełnieniem istniejącej infrastruktury granicznej. Zwiększy to przepustowość innych przejść granicznych i skróci czas potrzebny do przekroczenia granicy” – poinformował Marcin Łoboda, szef KAS.
Uroczyste obchody otwarcia nowego przejścia granicznego w Podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej zostały uświetnione obecnością dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, nadkom. Krzysztofa Basaka, zastępcy dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, kom. Dominiki Milanowskiej-Ruchel, oraz naczelnika Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu, podinsp. Krzysztofa Niewęgłowskiego. Wśród gości znaleźli się również minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak, podsekretarz stanu w MSWiA, Maciej Duszczyk, parlamentarzyści, szefowie służb, przedstawiciele samorządów oraz władz Ukrainy. Delegację ukraińską reprezentował minister spraw wewnętrznych, Ihor Kłymenko.
„Minister Marcin Łoboda podkreślił, że zagwarantowanie optymalnej przepustowości na granicy RP, w tym budowa nowej infrastruktury granicznej, która spełni oczekiwania, jest kwestią priorytetową” – powiedział.
Malhowice–Niżankowice to drogowe przejście graniczne położone około 12 kilometrów od Przemyśla. Przejście jest przeznaczone dla międzynarodowego ruchu osobowego, czyli samochodów osobowych do 3,5 tony oraz autokarów. Placówka prowadzi kontrole paszportowe i celno-skarbowe przez całą dobę, z wyjątkiem kontroli sanitarnej, weterynaryjnej i fitosanitarnej. Odprawa służb granicznych i celnych Polski i Ukrainy odbywa się w obiektach zlokalizowanych po polskiej stronie granicy.
To trzecie przejście graniczne tego typu na Podkarpaciu (po Krościenku i Budomierzu). Po obu stronach znajduje się po 8 pasów odpraw dla samochodów osobowych, autobusów oraz dyplomatów. W infrastrukturze znajdują się również budynki kontroli szczegółowej, terminale odpraw autobusów, kojce dla psów służbowych oraz pomieszczenia administracyjne dla służb.Minister Łoboda, sekretarz stanu w MF, podkreślił, że granica powinna być traktowana jako szansa do rozwoju i współpracy między sąsiadującymi państwami. Zarządzanie granicą wymaga zdolności podejmowania działań wielopłaszczyznowych oraz współpracy wszystkich zainteresowanych podmiotów.
Delegacje zapoznały się z infrastrukturą nowego przejścia granicznego i sprzętem służb. Pierwsi podróżni zostali odprawieni przez funkcjonariuszy wjeżdżający do Polski z Ukrainy. Otwarcie nowego przejścia granicznego przyniesie korzyści zarówno lokalnym społecznościom, jak i całemu regionowi, zwiększając ruch turystyczny i wspierając rozwój lokalnego biznesu. Spodziewamy się także wzrostu inwestycji w regionie, co przełoży się na tworzenie nowych miejsc pracy w różnych sektorach gospodarki, w tym w transporcie, logistyce i usługach związanych z obsługą granicy.
Od początku roku na granicach polsko-ukraińskich w województwie podkarpackim funkcjonariusze KAS odprawili ponad 10,3 miliona podróżnych i ponad 2,1 miliona pojazdów. Dziennie średnio odprawianych jest ponad 29 tysięcy podróżnych i blisko 6 tysięcy pojazdów. Wartość odprawionych towarów od początku roku przekracza 70 miliardów złotych.
Zauważ: Komunikaty opublikowane na stronie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę i nie podlegają zmianom ze strony PAP SA. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl