Home Polityka i społeczeństwo Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023 Collegium Humanum

Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023 Collegium Humanum

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Podczas ceremonii obecnością swoją zaszczycili znamienici goście m.in.: profesorowie honorowi Collegium Humanum: Krzysztof Cugowski, Andrzej Kraśnicki prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Rektor Uniwersytetu Sportu w Kijowie prof. Evhenij Imass oraz reprezentanci Konga, Maroka, Mołdawii, Palestyny, Ukrainy i Uzbekistanu. W uroczystości wzięli udział rektorzy z Polski oraz kilkunastu z zagranicy, w tym z dwóch z Kijowa.

„Rozpoczynamy piąty, jubileuszowy rok istnienia. W Collegium Humanum we wszystkich filiach uczelni na studiach licencjackich i magisterskich kształci się około 21 tysięcy studentów, w tym około sześciu tysięcy obcokrajowców. Pierwszy rok akademicki rozpoczyna 7 tysięcy studentów. To jest dowód na to, że to, co robimy jest słuszne, bo gdyby nie było słuszne to nikt by się do nas nie zgłaszał – mówi rektor Collegium Humanum prof. dr hab. Paweł Czarnecki. „Chciałem wszystkim studentkom i studentom podziękować za zaufanie, jakim nas obdarzyliście – dodał prof. dr hab. Czarnecki. 

Podczas tegorocznej Gali Inauguracyjnej na ręce prof. dr hab. Pawła Czarneckiego, rektora Collegium Humanum, został przekazany także dyplom uznania od prof. Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki. To wyróżnienie za szczególne zasługi w dziedzinie dydaktycznej i naukowej oraz za inspirowanie studentów do zdobywania i pogłębiania wiedzy.

W trakcie uroczystości dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki Sławomir Adamiec odczytał list od ministra Przemysława Czarnka do władz i studentów uczelni: „Szanowny Panie Rektorze, Wysoki Senacie, pragnę wyrazić ogromne uznanie dla całokształtu państwa działalności, całego Collegium Humanum. Dotychczasowej działalności dydaktycznej, organizacyjnej, badawczej i rozwojowej. Zbliżający się Rok Mikołaja Kopernika niech będzie rokiem sukcesu. W dniu inauguracji roku akademickiego proszę przyjąć serdeczne życzenia wielu sukcesów oraz pomyślności w działaniach podejmowanych na rzecz rozwoju całego polskiego szkolnictwa wyższego i polskiej nauki. Życzę efektywnego rozwoju w realizacji pasji naukowych, a także ambitnych projektów badawczych” – napisał minister edukacji i nauki.

Collegium Humanum jako jedyna uczelnia wyższa została członkiem Pracodawców RP, najstarszej i największej organizacji pracodawców w Polsce. Rafał Baniak, prezes zarządu Pracodawców RP podczas inauguracji został razem m.in. z prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską powołany do Konwentu Uczelni.

„Jako Pracodawcy RP chcemy wspierać państwa w rozwoju i być jego częścią, ponieważ właśnie dzięki synergii działań możemy myśleć o wykształcaniu u studentów takich kompetencji, które będą odpowiadały na wyzwania współczesnej gospodarki. Tym bardziej cieszę się i dziękuję, że mogłem dołączyć do grona ekspertów-doradców Collegium Humanum i pana rektora. Absolutnie służę swoją osobą, ekspertyzą naszej organizacji, jestem do dyspozycji” – mówił prezes Zarządu Pracodawców RP Rafał Baniak.

Wykład inauguracyjny zatytułowany „Perspektywy emerytalne Polaków” wygłosiła prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Podczas uroczystości przyznano także honorowe odznaczenia państwowe i okolicznościowe: Srebrny Krzyż Zasługi otrzymała prof. dr Małgorzata Dubis, prorektor filii Collegium Humanum w Rzeszowie. Złoty medal za długoletnią służbę wręczono Annie Ćwiek, dyrektor Biblioteki Głównej Collegium Humanum w Warszawie. Medal Komisji Edukacji Narodowej ofiarowano: prof. Arkadiuszowi Durasiewiczowi, prorektorowi ds. studenckich oraz prof. Henrykowi Pietrzak, doradcy ministra edukacji i nauki. Decyzją Senatu, przyznano również Złoty Medal Sukcesu Collegium Humanum, będący najwyższym wyróżnieniem społeczności akademickiej za współpracę i zaangażowanie w rozwój uczelni. Odznaczeniem wyróżniono prof. dr hab. Michala Tkaca dziekana Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Ekonomicznego w Bratysławie oraz za działalność społeczną i charytatywną rektora największej medycznej uczelni na Słowacji St. Elizabeth University of Health and Social Sciences prof. dr n. med. Juraja Benca.

Złoty medal sukcesu Collegium Humanum otrzyma także z okazji XX lecia pracy artystycznej Doda.

INFORMACJE O COLLEGIUM HUMANUM

Zgodnie ze swoją misją Collegium Humanum chce dążyć do ciągłego udoskonalania oraz realizować najwyższe wartości społeczne i akademickie. Jej mottem jest „Edukacja dla sukcesu”.

Placówka stawia na międzynarodowy wymiar kształcenia. Główna siedziba uczelni znajduje się w Warszawie, ale Collegium Humanum ma również swoje filie w Poznaniu, Rzeszowie, Wrocławiu. Poza granicami Polski działa także w Czechach (Praga oraz Frydek – Mistek), na Słowacji (Bratysława) oraz w Uzbekistanie (Andiżan). Co więcej, Collegium Humanum to pierwsza, a jednocześnie jedyna polska uczelnia, która otworzyła swą filię w Azji.

Link do transmisji online: https://www.youtube.com/watch?v=eAbtcu3R-Yw

Źródło informacji: Collegium Humanum

 


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ