Home Nauka i technologie CLIMATE CARE, BUSINESS CONNECT i FUTURE COOPERATION andndash; drugi dzień TOGETAIR 2024 w Warszawie

CLIMATE CARE, BUSINESS CONNECT i FUTURE COOPERATION andndash; drugi dzień TOGETAIR 2024 w Warszawie

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Dziś, 23 kwietnia, eksperci z różnych dziedzin spotkali się, aby omówić kwestie związane z ochroną środowiska i klimatu. Dyskusje odbyły się w ramach trzech paneli: CLIMATE CARE, BUSINESS CONNECT i FUTURE COOPERATION, w których wzięli udział przedstawiciele biznesu, administracji, nauki, NGO’s oraz mediów. Podczas śniadania prasowego swoje stanowisko przedstawił Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP.

OGLĄDAJ NA ŻYWO TOGETAIR 2024

Spotkanie prasowe z udziałem Rzecznika MŚP i prelegentów

Dzisiejsze dyskusje na trzech scenach Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2024 poprzedziło śniadanie prasowe na 49. piętrze budynku, w którym wzięli udział przedstawiciele kluczowych mediów. Spotkanie rozpoczął Artur Beck, organizator wydarzenia, a następnie głos zabrali m.in. Aleksandra Stępniak z Velux Polska, która poruszyła kwestie związane z kompleksowym podejściem do renowacji budynków i transformacją sektora budowlanego, oraz Aleksandra Surdykowska z Stena Recycling, która omówiła temat GOZ i zaprosiła uczestników na Stena Circular Economy Award – galę, która odbędzie się na scenie CLIMATE CARE w godzinach popołudniowych.

Podczas śniadania prasowego Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP, poruszył dwa ważne tematy: zmiany dotyczące składki zdrowotnej oraz absencję w pracy i jej koszty dla pracodawców.

„Nadchodzi armagedon (…). Biegniemy na ścianę” – powiedział, odnosząc się do kosztów raportowania ESG przez pracodawców. „Nasza gospodarka, nie tylko polska, ale i europejska, zostanie poddana ogromnej próbie”.

W trakcie porannego spotkania wziął udział Szczepan Ruman, prezes zarządu Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria S.A. Ruman uzupełnił informacje związane z decyzją rządu dotyczącą technologii małych reaktorów jądrowych SMR od Rolls Royce. Na śniadaniu prasowym obecny był także Michał Domaszewski, reprezentujący Ambasadorów Zdrowia.

SCENA CLIMATE CARE prowadzona przez Przemysława Białkowskiego

Po oficjalnym otwarciu SCENY CLIMATE CARE, z udziałem wicepremiera, ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego oraz prezesa zarządu Pracodawców RP Rafała Dutkiewicza, przyszedł czas na dyskusję na temat NextGenerationEU. Prelegenci omawiali nowe wyzwania Unii Europejskiej, skupiając się na kluczowych obszarach takich jak ekologia, cyfryzacja i bezpieczeństwo.

„Ważne jest budowanie odporności gospodarki na kolejne kryzysy i budowanie jej konkurencyjności na rynku europejskim” – zaznaczył Piotr Wachowiak, rektor SGH w Warszawie. „Rewizja będzie konieczna, bo nawet jeśli wszystkie środki zostaną wydane, to powinniśmy się zastanowić co z przyszłością”.

Scena CLIMATE CARE zwróciła uwagę na istotność termomodernizacji. Panel dyskusyjny poświęcony tej kwestii poruszył tematy redukcji emisji budynków i społecznych motywacji z nią związanych.

„Polityków nie trzeba przekonywać, trzeba przekonywać ludzi, osoby fizyczne” – zauważył Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. „Możemy mieć w Polsce zimy bez smogu, a osiągniemy to dzięki wymianie źródeł ciepła na niskoemisyjne, ale przede wszystkim dzięki szkoleniom, edukacji i promocji” – podkreślił.

Podczas wydarzenia CLIMATE CARE, eksperci z Saint-Gobain wygłosili prelekcję w ramach międzynarodowego cyklu Sustainable Construction Talks, który po raz pierwszy odbył się w Polsce. Wcześniejsze edycje tego wydarzenia miały miejsce m.in. w Dubaju, Nowym Jorku i Paryżu.

Wydarzenie CLIMATE CARE było także okazją do wysłuchania ekspertów z Saint-Gobain, którzy przedstawili swoje spostrzeżenia podczas specjalnego key note. To pierwszy taki występ firmy w Polsce, wcześniej eksperci prowadzili podobne prezentacje w Dubaju, Nowym Jorku i Paryżu.

„87% respondentów widzi potrzebę pilnego działania, ale to działanie powinno być bardziej świadome i wymaga współpracy (…)” – powiedział Henryk Kwapisz, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych Saint-Gobain w Polsce, prezentując kluczowe wnioski z badania Barometru Zrównoważonego Budownictwa, które Grupa Saint-Gobain przedstawiła na świecie. Ekspert zabrał głos także w ramach key note pt. „Jak producent może pomóc zmienić branżę budowlaną?”.

Na kolejnych dwóch scenach TOGETAIR 2024 nie zabrakło inspirujących tematów.

Scena BUSINESS CONNECT, prowadzona przez Monikę Praczyk, była miejscem intensywnej wymiany idei biznesowych.

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, otworzył dyskusję poświęconą rozwiązaniom gospodarczym, zrównoważonemu biznesowi i roli samorządów w rozwoju społeczno-gospodarczym kraju.

„Za decentralizacją powinno pójść precyzyjne wskazanie kompetencji samorządów terytorialnych” – zwrócił uwagę Marcin Podgórski, dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. „Zielona transformacja to nie tylko kwestia ekologii, ale i kwestia uniezależnienia się od narzędzi opresyjnych, takich jak paliwa kopalne”.

W trakcie panelu „Biznes vs ESG – strategie i oceny zrównoważonych finansów” uczestnicy omówili kwestie związane z finansowaniem. W kolejnych częściach dnia poruszane będą inne kluczowe tematy. Prelegenci sceny BUSINESS CONNECT skupią się między innymi na Smart City oraz roli surowców krytycznych dla gospodarki.

Scena FUTURE COOPERATION prowadzona przez Jakuba Pawłowskiego

Panel pt. „O co walczą rolnicy? Nowy Zielony Ład w rolnictwie i przetwórstwie żywności” rozpoczął prelekcje na scenie poświęconej rozwiązaniom przyszłości. Dyskusja moderowana przez Przemysława Talkowskiego, prowadzącego program „Państwo w Państwie”, stała się areną wymiany zdań i cennych spostrzeżeń, rozbudzając gorące emocje.

„Europejski Zielony Ład jest to potężna rewolucja przemysłowo-gospodarcza, która z rolnikami nie była ustalona” – zaznaczył Michał Nowacki reprezentujący Ruch Młodych Farmerów. „Kapitał, który my zbieramy, czyli ziemia, którą kupujemy, zostaje nam w pewien sposób zabierany. (…) Rolnicy wiedzą, o co strajkują, pierwszy punkt to ograniczenie Zielonego Ładu, drugi to uregulowanie handlu z krajami spoza UE. Jeżeli transformacja ma być sprawiedliwa, to powinna być prowadzona tak aby część kosztów była dofinansowana”.

W dniu 23 kwietnia eksperci z różnych dziedzin zasiedli do dyskusji na temat ochrony środowiska i klimatu. W trakcie śniadania prasowego, Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP, wyraził mocne słowa. Ponadto, eksperci z różnych sektorów zabrali głos na trzech scenach: CLIMATE CARE, BUSINESS CONNECT i FUTURE COOPERATION. Można oglądać wydarzenie na żywo na kanale YouTube.

Śniadanie prasowe zawierało dyskusje na trzech scenach oraz panelach z udziałem przedstawicieli mediów. W trakcie śniadania głos zabrali przedstawiciele kluczowych sektorów, takich jak handel, nauka, budownictwo i inne. Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP, poruszył tematy związane ze składką zdrowotną i absencją w pracy. Dodatkowo, odbył się panel dyskusyjny na scenie CLIMATE CARE, który poruszył kwestie związane z termomodernizacją i redukcją emisji budynków. Eksperci z Saint-Gobain zaprezentowali wyniki swojego badania dotyczącego zrównoważonego budownictwa. Debaty i prelekcje nadal trwają na trzech tematycznych scenach TOGETAIR 2024. Pełna agenda jest dostępna na stronie: https://togetair.eu/agenda/.

„Zielony Ład musiał powstać, żebyśmy mieli jeszcze zasoby i mogli dobrze i wydajnie produkować, a Polska jest liderem borówek czy jabłek” – zaznaczyła Paulina Kopeć z „Unii Owocowej”.

Podczas wystąpień na FUTURE COOPERATION omawiano kwestie związane z ideą zero waste, transformacją energetyczną, klimatyczną neutralnością oraz rolą nowych technologii w budowaniu przewagi gospodarczej na arenie europejskiej i światowej.

Trwa TOGETAIR 2024, na trzech tematycznych scenach nadal odbywają się eksperckie debaty i prelekcje. Podobnie jak w poprzedniej edycji, także obecny V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny otworzył przestrzeń do dialogu o przyszłości środowiska i klimatu z wielu ciekawych perspektyw – m.in. rozmów przy okrągłych stołach czy wywiadów prowadzonych na gorących krzesłach.

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024 to dwudniowe wydarzenie wypełnione spotkaniami, debatami, dyskusjami przy okrągłych stołach, motywującymi power speeche oraz udziałem dziesiątek polskich i zagranicznych ekspertów. Odbywa się w VARSO Place przy ul. Chmielnej 69/73 w Warszawie w dniach 22-23 kwietnia.

TOGETAIR 2024 został objęty prestiżowymi patronatami polskich i zagranicznych instytucji, w tym Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Sejmu RP oraz Marszałka Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, a także honorowymi patronatami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Przemysłu i Ministerstwa Zdrowia.

Pełną agendę wydarzenia wraz z listą panelistów znajdziesz na stronie: https://togetair.eu/agenda/

Obserwuj i oglądaj TOGETAIR 2024 na różnych platformach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, YouTube, Money.pl

Kontakt dla mediów: media@togetair.eu

Zapraszamy do TOGETAIR 2024!

Lista partnerów obejmuje między innymi takie firmy jak United Brands, Saint-Gobain, McDonald’s, Robert Bosch, VELUX Polska, Stena Recycling, Daimler Truck Polska, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Medicover, H&M, Ernst & Young Polska, oraz wiele innych. Wśród patronów wydarzenia są ministerstwa, parlamenty, instytucje europejskie, ambasady oraz portale medialne i stacje radiowe. Organizatorami szczytu klimatycznego TOGETAIR są Fundacja Czyste Powietrze oraz Fundacja Pozytywnych Idei, a producentem CreativeHarder Group.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ