Home Biznes i finanse X Kongres DISE: Polska dołącza do megatrendu dekarbonizacji

X Kongres DISE: Polska dołącza do megatrendu dekarbonizacji

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

20 lat po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, kraj staje w obliczu rosnącej presji na redukcję wykorzystania węgla. W odpowiedzi na globalny kryzys energetyczny, gospodarki świata dążą do uniezależnienia się od importowanych paliw kopalnych spoza UE. W Polsce obserwujemy znaczne zmiany w miksie energetycznym, który w 2023 roku odnotował historycznie niski udział węgla, spadając o 10% do poziomu 60,5%. Jednocześnie, produkcja energii z OZE po raz pierwszy osiągnęła 27%, a produkcja energii z gazu ziemnego wzrosła o ponad 40%. Jednak czy te zmiany będą wystarczające? Jakie cele strategiczne powinna obecnie przyjąć Polska w zakresie polityki klimatycznej i sytuacji geopolitycznej? O tym będą dyskutować uczestnicy jubileuszowego X Kongresu Energetycznego DISE, któremu w tym roku przyświeca hasło „Energia wolności fundamentem skutecznej transformacji”. Wydarzenie odbędzie się we Wrocławiu 25-26 września 2024 r.

Od kilku lat trwa dyskusja na temat konieczności przeprowadzenia głębokiej i szybkiej transformacji energetycznej zarówno na szczeblu europejskim, jak i krajowym. Intensywny rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) jest uważany za najtańszą technologię wytwarzania energii elektrycznej. Mimo ciągłych inwestycji w energię odnawialną, wciąż jesteśmy zależni od energii elektrycznej generowanej z węgla. Ponadto, nasze uzależnienie od sprowadzanych surowców stale rośnie – aż 43% zużywanej w kraju energii opiera się na paliwach z importu. Proces ten wiąże się z wysokimi kosztami – tylko w ubiegłym roku Polska wydała na ten cel 138 mld zł (tj. niewiele mniej niż na obronność). W ciągu ostatniej dekady, uwzględniając inflację, koszt importu paliw przekroczył już 1,2 biliona zł – wyliczyło Forum Energii.

„Polska stoi przed koniecznością pilnego przyspieszenia transformacji energetycznej oraz zbudowania na nowo swojej niezależności. Dodatkowo nowa gospodarka powinna być budowana w sposób neutralny klimatycznie i odpowiedzialny społecznie. Wymagane są obecnie pilne działania oraz ustalenie kluczowych priorytetów oraz konkretnych harmonogramów. Przyspieszenie modernizacji i rozbudowy sieci elektroenergetycznych oraz poprawa otoczenia prawnego to tylko niektóre warunki konieczne dla rozbudowy OZE w najbliższych latach.Dziś transformacja energetyczna powinna być planowana w długim horyzoncie, inaczej grozi nam utrata atrakcyjności i przewag konkurencyjnych” – dodaje Remigiusz Nowakowski, prezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych (DISE).

Choć polska elektroenergetyka nadal jest jedną z najbardziej emisyjnych w UE, to wiele wyzwań stawia przed nią konieczność redukcji emisji. Wysokie ceny energii oraz niski poziom konkurencyjności przemysłu to konsekwencje tego problemu, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój gospodarki w kolejnych latach.

Aby uniknąć spadku inwestycji, konieczne jest podjęcie działań mających na celu zmniejszenie emisji w sektorze elektroenergetycznym. Polska musi skupić się na rozwoju energii odnawialnej i zrównoważonym rozwoju, aby poprawić swoją pozycję na rynku międzynarodowym.

Według scenariusza Fundacji Instrat, udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w krajowym zapotrzebowaniu na energię elektryczną w 2040 r. może osiągnąć realistyczne 84%. Pozostałą część zapotrzebowania pokrywają energia jądrowa i gaz ziemny. Realizacja tego scenariusza mogłaby przynieść oszczędności w wysokości 6 miliardów złotych rocznie na kosztach operacyjnych i inwestycyjnych.

Podczas X Kongresu DISE omawiane będą propozycje dotyczące sprawiedliwej, zielonej transformacji, a udział wezmą cenieni eksperci, czołowi menedżerowie, politycy i naukowcy. Tegoroczna jubileuszowa edycja Kongresu będzie wyjątkowa ze względu na trudności, z jakimi boryka się nie tylko rynek energii w Polsce, ale także na całym świecie.

Podczas debaty skupimy się na kwestiach związanych z redukcją importu paliw kopalnych, zwiększeniem bezpieczeństwa energetycznego poprzez rozwój energii odnawialnej i technologii jądrowych, nowym modelu rynku energii w Polsce, długoterminowej strategii transformacji energetycznej oraz współpracy międzynarodowej w rozwijaniu partnerstw technologicznych i kapitałowych. Omówimy także wyzwania związane z przyłączaniem nowych mocy OZE oraz technologiami magazynowania energii w celu zwiększenia elastyczności systemu energetycznego, dekarbonizacją przemysłu oraz zagadnieniami związanymi z ESG.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ