Home Biznes i finanse Prawda o wynajmujących mieszkania: Wyniki raportu 'Dekada polskiego rynku najmu’

Prawda o wynajmujących mieszkania: Wyniki raportu 'Dekada polskiego rynku najmu’

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Polacy coraz częściej decydują się na wynajem mieszkania zamiast kupna, a Polityka Insight, przy wsparciu PFR Nieruchomości, postanowiła sprawdzić, jaki jest profil osób wynajmujących mieszkania. Raport, który wydano po przeprowadzeniu badań, przedstawia obraz najemców, jak również obala cztery najczęściej powtarzane mity na ich temat.

W dniu 24 października w Poznaniu Polityka Insight zaprezentowała raport „Dekada polskiego rynku najmu. Portret społecznoekonomiczny najemców w Polsce”, opracowany na zlecenie PFR Nieruchomości. Po prezentacji raportu odbyła się debata na temat charakterystyki i oczekiwań osób wynajmujących lokale w ramach różnych form najmu.

„Wyniki badania pokazują, że blisko 40 proc. najemców instytucjonalnych planuje pozostać w swoich obecnych miejscach zamieszkania przez kilka lat, a 15 proc. traktuje wynajmowane mieszkanie jako docelowe miejsce zamieszkania. Skupiamy się na najemcach oraz ich potrzebach, ponieważ od ich preferencji, zasobów finansowych, a także stylu życia zależy trafność naszej oferty” – podkreśliła Anna Błaszczyk, członek zarządu PFR Nieruchomości S.A. 

Raport, o którym wspomniano, wynika z pierwszego w Polsce badania skupiającego 603 respondentów, wykorzystujących różne formy najmu, w tym instytucjonalny, komunalny, okazjonalny i użytkowników lokali TBS/SIM. Ankieterzy przeprowadzili 38 pytań, aby uzyskać odpowiedzi.

„Na temat rynku najmu funkcjonuje wiele mitów, które generują napięcia i stanowią bazę potencjalnych konfliktów. Należą do nich przekonania, że najemcami są tylko osoby młode, samotne, zamożne oraz myślące krótkoterminowo. Raport pokazuje, że te mity mają niewiele wspólnego z rzeczywistością” – zaznaczył Adam Czerniak, główny ekonomista i dyrektor ds. badań w Polityce Insight.

Raport ujawnił, że mieszkańcy mieszkań niewłasnościowych stanowią zróżnicowaną grupę. Wśród młodych osób, zainteresowanych wynajmem okazjonalnym, odnotowano wyższy odsetek studentów. Z kolei wśród najemców instytucjonalnych zdecydowanie dominują osoby powyżej 30 roku życia. Co więcej, większość z nich to rodziny z dziećmi, ich dochody są zbliżone do średniej krajowej, a często wybierają one długoterminowe umowy najmu.

Analiza wskazała również, że użytkownicy mieszkań niewłasnościowych stanowią wielokulturową mieszankę. Ponadto ich zróżnicowane potrzeby są w stanie spełnić przyjazne oferty najmu. Wyniki badania pokazały, że mieszkania niewłasnościowe są dobrą alternatywą dla tradycyjnego własnościowego modelu mieszkaniowego.

Dzięki danym statystycznym eksperci są w stanie lepiej zrozumieć rynek najmu, co pozwala na dostosowanie strategii inwestycyjnych funduszy i osób prywatnych, jak również zmian w polityce mieszkaniowej na poziomie krajowym i samorządowym. Dodatkowo, wprowadzane zmiany pozwalają zdemaskować nieprawdziwe informacje dotyczące rynku najmu.

„Raport odpowiedział na wiele pytań i przedstawił wiele informacji, do których na co dzień nie mamy dostępu. Dotyczy to zwłaszcza kwestii związanych z kryterium dochodowym – nie dysponujemy takimi danymi o naszych najemcach” – powiedział Szymon Błażek, członek Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu.

Uczynił zauważenie, że raport jest przydatny nie tylko dla gminy, ale również dla tworzenia polityki mieszkaniowej w skali całego państwa. Przynosi on informacje o oczekiwaniach i preferencjach lokatorów, co jest niezwykle przydatne.

Zauważył także, że raport pomaga zrozumieć wymagania i preferencje najemców. To z kolei może być bardzo przydatne dla gminy, a także do ustalania polityki mieszkaniowej na szczeblu całego kraju.

„Raport pokazał, że wszyscy mają wspólne potrzeby. Nie ma znaczenia, czy ktoś jest najemcą komunalnym czy okazjonalnym, wszyscy chcą mieszkać w jak najlepszych warunkach, w lokalu, którego metraż pozwala np. zaprosić znajomych i mieć ten lokal wyposażony w podstawowe elementy, jak np. urządzenia AGD czy TV” – podkreślił przedstawiciel poznańskiego samorządu. 

PFR Nieruchomości S.A. w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem wznosi w Poznaniu nowe osiedle przy ul. Śniadeckich, w skład którego wchodzi pięć sześciokondygnacyjnych budynków zawierających 318 lokali. Przeważają wśród nich mieszkania dwupokojowe o średniej powierzchni 46 mkw, ale znajdzie się tu także miejsce dla kawalerek i mieszkań trzypokojowych. Do tego osiedle zostanie wyposażone w parking podziemny na 320 samochodów oraz plac zabaw, by dostarczyć mieszkańcom komfortowych warunków do życia.

„Dla rozwoju sektora wynajmu ważne są wszystkie czynniki, które zbliżają społeczność lokalną i umożliwiają rozwój rodzinom z dziećmi. Dlatego w naszych inwestycjach projektujemy większe mieszkania i place zabaw, tak aby rodziny z dziećmi czuły się komfortowo” – zaznaczyła Anna Błaszczyk.

PFR Nieruchomości jest świadome preferencji najemców, którzy są skłonni zapłacić więcej za lepszy sprzęt elektroniczny lub wyższy standard wyposażenia i umeblowania mieszkań. W związku z tym wszystkie decyzje inwestycyjne, podejmowane zarówno w nowych, jak i realizowanych projektach, będą uwzględniać te ustalenia. 

PFR Nieruchomości S.A. jest głównym dostawcą mieszkań na wynajem na polskim rynku od dekady. Spółka wybudowała osiedla, których łączna wartość przekracza 3 mld zł w 40 lokalizacjach w całym kraju. Inwestycje PFR Nieruchomości obejmują wielkie miasta, takie jak Warszawa, Poznań i Kraków, jak i mniejsze samorządy, w których zapotrzebowanie na mieszkania jest duże – od Świdnika, Radomia, Dębicy, po Łowicza.

Jeśli jesteś zainteresowany dowiedzeniem się, jak obecnie wygląda polski rynek najmu, nie przegap szansy na przeczytanie najnowszego raportu „Dekada polskiego rynku najmu. Portret społeczno-ekonomiczny najemców w Polsce”. Dowiedz się, kim w rzeczywistości są najemcy polskich nieruchomości, czytając ten wyjątkowy raport na stronie: https://nieruchomosci.pfr.pl/nie-tylko-mlodzi-samotni-czy-bogaci-pierwszy-taki-raport-w-polsce-pfr-nieruchomosci-s-a-i-polityka-insight-sprawdzaja-kim-sa-najemcy/ 


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ