Home Polityka i społeczeństwo Raport: ważne dostosowanie pomocy dla Ukrainy do zmieniających się potrzeb

Raport: ważne dostosowanie pomocy dla Ukrainy do zmieniających się potrzeb

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Po dwóch latach trwającej agresji ze strony Rosji, społeczeństwo ukraińskie zaczyna odczuwać zmęczenie wojną. Dlatego najważniejsze jest utrzymanie obecnego poziomu wsparcia, dostosowanego do zmieniających się potrzeb. Eksperci rekomendują pomoc zaniedbanym dotąd grupom, wypełnienie luk w przepisach dotyczących opieki zdrowotnej oraz współpracę międzysektorową w celu przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji – wynika z raportu Fundacji W4UA.

Prezentacja raportu Fundacji World for Ukraine (W4UA) odbyła się 15 lutego w Centrum Prasowym PAP. Raport zawiera rekomendacje wypracowane podczas ponad 35 debat eksperckich, prezentacji i warsztatów podczas drugiej edycji szczytu World for Ukraine w Rzeszowie, które odbyły się 28-29 września 2023 r. Raport skierowany jest do rządów, organizacji pozarządowych, biznesu, uczelni oraz mediów.

„Raport, bardzo kompleksowy, jest wynikiem ciężkiej pracy i poświęcenia tych, którzy nie zapomnieli. Stanowi świadectwo rozwoju i stabilizacji organizacji humanitarnych. Zawiera wnioski, jakie wyciągnęli eksperci i tworzy rekomendacje, ale też mówi o wyzwaniach, które stoją przed Ukrainą” – zaznaczyła Klaudia Klonowska, członek zarządu Fundacji W4UA, współautorka raportu.

Raport składa się z siedmiu sekcji. Pierwsza sekcja zawiera rekomendacje dotyczące pomocy dla grup szczególnie wrażliwych: osób starszych, niepełnosprawnych, powracających z wojny żołnierzy. W drugiej sekcji znajdują się wskazówki odnoszące się do etyki w organizowaniu pomocy – takich jak zasada transparentności. Trzecia sekcja dotyczy zdrowia psychicznego dzieci, osób starszych i weteranów z wojenną traumą. Czwarta sekcja mówi o zbrodniach wojennych na Ukrainie. Piąta sekcja wskazuje na możliwości dla zagranicznych inwestorów. W szóstej sekcji ukazane są wyzwania związane z powojenną odbudową i modernizacją infrastruktury. Natomiast siódma sekcja to wskazówki dla mediów obejmujące walkę z rosyjską dezinformacją.

„Efektem trwającej blisko dwa lata pełnoskalowej rosyjskiej agresji jest zmęczenie społeczeństwa, zmęczenie medialne. Jednak pomimo wyzwań współpraca gospodarcza pomiędzy Polską i Ukrainą zacieśnia się, a potencjał, który tkwi w tym, że W4UA jest hubem dla organizacji pozarządowych, przedstawicieli biznesu i rządu sprawia, że finalny efekt tego co robimy, niesie pozytywne skutki” – podkreślił Bartosz Staniszewski, członek zarządu Fundacji World for Ukraine.

Podczas konferencji prasowej, prof. Paweł Kowal z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, pełnomocnik rządu RP ds. odbudowy Ukrainy, podkreślił, że priorytetem jest dostarczenie Ukrainie amunicji i broni, w tym rakiet dalekiego zasięgu, które dosięgną celów strategicznych dla wroga.

Prof. Kowal zaznaczył, że konieczne jest wsparcie Ukrainy poprzez dostarczenie broni, w tym rakiet dalekiego zasięgu, które są kluczowe dla osiągnięcia strategicznych celów w walce z wrogiem.

„Tu konieczne jest wsparcie UE i USA. Ale ważne jest też powiązanie w głowach wyborców tego, co dzieje się na froncie z korzyściami gospodarczymi – jak rosnąca wymiana handlowa z Ukrainą czy nowe miejsca pracy” – zaznaczył Paweł Kowal.

Według eksperta, obecnie relacje handlowe między Polską a Ukrainą są zakłócane przez lokalne konflikty. Dlatego opowieść o tych relacjach musi uwzględniać realne problemy, ale także globalny kontekst gospodarczy, który prezentuje się dość pozytywnie.

„Czyli np. mamy problem z pszenicą czy kukurydzą, ale za to rozwijamy przetwórstwo. Punktowe napięcia są naturalnym efektem w procesie zbliżenia Ukrainy do UE, szczególnie w Polsce – kraju tranzytowym. Będziemy bronić rolników, transportowców – bo każde państwo by to robiło. Ale potrzebujemy także zrozumienia po drugiej stronie. Ukraina nie powinna z każdego napięcia robić sprawy >>federalnej<>wy nam nie pomagacie na froncie<<” – powiedział przedstawiciel resortu Spraw Zagranicznych.

„Region przygraniczny jest hubem – edukacyjnym, współpracy samorządowej, tu możemy zaprosić przedstawicieli innych państw. Podczas wrześniowego szczytu W4UA została m.in. podpisana umowa o współpracy pomiędzy Rzeszowem i Chersoniem. Mogliśmy tam ogarnąć bardzo wiele tematów – jak chociażby rehabilitacji psychologicznej czy walki z rosyjską dezinformacją. Nasze forum jest platformą współpracy dla społeczeństwa obywatelskiego, bo wszyscy walczymy o lepszy świat dla naszych dzieci” – podkreślił Oleh Kuts.

Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie, Oleh Kuts, podkreślił kluczową rolę regionu przygranicznego w niesieniu pomocy humanitarnej.

Prof. Iryna Degtyarova, przedstawicielka Rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ds. współpracy z ukraińskimi uniwersytetami, zauważyła ogromny wkład uczelni wyższych w kluczowe rekomendacje zawarte w raporcie, a także wysoko oceniła wartość raportu jako źródła wiarygodnej wiedzy.

„Uczelnie mogą skupiać wokół siebie rozmaite środowiska, są centrum rozwoju społecznego. Przykładowo, na SGH istnieje dział studenckie Koło Odbudowy Ukrainy, które przygotowuje przyszłe wizje odbudowy. Należą do niego studenci z Polski, Ukrainy i Białorusi” – wyjaśniła ekspertka.

Kamil Czyż, kierownik Wydziału Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki w Urzędzie Miasta Rzeszów, podkreślił znaczenie silnego społeczeństwa obywatelskiego i dobrych relacji z ukraińskimi samorządami.

Również zwrócił uwagę na ważność współpracy lokalnej społeczności z ukraińskimi samorządami Kamil Czyż, kierownik Wydziału Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki w Urzędzie Miasta Rzeszów.

„Od dwóch lat Rzeszów jest na czołówkach gazet światowych, mamy tu wszystkie media, żołnierzy natowskich, mnóstwo organizacji pomocowych, przez miasto przeszło ponad 1,5 mln uchodźców i przejechało ponad 200 transportów z pomocą humanitarną, które były przeładowywane w naszej hali sportowej. Poradzenie sobie z tą sytuacją nie byłoby możliwe, gdyby nie to, że społeczeństwo obywatelskie pokazało swoją siłę. Mieliśmy ponad tysiąc wolontariuszy, którzy na trzy zmiany pracowali we wszystkich punktach pomocowych” – powiedział Kamil Czyż.

Podkreślił, że wsparcie dla Ukrainy obejmuje nie tylko pomoc humanitarną, ale również współpracę między ampfutbolistami z Ukrainy i Polski, co umożliwia ukraińskim zawodnikom grę w polskiej lidze.

Ponadto, zaznaczył, że inicjatywa ta ma na celu nie tylko pomaganie, ale także budowanie więzi między sportowcami obu krajów, co przyczynia się do wzmacniania więzi międzynarodowej współpracy.

Miasto aktywnie promuje współpracę biznesową poprzez inicjatywę >>All for Ukraine<<, która została zaproponowana przez przedsiębiorców z rad gospodarczych miasta i jest realizowana we współpracy ze stroną ukraińską. Planowana jest również misja gospodarcza do Ukrainy w maju tego roku, co jest jednym z przykładów długotrwałego zaangażowania w rozwój współpracy biznesowej.

„Dla nas to bardzo ważne, bo w tym miejscu spotykają się wszyscy, których dotyczy sprawa ukraińska: organizacje humanitarne, wolontariusze, biznes, administracja, uczelnie. Nie wyobrażamy sobie innego miejsca, żeby to robić, bo w Rzeszowie ci wszyscy ludzie już są” – powiedział Kamil Czyż.

World for Ukraine ogłosił, że szczyt w tym roku odbędzie się w dniach 18-19 września w G2A Arena w Rzeszowie-Jasionce

Najnowszy raport Fundacji World for Ukraine można pobrać ze strony https://w4ua.com/report-2023/ w trzech wersjach językowych: angielskiej, polskiej i ukraińskiej.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ