Home Biznes i finanse Wystawa jądrowa w stolicy: prezentacja prototypu wyspy jądrowej wyprodukowanej w Polsce

Wystawa jądrowa w stolicy: prezentacja prototypu wyspy jądrowej wyprodukowanej w Polsce

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Polska jest jednym z pierwszych państw, które będzie miały szansę skorzystać z technologii mikroelektrowni jądrowych, produkowanych przez amerykańskiego dewelopera Last Energy. Już 4 i 5 października na PAIH Forum Biznesu 2023 w Warszawie, firma zaprezentuje prototyp swojego modułu reaktora, wyprodukowanego w Polsce w partnerstwie z katowicką spółką Energoinstal SA. Mierząca 14 metrów wysokości instalacja będzie stanowiła wstęp do tego, by technologia ta trafiła niebawem na rynek komercyjny.

Last Energy, z siedzibą w Waszyngtonie, zaprezentowało swój pierwszy prototyp wyspy jądrowej wyprodukowanego w Polsce, który można było zobaczyć w dniach 4-5 października przed PGE Narodowym. Ten modułowy projekt elektrowni jądrowej przyniesie bezpieczną, stabilną i przyjazną dla środowiska energię w ciągu najbliższych lat. Współpracując z firmami energetycznymi, partnerami przemysłowymi oraz strefami ekonomicznymi, Last Energy Polska podpisała umowy na dostawę energii do ponad 50 jednostek PWR-20 w Europie, w tym 20 w naszym kraju. Takie porozumienia zostały zawarte m.in. z Katowicką, Wałbrzyską i Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, gdzie obecnie realizowane są projekty tego dewelopera.

„Polska to dla nas jeden z najważniejszych europejskich rynków, gdzie strategia rozwoju energii jądrowej jest filarem transformacji energetyki zawodowej i przemysłowej. Ponadto położenie geograficzne Polski oraz trendy makroekonomiczne, w tym geopolityczne, czynią z niej idealne miejsce, by stać się regionalnym hubem dla naszej technologii” – mówi Kugelmass.

Bret Kugelmass jasno wyraził swoje przekonanie, że polski rynek jest jednym z najważniejszych w Europie, jeśli chodzi o technologie SMR. Last Energy wierzy, że ich technologia może stać się kluczowym elementem, który pozwoli Polsce na osiągnięcie jej celów w zakresie czystej energii.

Polska wytycza przyszłość dla technologii SMR. Last Energy ma zamiar wykorzystać swoje doświadczenie i innowacyjne podejście do współpracy z sektorem przemysłowym w celu wdrożenia ich innowacyjnego rozwiązania. Dzięki temu będzie można łatwo i wydajnie zaspokoić zapotrzebowanie na energię w Polsce.

Polska jest dla Last Energy ważnym rynkiem i wyzwaniem. Firma uważa, że jej technologia może zapewnić Polsce stabilność i czystość energii, a także zmniejszyć wpływ na środowisko. Siła technologii SMR Last Energy umożliwi skuteczne wdrożenie narodowego programu transformacji energetycznej.

Damian Jamroz, Prezes Zarządu Last Energy Polska, zaznacza, że wyprodukowanie pierwszego modułowego reaktora SMR stanowi znaczący krok naprzód dla polskiej energetyki przemysłowej, którego jeszcze nie doświadczyliśmy.

„Najwięksi polscy gracze w sektorze przemysłu mogą już za kilka lat napędzać zakłady lokalnie produkowaną czystą energią. Do tego nasza technologia idealnie nadaje się do zastosowania jako elektrociepłownie, na których opiera się rynek ciepłownictwa w Polsce. Z punktu widzenia technologicznego nie istnieje żadna bariera, aby pierwsza elektrownia Last Energy nie powstała do 2026 roku. Wszystko zależy od decydentów na poziomie rządowym”

Last Energy odcięło się od tradycyjnego finansowania w branży energetyki jądrowej. Firma wykorzystuje długoterminowe umowy sprzedaży energii (PPAs) i kapitał prywatny inwestorów do realizacji swoich projektów. Przykładami takich inwestorów są m.in. First Round Capital, Gigafund Łukasza Noska oraz pochodzący z PayPal i SpaceX Elona Musk.

„W energetyce zawodowej praktycznie każdy projekt jest prototypowy, a proces produkcji za każdym razem inny. Dzięki współpracy z Last Energy, realizujemy nasze marzenie o seryjnej produkcji, a nie realizacji pojedynczych projektów. Dodatkowo wprowadzamy do naszego modelu biznesowego nowy obszar, tj. produkcję na potrzeby rozwoju elektrowni jądrowych, których w Polsce będzie coraz więcej” – mówi o współpracy z deweloperem Michał Więcek, prezes zarządu Energoinstal S.A.

Odwiedź PGE Narodowy i przyłącz się do ekscytującego wydarzenia, aby wziąć udział w polskiej ewolucji energetycznej. Last Energy Polska zaprezentuje swój innowacyjny prototyp reaktora PWR-20, który ma służyć jako źródło energii dla przyszłych pokoleń.

PAIH Forum Biznesu 2023 to wyjątkowe wydarzenie, którego celem jest zaprezentowanie najnowocześniejszych technologii i produktów w zakresie energii. Zapoznaj się z przełomowymi rozwiązaniami Last Energy Polska, które będą oferować bezpieczne i ekologiczne źródło energii dla Polski.

Rejestracja na PAIH Forum Biznesu 2023 jest już otwarta! Przyłącz się do naszej podróży po polskiej ewolucji energetycznej i odwiedź PGE Narodowy w dniach 4 i 5 października. Last Energy Polska zaprezentuje swój niezwykły prototyp modułu reaktora PWR-20, który będzie służył jako ekologiczne źródło energii dla przyszłych pokoleń.

PAIH Forum Biznesu 2023 to niepowtarzalna okazja, aby poznać przełomowe technologie i produkty w dziedzinie energii. Poznaj nowe, innowacyjne rozwiązania Last Energy Polska, które pozwolą na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w Polsce.

Odwiedź PGE Narodowy w dniach 4 i 5 października, aby zobaczyć, jak wygląda polska ewolucja energetyczna i wziąć udział w PAIH Forum Biznesu 2023. Zarejestruj się już dziś na stronie paihforumbiznesu.gov.pl i dołącz do naszej podróży, podczas której Last Energy Polska zaprezentuje swój przełomowy prototyp modułu reaktora PWR-20. Przyłącz się do nas i ciesz się z polskiej ewolucji energetycznej!


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ