Home Polityka i społeczeństwo Umorzenie długu Instytutu Matki i Dziecka – nowy impuls dla ochrony zdrowia dzieci

Umorzenie długu Instytutu Matki i Dziecka – nowy impuls dla ochrony zdrowia dzieci

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma przyjemność poinformować, że Minister Waldemar Buda podpisał dziś umowę, która uwalnia Instytut Matki i Dziecka w Warszawie od długu w wysokości 25,5 mln zł. Instytut jest najbardziej prestiżową placówką, która oferuje specjalistyczną opiekę pacjentom z całej Polski. Umorzenie długu znacznie przyczyni się do dalszego i trwałego rozwoju Instytutu.

Po uwzględnieniu możliwości finansowych Instytutu Matki i Dziecka, podjąłem decyzję o umorzeniu jego pożyczki. Instytut ma długą i bogatą historię, a jego głównymi celami są opieka nad pacjentami oraz prowadzenie działalności naukowo-badawczej. Jego znaczenie jest bezcenne, dlatego Ministerstwo Rozwoju i Technologii pod przewodnictwem ministra Waldemara Budy doszło do wniosku, że umorzenie zobowiązania finansowego pozwoli Instytutowi na stabilny rozwój i dalszą pomoc pacjentom z całej Polski.

„Premier Mateusz Morawiecki, Agencja Rozwoju Przemysłu i Ministerstwo Zdrowia zasługują na szczególne uznanie za pozytywne rozwiązanie sytuacji pożyczki dla Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie” – podkreślił szef MRiT.

W dniu 29 grudnia 2016 r. Skarb Państwa i Instytut Matki i Dziecka zawarły umowę o wsparciu finansowym, niebędącym pomocą publiczną, pochodzącym z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców. Instytut otrzymał pożyczkę w wysokości 25,5 mln zł, a dług został ustalony na 31 stycznia 2026 r. Jednak sytuacja finansowa Instytutu okazała się na tyle trudna, że 17 października 2023 r. Instytut wystąpił do ministra rozwoju i technologii z wnioskiem o umorzenie całkowitego zadłużenia.

Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych stanowi, że w uzasadnionych przypadkach, należności cywilno-prawne mogą być całkowicie umorzone. W przypadku Instytutu, zarówno interes publiczny, jak i ważny interes dłużnika zostały zachowane, co uzasadnia umorzenie należności.

Instytut Matki i Dziecka w Warszawie to wyjątkowa jednostka naukowo-badawcza, która cieszy się uznaniem zarówno w kraju, jak i za granicą. W jego ramach prowadzone są projekty dotyczące neonatologii, pediatrii, neurologii i ginekologii. Instytut Matki i Dziecka to także ośrodek modelowy, w którym stosowane są nowoczesne metody diagnostyczno-terapeutyczne. W jego ramach oferowane są najwyższej jakości świadczenia medyczne dla pacjentów z całej Polski.

Serwis PAP jest miejscem publikacji komunikatów w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca ponosi odpowiedzialność za treść tych komunikatów, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. PAP SA nie wprowadza żadnych zmian w ich treści.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ