Home Biznes i finanse Spotify przekazało ponad 150 milionów złotych właścicielom praw do muzyki w Polsce w ubiegłym roku

Spotify przekazało ponad 150 milionów złotych właścicielom praw do muzyki w Polsce w ubiegłym roku

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Według najnowszego raportu „Loud & Clear” opublikowanego przez Spotify, polscy artyści zarobili w 2023 roku ponad 150 milionów złotych z platformy, co oznacza wzrost o 20% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Przez ostatnią dekadę Spotify aktywnie wspierało rozwój polskiego przemysłu muzycznego poprzez różnorodne programy i inicjatywy promujące lokalne talenty zarówno w kraju, jak i za granicą. Teraz, jako jedyna platforma publikująca tego rodzaju informacje, Spotify po raz pierwszy prezentuje, ile polscy artyści zarobili ze streamingu muzyki.

Spotify przekazuje płatności właścicielom praw do muzyki, takim jak wytwórnie i wydawcy, którzy następnie płacą artystom na podstawie ich umów. Tantiemy ze Spotify to tylko część dochodów twórców, reszta pochodzi z innych platform streamingowych, sprzedaży biletów na koncerty na żywo, sprzedaży gadżetów oraz z innych źródeł.

Podsumowując kluczowe dane za rok 2023:

– Polscy artyści wygenerowali łącznie ponad 150 000 000 złotych w ciągu roku, co oznacza wzrost o 20% w porównaniu z rokiem 2022.

– Ponad połowę wszystkich tantiem ze Spotify w 2023 roku uzyskali niezależni artyści lub wytwórnie płytowe.

– Tantiemy generowane przez polskich właścicieli praw do muzyki ze Spotify wzrosły o ponad 750% od 2017 roku.

– W 2023 roku łącznie 580 polskich artystów zarobiło ponad 50 000 złotych wyłącznie z tytułu tantiem, co oznacza wzrost o 20% w porównaniu z rokiem 2022 i ponad 4-krotny wzrost w ciągu ostatnich pięciu lat.

W 2023 roku liczba polskich artystów, którzy zarobili ponad 100 000 złotych tylko z tantiem ze Spotify, wzrosła o ponad 25% w porównaniu z rokiem 2022 i niemal pięciokrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat.

„Cieszę się, że po raz pierwszy możemy w przejrzysty sposób podzielić się tym, jakie przychody generują polscy artyści dzięki Spotify. To naprawdę inspirujące widzieć znaczące postępy poczynione w promowaniu polskiej muzyki zarówno w kraju, jak i za granicą. Dodaje nam to energii do podejmowania kolejnych inicjatyw. Polska może pochwalić się mnóstwem wyjątkowych talentów, a w Spotify jesteśmy oddani wzmacnianiu ich obecności na naszej platformie i poza nią na całym świecie” – mówi Mateusz Smółka, Music Team Lead w Spotify.

W 2023 roku Spotify dokonało rekordowych płatności, stanowiących dwie trzecie całkowitych przychodów platformy.

W 2023 roku Spotify przekazało rekordową kwotę 9 miliardów dolarów, stanowiącą najwyższą płatność dokonaną przez pojedynczego sprzedawcę. W ciągu ostatnich sześciu lat liczba ta wzrosła niemal 3-krotnie i stanowi znaczącą część ponad 48 miliardów dolarów, które Spotify wypłaciło właścicielom praw do muzyki od momentu swojego powstania.

– Niespodziewane sukcesy milionerów: W 2023 roku wielu twórców zarobiło co najmniej milion dolarów z tantiem ze Spotify, mimo że nie byli oni powszechnie znani ani nie mieli tzw. „hitów” na liście Top 50 Spotify Daily Global Songs. W erze streamingu, listy przebojów nie odzwierciedlają sukcesu wszystkich twórców, a zróżnicowanie gustów fanów przyczynia się do coraz większej różnorodności sukcesów. To oznacza jeszcze większe przychody dla szerszego grona twórców, ponieważ pula tantiem ciągle rośnie.

– W 2023 roku niezależni artyści osiągnęli rekordowe przychody ze Spotify, sięgające niemal 4,5 miliarda dolarów. Ich udział stanowił około połowę całkowitej kwoty wygenerowanej przez całą branżę muzyczną z tego źródła. Całkowite przychody z Spotify wyniosły w ubiegłym roku 9 miliardów dolarów, czyli ponad 35 mld złotych.

Spotify

Naszym celem w Spotify jest umożliwienie artystom zarabiania na swojej twórczości oraz dostarczanie fanom niekończącej się radości i inspiracji. Od momentu uruchomienia w 2008 roku, zmieniliśmy sposób, w jaki ludzie słuchają muzyki. Dziś, ponad 100 milionów utworów, 5 milionów podcastów i 350 000 audiobooków czeka, aby być odkrytymi, zarządzanymi i cieszyć się nimi na platformie Spotify, która jest najpopularniejszym na świecie serwisem subskrypcji streamingu audio.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ