Home Polityka i społeczeństwo Rzeszów zwiększa pojemność zbiornika wodnego – Nowy potencjał dla miasta

Rzeszów zwiększa pojemność zbiornika wodnego – Nowy potencjał dla miasta

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Ministerstwo Infrastruktury ogłasza zakończenie inwestycji, która jest ważnym krokiem w kierunku poprawy jakości wody w regionie. Przedsięwzięcie polegające na odtworzeniu pierwotnej pojemności zbiornika przystopniowego w Rzeszowie na rzece Wisłok zakończyło się pełnym sukcesem. Pojemność zbiornika wzrosła dwukrotnie, osiągając ok. 1,2 mln m3.

Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że inwestycja przyczyni się do poprawy jakości wody w regionie, zapobiegając zanieczyszczeniom i zwiększając bezpieczeństwo wodne. Dodatkowo zmiana pojemności zbiornika ma pozytywny wpływ na środowisko, gdyż umożliwia ona lepszą regulację nurtu rzeki.

„Dzięki współpracy z wiceministrem infrastruktury Grzegorzem Witkowskim udało się nam zagospodarować 0,72 mln tys. m3 osadów z dna Zbiornika Rzeszów. Ten krok pozwolił na zatrzymanie stopniowego zanikania jeziora oraz umożliwi jego kolejne wykorzystywanie przez mieszkańców Rzeszowa przez następne dziesięciolecia” – powiedział rzecznik miejskiego ratusza.

Jak wynika z obserwacji, głównym celem projektu była poprawa warunków retencjonowania wody w Zbiorniku Rzeszów. Niestety, zarastanie koryta Wisłoka i czaszy zbiornika skutkowało szeregiem negatywnych konsekwencji, w tym zmniejszeniem powierzchni i głębokości, a także ograniczeniem dostępu do wody pitnej oraz pogorszeniem warunków życia dla roślin i zwierząt.

Nowa wersja:

Prace rozpoczęły się w październiku 2019 roku i podzielone zostały na dwa etapy. Etap I obejmował obszar o długości 1,1 km od zapory w górę rzeki, natomiast etap II obejmował dalsze 3 km w obrębie obszaru Natura 2000. Nadzór nad pracami został powierzony Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Rzeszowie, który ustalił zasady prowadzenia robót związanych z odmulaniem Zbiornika Rzeszów.

Ponadto, ze względu na znaczenie przyrodnicze okolicy, wszelkie prace wykonywane w ramach obu etapów odbywały się w szczególnym reżimie ochronnym.

Odmulanie mechaniczne realizowano bez obniżania poziomu wody w Rzeszowie, pozostawiając piętrzenie wody nienaruszone. Usunięte osady składały się głównie z materiału mineralnego, a prace zostały ukończone w grudniu 2022 r. i zostały zgodnie z umową zatwierdzone.

Roboty wykonywane były od września 2020 r. do listopada 2020 r. pod nadzorem Konsorcjum EFB Partner z Serocka oraz PBW Warszawa. Inwestycja osiągnęła rekordowo wysoką wartość 70,5 mln zł, a wsparcie finansowe z UE wyniosło ponad 42 mln zł. Następnie cały projekt został przekazany do realizacji firmie Transpol Lider Sp. z o.o. sp. k. z Łojewa.

PAP SA publikuje komunikaty bez ingerencji w ich treść – tak jak dostarczone przez ich nadawcę. Autorzy komunikatów odpowiadają za ich treść, zgodnie z przepisami ustawy Prawo prasowe w art. 42 ust. 2.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ