Home Polityka i społeczeństwo Inwestycje w przyszłość Dolnego Śląska: jak wykorzystać unijne fundusze na termomodernizację, ochronę środowiska i innowacje?

Inwestycje w przyszłość Dolnego Śląska: jak wykorzystać unijne fundusze na termomodernizację, ochronę środowiska i innowacje?

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Krzysztof Maj, członek zarządu województwa Dolnego Śląska w wywiadzie dla Serwisu Samorządowego PAP ogłosił, że głównymi priorytetami Funduszy Europejskich 2021-27 będą termomodernizacje budynków, ekologia i innowacje. Pierwsze nabory odbywać się mają w najbliższym miesiącu.

Krzysztof Maj wspomniał, że po intensywnych negocjacjach z Komisją Europejską zakończonych w grudniu zeszłego roku, Dolny Śląsk otrzyma rekordową sumę 11 mld zł w ramach aktualnej perspektywy unijnej. W związku z tym, województwo wtorkowo ogłosiło program naborów na dofinansowania z UE.

„Pierwsze nabory uruchomimy w maju 2023 roku, sukcesywnie do końca roku plan naborów już został ogłoszony. Chcemy dofinansować w pierwszej kolejności te projekty, które mają największą szansę na realizację, głównie termomodernizacja, ekologia oraz innowacje – te nabory organizujemy w pierwszej kolejności” – zaznaczył.

Prezes zaznaczył, że jednym z priorytetów jest dokończenie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, jak również walka ze zanieczyszczeniami powietrza. Ponadto, Unia Europejska zamierza wspierać turystykę i gastronomię, szczególnie na terenach, które wcześniej były związane z wydobyciem węgla.

Prezes wyjaśnił, że w ramach wsparcia unijnego szczególną uwagę zostaną poświęcone działaniom mającym na celu ograniczenie zanieczyszczeń powietrza poprzez dostosowanie budynków użyteczności publicznej do wymogów termomodernizacji. Dodatkowo, UE planuje również wesprzeć rozwój turystyki i gastronomii na dawnych terenach wydobycia węgla.

„Dolny Śląsk jest przepięknym regionem, zwłaszcza subregion wałbrzyski z dodatkowymi pieniędzmi z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (2,6 mld zł – PAP). Chcemy go przebranżowić z ciężkiego przemysłu w turystykę, żeby ta dziedzina gospodarki się ożywiła. Poza tym dla nas bardzo ważne są innowacje, nowe technologie – mamy bardzo zdolną młodzież na uczelniach. Planujemy dużo wsparcia dla tzw. startupów poprzez inkubatory przedsiębiorczości, poprzez programy na innowacje, współpracę biznesu z naukowcami, żebyśmy byli gospodarką, która jest nowoczesna i która wyznacza kierunki rozwoju” – dodał.

Dolny Śląsk wyznaczył nowy próg dochodu 75 proc. średniej unijnej PKB na mieszkańca. Ta zmiana sprawiła, że województwo znalazło się wśród najbardziej prężnie rozwijających się regionów wspólnoty. Tym samym wymagany przy dofinansowanych inwestycjach wkład własny wzrósł z poziomu 15 do 30 proc.

„Każdy medal ma dwie strony i ta ogromna radość, że wyszliśmy już z tej puli regionów ubogich w Unii Europejskiej do tych rozwijających się lepiej powoduje, że dużo większe wkłady własne należy przewidzieć do programów unijnych. Dlatego mocne stanowisko naszego zarządu z prośbą do rządu polskiego o wsparcie w tym obszarze. Otrzymaliśmy ponad miliard złotych właśnie na wyrównanie tych wkładów własnych do programów unijnych” – powiedział.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ