Home Polityka i społeczeństwo Rozpoczął się kluczowy etap prac na budowie linii kolejowej Rzeszów-Jasionka

Rozpoczął się kluczowy etap prac na budowie linii kolejowej Rzeszów-Jasionka

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Prace przy budowie mierzącego ponad 50 metrów i ważącego 260 ton wiaduktu nad DK 9 rozpoczęły się jesienią ub.r. Najpierw konstrukcja została przygotowana na tymczasowych podporach, a z końcem stycznia wykonawca rozpoczął nasuwanie obiektu na żelbetowe, docelowe przyczółki. Ten etap prac ma potrwać do 13 lutego – w tym czasie DK9 będzie zamknięta dla ruchu.

Wiadukt stanowi kluczowy element linii kolejowej, która połączy Rzeszów z Portem Lotniczym w Jasionce. Nowe tory rozpoczną swój bieg w Zaczerniu i połączą się z nowo wybudowaną stacją kolejową Jasionka Lotnisko. Na trasie powstanie również nowy przystanek Głogów Małopolski Południowy, który ułatwi dostęp do kolei i do lotniska. Zakończenie budowy nowej linii do lotniska w Jasionce, planowane jest we wrześniu br., natomiast sam wiadukt ma być gotowy już w kwietniu.

Budowa linii kolejowej z Rzeszowa do Jasionki w ramach projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej” będzie kosztować 314 mln zł. Współfinansowana jest ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie unijne wynosi 209,6 mln zł.

„Efektem wybudowania tej nowej linii kolejowej będzie krótki czas dotarcia z centrum Rzeszowa do lotniska, podróż zajmie ok. 14 minut” – zapewnił dyr. projektu w PKP Polskie Linie Kolejowe Wojciech Waś.

 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ