Home Biznes i finanse Fabryka zielonego wodoru na Górnym Śląsku z dofinansowaniem do 142,77 mln euro. To projekt H2Silesia, rozwijany przez Polenergię

Fabryka zielonego wodoru na Górnym Śląsku z dofinansowaniem do 142,77 mln euro. To projekt H2Silesia, rozwijany przez Polenergię

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Projekt H2Silesia, inicjatywa wodorowa Polenergii, otrzymała zatwierdzenie Komisji Europejskiej na dofinansowanie w wysokości do 142,77 mln euro. Realizacja projektu zakłada budowę dużej fabryki zielonego wodoru o mocy około 105 MW, zdolnej do produkcji około 13 000 ton wodoru rocznie. Polenergia jest jedyną polską firmą objętą programem Hy2Infra. Iwona Sierżęga, członkini zarządu Polenergia S.A., komentuje decyzję jako bardzo ważną dla rynku i inwestorów, zwiększającą znacząco wartość projektu.

Komisja Europejska wydała decyzję notyfikacyjną w ramach programu IPCEI Hy2Infra, potwierdzając dofinansowanie projektu H2Silesia w wysokości do 142,77 mln euro jako maksymalny pułap pomocy publicznej. Projekt ten jest realizowany przez zespół wodorowy Polenergii.

„Polenergia to jedyne polskie przedsiębiorstwo, które weźmie udział w programie Hy2Infra. To bardzo ważny komunikat dla rynku i naszych inwestorów. Decyzja Komisji Europejskiej znacząco zwiększa wartość projektu. Odnawialny wodór, który ma być produkowany m.in. za pośrednictwem H2Silesia, to naturalne przedłużenie łańcucha wartości Polenergii. Wodór jako nośnik zielonej energii może zdecydowanie przyspieszyć odejście od paliw kopalnych i budowę zeroemisyjnej gospodarki. To paliwo przyszłości” – mówi Iwona Sierżęga, członkini zarządu Polenergia S.A.

Projekt H2Silesia planuje zbudować dużą instalację do produkcji zielonego wodoru o mocy około 105 MW, co pozwoli na wyprodukowanie około 13 000 ton wodoru rocznie. Projekt ten ma na celu dostarczenie odnawialnego wodoru dla ciężkiego przemysłu i zeroemisyjnego transportu na Górnym Śląsku. Ponadto może wspierać transformację energetyczną regionu związanego z wydobyciem i wykorzystywaniem paliw kopalnych.

Program Hy2Infra został uruchomiony przez Komisję Europejską w ramach inicjatywy IPCEI (Important Projects of Common European Interest). W programie bierze udział siedem państw członkowskich: Polska, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Portugalia i Słowacja. Komisja ma nadzieję, że zwiększenie dostaw wodoru przyspieszy realizację Europejskiego Zielonego Ładu.

„Budowa wielkoskalowych instalacji wytwarzania odnawialnego wodoru to bardzo ważny krok w procesie dekarbonizacji przemysłu. Generując wodór przy użyciu odnawialnych źródeł energii, integrujemy energetykę z sektorami, dla których elektryfikacja była do tej pory bardzo trudna lub niemożliwa. Zielony wodór pozwala też na uniezależnienie się od importowanych nośników energii. To dodatkowa wartość dla klientów, którzy stoją dziś przed dużymi wyzwaniami związanymi z transformacją energetyczną” – podkreśla Emilia Makarewicz, członkini zarządu Polenergia H2Silesia.

Hy2Infra to program budowy infrastruktury wodorowej, który stanowi kluczowy element europejskiej strategii wodorowej. Jego celem jest przyspieszenie osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Ostateczne decyzje dotyczące finansowania programu będą podejmowane na poziomie krajowym.

Projekt H2Silesia jest częścią strategii rozwoju Grupy Polenergia, która obejmuje kilka projektów wodorowych. Jednym z najbardziej zaawansowanych jest H2HUB Nowa Sarzyna na Podkarpaciu. Planowane jest zbudowanie instalacji o mocy 5 MW do produkcji zielonego wodoru na terenie Elektrociepłowni Nowa Sarzyna.

Nowa Sarzyna będzie wyposażona w elektrolizer, który będzie zdolny do produkcji nawet 90 kg zielonego wodoru na godzinę. Dodatkowo, planowane jest zbudowanie dwóch publicznie dostępnych stacji tankowania wodoru w Nowej Sarzynie i Rzeszowie, które otrzymały dofinansowanie od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ