Home Biznes i finanse Przyłączenie się deweloperów do Ekorozwoju: Nowa era zrównoważonego budownictwa

Przyłączenie się deweloperów do Ekorozwoju: Nowa era zrównoważonego budownictwa

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Taskonomia stwarza wiele możliwości dla firm deweloperskich. Zgodnie z jej zasadami, firmy mogą oferować zielone produkty, które są zgodne z wymogami ochrony środowiska oraz wspierają zrównoważoną gospodarkę. Obserwujemy rosnący trend wśród inwestorów, którzy szukają nowych sposobów inwestowania w zielone produkty.

Taskonomia umożliwia również firmy deweloperskie podnoszenie swoich standardów jakości. Poprzez wprowadzenie wyższych wymagań dotyczących ochrony środowiska i zasobów naturalnych, firmy mogą tworzyć bardziej zrównoważone inwestycje, co z kolei zwiększa ich przychody.

W ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania zielonymi produktami wśród klientów. Coraz więcej osób chce inwestować w produkty, które są zgodne z zasadami ochrony środowiska. Dlatego też, firmy deweloperskie nie mogą pozostawać w tyle i muszą włączyć się w ten trend, oferując zielone produkty zgodne z regulacjami Taskonomii.

„Wskazane rozporządzenie ma na celu ustalenie wspólnego aparatu pojęciowego tak, aby w obrębie UE jednolicie definiowano przedsięwzięcia, które są przyjazne środowisku” – wskazuje Mateusz Stachewicz, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Ustawa określa, że inwestycje uznane za zrównoważone spełniają przynajmniej jeden z następujących celów, a także nie wyrządzają szkody (w znacznym stopniu) innym. Są to między innymi:

Odgrywając kluczową rolę w ochronie środowiska, nasza wizja zakłada wdrażanie wielu działań, w tym łagodzenia skutków zmian klimatu, dostosowanie się do zmian klimatu, ochronę zasobów wodnych i morskich, przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym, zapobieganie zanieczyszczeniom oraz ochronę ekosystemów i różnorodności biologicznej.

„Branża deweloperska coraz śmielej wkracza na drogę zrównoważonych inwestycji. Podyktowane jest to m.in. przyszłą koniecznością wykazywania swoich zielonych aktywności w raportach niefinansowych. Coraz więcej podmiotów finansujących czy banków przedstawia również korzystniejsze produkty dla firm deweloperskich, które oferują swoim klientom zielone rozwiązania” – dodaje Stachewicz.

Dlatego ważne jest, aby wdrażać zielone rozwiązania, które pozwolą na zmniejszenie zapotrzebowania na wodę pitną i zapobiegną jej nadmiernej utylizacji. Techniki takie jak retencja wody, skrzynki rozsączające i ogrody deszczowe są skutecznymi sposobami na zmniejszenie zużycia wody i ochronę środowiska.

OZE: panele słoneczne, turbiny wiatrowe, pompy ciepła

Zmiany klimatu i zanieczyszczenie środowiska stają się coraz poważniejszym problemem. Aby zapobiec dalszemu pogorszeniu sytuacji, konieczne jest wdrażanie odnawialnych źródeł energii. OZE, takie jak panele słoneczne, turbiny wiatrowe i pompy ciepła, są skutecznymi metodami na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i wpływie na środowisko.

Ponadto, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii ma również wymierne korzyści ekonomiczne. OZE pozwalają na zmniejszenie kosztów energii, co czyni je bardziej atrakcyjnymi dla właścicieli domów i firm. Inwestycja w odnawialne źródła energii oznacza większą oszczędność i wyższą jakość życia.

Szkodliwe substancje: recykling, segregacja odpadów, filtrowanie ścieków

Produkcja i wykorzystywanie szkodliwych substancji powoduje trwałe zanieczyszczenie środowiska. Niekontrolowane wprowadzanie szkodliwych substancji do powietrza, wody i gleby oraz wpływ na środowisko czyni je jednym z najbardziej palących problemów współczesności.

Dlatego ważne jest, aby wdrażać zielone rozwiązania, które pomogą zmniejszyć ilość szkodliwych substancji w środowisku. Takie techniki jak recykling, segregacja odpadów i filtrowanie ścieków są doskonałym sposobem na ograniczenie szkodliwego wpływu na środowisko.

„Przykładamy ogromną wagę do racjonalnego wykorzystywania wody. Nasze działania skupiają się na zastosowaniu systemów retencyjnych i skrzynek rozsączających, które umożliwiają gromadzenie deszczówki. Zgromadzona woda jest przez nas wykorzystywana m.in. do podlewania zieleni na osiedlach czy w myjkach dla rowerów, które udostępniamy naszym mieszkańcom. Przy jednym z naszych osiedli – Jaśminowy Mokotów, stworzyliśmy również park Enklawa z >>jeziorem<<, które jest zbiornikiem retencyjnym – mówi Emilia Pleban, lider ds. zrównoważonego rozwoju w firmie Skanska. – Staramy się także edukować naszych klientów i pokazywać, jak cennym zasobem jest woda” – dodaje Pleban.

Ogrody deszczowe są coraz bardziej popularne w polskich osiedlach. Te zielone oazy zatrzymują deszczówkę i nawadniają otaczające je rośliny, pozytywnie wpływając na mikroklimat. Co więcej, są one idealnym miejscem do relaksu i spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.

„Jednym z filarów naszej działalności jest odpowiedzialność społeczna, z dużym naciskiem na dbałość o ekologię. Dachy budynków pokrywamy intensywnie zielonymi nasadzeniami, które ograniczają ich nagrzewanie oraz zwiększą biodywersyfikację. Tworzymy rozwiązania pozwalające na retencjonowanie wody deszczowej. Fasady wykonujemy z najwyższej jakości materiałów, które zwiększają masę termiczną budynków, ograniczając tym samym dobowe wahania temperatur” – mówi Inez Otto, Rental and Marketing Director w Angel Poland Group.

„Bezpośrednie sąsiedztwo krakowskiego Parku Lotników skłoniło nas do zastosowania w inwestycji Solaris Park jak największej ilości rozwiązań >>zielonych<>innych<< mieszkańcy osiedla. Na elewacjach bloków coraz częściej dostrzec można budki dla ptaków. To przykład obopólnej korzyści, bo np. jerzyki, które stworzą w takich warunkach własne gniazdko, żywić będą się m.in. komarami, ułatwiając tym samym życie mieszkańcom. Takie rozwiązania powszechnie można już obserwować wśród całej branży” – dodaje Strojniak.

W wielu innych miejscach twórcy osiedli starają się, aby w otoczeniu domów znalazły się łąki kwietne. To wielka szansa na poprawę jakości życia mieszkańców, a także przyciągnięcie różnego rodzaju ptaków czy owadów. W tej sytuacji, przyroda staje się nie tylko inspiracją, ale i stałym elementem okolicy.

Osiedle Riviera we Wrocławiu jest doskonałym przykładem na to, jak połączyć współczesną architekturę z pięknem natury. Położone wśród zieleni, czerpie energię z otaczającej przyrody. Znajdziemy tu łąki kwietne, stawy, rozległe trawniki, aleje oraz liczne drzewa i krzewy.

Świat staje się coraz bardziej zurbanizowany, jednak twórcy osiedli starają się pozostawić wokół miejsc, w których możemy czerpać energię i inspirację z przyrody. Wśród wielu nowych inwestycji odnajdziemy pomniki przyrody, aleje drzew czy łąki kwietne, dzięki czemu wyjątkowe miejsca zyskują nowe życie.

Osiedle Mokotów w Warszawie jest doskonałym przykładem, jak wykorzystać naturalne elementy w projekcie. Przestrzenie wokół budynków zagospodarowano z wielką dbałością o szczegóły. Między budynkami rozpościera się zieleń i zaprojektowano różnego rodzaju place zabaw, a także wygodne ścieżki spacerowe, dzięki którym mieszkańcy mogą korzystać z uroków natury.

„Platany zostały odpowiednio zabezpieczone przed rozpoczęciem prac budowlanych. Zadbaliśmy nie tylko o pnie, ale też o korzenie. W opracowaniu składanym u konserwatora zabytków wskazaliśmy strefy, w których nie mogą znajdować się żadne sprzęty i materiały budowlane, które mogłyby powodować ich uszkodzenia” – mówi Joanna Kasperczyk z firmy Cordia.

Jednym z kluczowych elementów poprawy jakości powietrza jest wykorzystanie materiałów o wysokiej wydajności energetycznej, takich jak antysmogowa kostka brukowa i nawiewniki z filtrem. Kostka brukowa jest kompozytem złożonym z betonu i granulatu, który ma zdolność do pochłaniania zanieczyszczeń i gazów z powietrza. Nawiewniki z filtrem z kolei skutecznie wyłapują smog i inne szkodliwe substancje z powietrza.

Dzięki wykorzystaniu antysmogowej kostki brukowej i nawiewników z filtrem wokół budynków można znacznie poprawić jakość powietrza. W ten sposób można ograniczyć emisje zanieczyszczeń i gazów, co zapewni bezpieczeństwo i higienę środowiska, w którym żyjemy i pracujemy.

Innowacyjne materiały jak antysmogowa kostka brukowa i nawiewniki z filtrem są skutecznymi rozwiązaniami, które mogą znacząco poprawić jakość powietrza. Mają one długą żywotność i wytrzymałość, a ich stosowanie może przyczynić się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i gazów.

Implementacja antysmogowej kostki brukowej i nawiewników z filtrem w obszarze budowlanym może poprawić jakość powietrza i zapewnić zrównoważone środowisko, w którym można żyć i pracować w zdrowy sposób. Jest to więc ważny krok w kierunku zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i poprawy jakości powietrza.

„Jako właściciel i operator mieszkań na wynajem, chcemy oferować naszym klientom nowoczesne lokale w przyjaznych środowisku budynkach, które będą odpowiadać na ich potrzeby – mówi Joanna Kubiak, dyrektor działu sprzedaży i marketingu w Vantage Development. – Jesteśmy świadomi negatywnego wpływu przemysłu budowlanego na środowisko, dlatego przyjęliśmy szereg rozwiązań pozwalających na realizację inwestycji bardziej środowisku przyjaznych, jak zasilanie części wspólnych energią odnawialną, wybudowanie chodnika z kostki antysmogowej, stosowanie zbiorników retencyjnych i wiele innych” – dodaje.

Sensorom jakości powietrza i zielonym dachom towarzyszyć mogą odpowiednie nasadzenia roślin, które wspomagają oczyszczanie powietrza. Wybór odpowiednich gatunków roślin jest kluczowy, ponieważ niektóre z nich są bardziej skuteczne w redukcji zanieczyszczeń. Jedno drzewo liściaste może oczyszczać powietrze dla aż 10 osób, a zaledwie 15 metrów kwadratowych zielonego dachu może mieć zbawienny wpływ na jakość powietrza oraz termoizolację budynku.

Kolejnym ważnym krokiem jest wykorzystanie energii słonecznej. Technologia fotowoltaiczna pozwala wykorzystywać energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej i zastąpić energię z paliw kopalnych. Dzięki temu następuje ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i poprawa jakości powietrza.

ENERGIA SŁONECZNA: fotowoltaika i elektrownie wiatrowe

Osiedla budowane w technologii „green building” powinny wykorzystywać ekologiczne źródła energii w celu zminimalizowania wpływu inwestycji na środowisko. Jednym z nich jest energia elektryczna wytwarzana z elektrowni wiatrowych. Wykorzystanie energii wiatru jest niezwykle efektywne, a jej wykorzystanie przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Kolejną opcją jest wykorzystanie energii słonecznej. Fotowoltaika pozwala na wykorzystanie energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej, co pozwala zastąpić energię z paliw kopalnych i ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Jaśminowy Mokotów w Warszawie to jeden z najbardziej ekologicznych budynków w mieście. Został zbudowany z wykorzystaniem nietoksycznych, ograniczonych w lotnych związkach organicznych materiałów, a także energii wiatrowej. Ponad 99% odpadów zostało przetworzonych i wykorzystanych wtórnie. Dodatkowo, inteligentne systemy automatyki mieszkaniowej umożliwiają szybkie wyłączenie ogrzewania, oświetlenia i zasilania gniazd elektrycznych w całym mieszkaniu, co pozwala na jeszcze większe oszczędności energii i wygodę mieszkańców. Jaśminowy Mokotów to wyjątkowe połączenie oszczędności, bezpieczeństwa i ekologii.

Przejście na zielone to nie tylko wyzwanie, ale także wielka szansa dla branży deweloperskiej. Wdrażanie zmian jest procesem ciągłym, wymagającym wytrwałości i konsekwencji. Na szczęście efekty są coraz bardziej widoczne, a wkrótce budownictwo zrównoważone stanie się standardem.

Polski Związek Firm Deweloperskich jest największą i najbardziej wpływową organizacją w sektorze deweloperskim, która od 2002 roku reprezentuje interesy firm deweloperskich w Polsce i Unii Europejskiej. Działania te skupiają się na tworzeniu przyjaznego otoczenia do inwestowania w nieruchomości, rozwijaniu zawodowego potencjału pracowników firm członkowskich oraz promocji pozytywnego wizerunku branży. Składa się ona z ponad 300 firm z całego kraju, obejmujących zarówno małe, rodzinne przedsiębiorstwa, jak i międzynarodowe korporacje. Członkiem organizacji jest również Build Europe, która reprezentuje interesy sektora deweloperskiego w Komisji Europejskiej, Parlamencie Europejskim i innych instytucjach unijnych. PZFD współpracuje aktywnie z władzami państwowymi i samorządowymi oraz środowiskiem ekspertów, prawników, finansistów, architektów, urbanistów i biznesu, wywierając istotny wpływ na rozwój tej branży w Polsce.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ