Home Polityka i społeczeństwo MKiŚ: W Turku powstanie ciepłownia geotermalna z dofinansowaniem NFOŚiGW (komunikat)

MKiŚ: W Turku powstanie ciepłownia geotermalna z dofinansowaniem NFOŚiGW (komunikat)

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

– Ministerstwo ds. Klimatu i Środowiska:

– Jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia procesu transformacji energetycznej. Państwo powinno wspierać samorządy w inwestycjach, które przekraczają ich możliwości finansowe – powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas podpisania umowy na budowę ciepłowni geotermalnej w Turku (woj. wielkopolskie). Całkowity koszt obiektu wraz z wywierceniem nowego otworu chłonnego GT-2 szacowany jest na ponad 90 mln zł, z czego dofinansowanie NFOŚiGW wyniesie ponad 73 mln zł.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podkreśliła konieczność wsparcia samorządów przez państwo w procesie transformacji energetycznej. Inwestycje w rozwój ciepłowni geotermalnych są kluczowe dla osiągnięcia tego celu i stanowią doskonałe uzupełnienie całego procesu transformacji energetycznej w Polsce.

Wykorzystanie energii geotermalnej będzie pokrywać około 40% zapotrzebowania miasta na ciepło, co przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla i obniżenia kosztów dla mieszkańców. Obecnie opłaty emisyjne stanowią 60% kosztów.

– Turek i okolice mają szczęście pod względem geologicznym, ponieważ znajdują się tutaj wody geotermalne o odpowiednich parametrach do wykorzystania gospodarczego, nie tylko w celach energetycznych. Pierwszy otwór potwierdził, że woda ma korzystne parametry temperaturowe, sięgające nawet 78 stopni – powiedział Krzysztof Galos, wiceminister i główny geolog kraju.

Projekt składa się z trzech głównych elementów:

– wybór lokalizacji oraz wykonanie geotermalnego otworu Turek GT-2, który będzie pełnił funkcję otworu chłonnego/zatłaczającego; – połączenie otworu geotermalnego (produkcyjnego) Turek GT-1 z otworem (chłonnym) Turek GT-2 poprzez budowę rurociągu; – wybudowanie ciepłowni geotermalnej wykorzystującej wymiennik ciepła oraz sprężarkową pompę ciepła.

Całkowity koszt przedsięwzięcia przekracza 90 mln zł, z czego ponad 73 mln zł pochodzi z dofinansowania NFOŚiGW. Planuje się zrealizować inwestycję do końca 2025 r. Umowę na budowę ciepłowni podpisali prezes PGKiM w Turku, Michał Wypiór, oraz prezes Inżynierii Rzeszów S.A., Grzegorz Król.

Ważna rola geotermii w Polityce Energetycznej Polski do 2040 r.

Geotermia jako odnawialne źródło energii ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa surowcowego państwa i jest jednym z głównych kierunków Polityki Surowcowej Państwa.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało długofalowy plan wykorzystania zasobów geotermalnych w Polsce, znanym jako „Wieloletni Program Rozwoju Geotermii”. Dokument ten stanowi mapę drogową dla rozwoju geotermii do 2040 roku, z perspektywą do 2050 roku.

Mapa drogowa rozwoju geotermii w Polsce, stworzona przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w 2021 roku, określa plany rozwoju geotermii na najbliższe lata, a w niektórych obszarach nawet do 2050 roku. Dokument ten przedstawia spójną koncepcję wykorzystania energii geotermalnej w Polsce do 2040 roku, z perspektywą do 2050 roku.

Geotermalne zasoby ciepła w Polsce

Energię geotermalną w Polsce głównie wykorzystuje się w celu dostarczania ciepła do sieci ciepłowniczych. Istnieje osiem lokalizacji, w których działają instalacje geotermalne dostarczające ciepło do systemu ciepłowniczego: Mszczonów, Poddębice, Podhale, Pyrzyce, Stargard, Uniejów, Toruń oraz od 2024 roku również Koło. Obecnie łączna zainstalowana moc geotermalna systemów przekracza 100 MW.

Rozszerzenie finansowania geotermii

Aby sprostać rosnącym potrzebom samorządów, NFOŚiGW postanowił zwiększyć budżet programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” o blisko 55 proc. na wniosek Ministra Klimatu i Środowiska, podnosząc go z 300 do 480 mln zł. Program ma na celu finansowanie prac geologicznych związanych z poszukiwaniem i wykorzystaniem złóż wód termalnych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje programy wsparcia dla geotermii, obejmujące zarówno poszukiwanie, jak i zagospodarowanie zidentyfikowanych zasobów, co przyczynia się do zwiększenia udziału geotermii w produkcji energii.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje wprowadzenie nowego programu priorytetowego „OZE – ciepło z odnawialnych źródeł energii” mającego na celu wsparcie inwestycji w produkcję energii cieplnej z odnawialnych źródeł.

Informujemy, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA w likwidacji jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ