– Ministerstwo Klimatu i Środowiska chciałoby poinformować o najnowszych danych dotyczących eksportu drewna poza obszary Unii Europejskiej.
Według najnowszych danych, eksport drewna opałowego i surowego z Polski znacząco spadł, zwłaszcza w przypadku eksportu do Chin, gdzie między pierwszym a drugim półroczem 2024 roku odnotowano spadek o 100 tysięcy ton.
„Nasze wysiłki przynoszą realne efekty! W drugiej połowie 2024 roku odnotowaliśmy spadek eksportu drewna do Chin o 60% w porównaniu z pierwszą połową roku. Wyeksportowano o ponad 100 tysięcy ton mniej drewna opałowego i surowego z Polski na rynek chiński w drugiej połowie roku w porównaniu z pierwszą. Podpisane kontrakty w pierwszej połowie roku są wynikiem wcześniejszych umów podpisanych przez naszych poprzedników pod koniec ich rządów jesienią 2023 roku” – poinformowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska na serwisie X.
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 roku ogłoszenia celne dla drewna opałowego i surowego przeznaczonego do transportu do Chin obejmowały 279 tysięcy ton towaru. W drugiej połowie roku liczba ta spadła do 171 tysięcy ton.
Ministerstwo i Lasy Państwowe podjęły działania w celu ograniczenia eksportu drewna z polskich lasów, w ramach ogłoszonego przez Minister Klimatu i Środowiska „Pakietu dla Przemysłu Drzewnego”. Nowe zasady sprzedaży drewna w PGL LP obejmują między innymi „Proklimatyczną lokalność”, która premiuje kupców przerabiających drewno w pobliżu miejsca pozyskania, aby uniknąć nadmiernego generowania CO2 podczas transportu. To zachęca do przerobu drewna w Polsce, na przykład na meble.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska nadzorowało wprowadzenie zmian w zasadach opracowanych przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych we współpracy z przedstawicielami nabywców drewna, w tym przemysłu drzewnego.
Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez żadnych zmian wprowadzanych przez PAP SA. Za treść komunikatu odpowiada nadawca, zgodnie z postanowieniami ustawy prawo prasowe, z zastrzeżeniem art. 42 ust. 2. (PAP)
Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl