Home Nauka i technologie Karpaczandrsquo;23: Jak Skutecznie Wzmacniać Polski Rynek Przedsiębiorczości i Stworzyć Największe Firmy Świata

Karpaczandrsquo;23: Jak Skutecznie Wzmacniać Polski Rynek Przedsiębiorczości i Stworzyć Największe Firmy Świata

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Inwestowanie w nowoczesne technologie, takie jak robotyka, elektronika, sztuczna inteligencja, technologie cyfrowe i Internet rzeczy (IoT) mogłoby sprawić, że Polska znalazłaby się wśród krajów najbogatszych świata – według raportu Instytutu Sobieskiego przygotowanego we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju. Aby to uczynić, niezbędne jest skorzystanie z narzędzi finansowania pre-IPO, takich jak PFR Tech Hub, by stworzyć skuteczny ekosystem firm wysokotechnologicznych.

Polskie startupy są niezwykle innowacyjne i nieustannie odnoszą sukcesy, przynosząc nam dumę. Oczywistym jest, że jeśli chcemy zachować te zalety, konieczne jest podjęcie działań, aby te firmy pozostały w Polsce i nadal rozwijały swoje pomysły.

„W ramach naszego raportu zidentyfikowaliśmy blisko 40 firm, które osiągnęły właśnie ten kluczowy moment: jeżeli uda im się znaleźć dodatkowe finansowanie, i to na poziomie naprawdę konkretnych sum sięgających kilkadziesiąt lub kilkaset milionów złotych, pozostaną w rękach dotychczasowych właścicieli i dalej będą pracować dla polskiej gospodarki” – tłumaczył Bartłomiej Michałowski, ekspert Instytut Sobieskiego, podczas debaty w strefie Polskiego Funduszu Rozwoju na 32. Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Polska wciąż pozostaje w tyle za czołowymi państwami europejskimi w obszarze rozwoju technologicznego. Pomimo dynamicznego wzrostu liczby zgłaszanych patentów w Polsce w ciągu ostatnich kilku lat, ich liczba w 2022 r. wynosiła jedynie 615, co jest znacznie niższe niż w przypadku Niemczech, gdzie wynosiła 24,5 tys.

„Naszym niewątpliwym sukcesem w ostatnich latach było stworzenie w Polsce ekosystemu innowacji z prawdziwego zdarzenia, między innymi dzięki narzędziom wspierającym startupy, takim jak PFR Ventures. Teraz musi on dojrzeć i zacząć generować dla polskiej gospodarki wymierne zyski, przyczyniając się do wzrostu zamożności naszego społeczeństwa” – powiedział Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju. 

PFR Tech Hub to strategiczny program Polskiego Funduszu Rozwoju, którego celem jest wsparcie sektora wysokich technologii w Polsce. Program pozwoliłby wybranym firmom na przeskoczenie dotychczasowych barier rozwojowych poprzez udzielenie im znaczących finansowych wsparcia. Właściciele tych firm nadal byliby w stanie zachować większościowy pakiet akcji.

Polski Fundusz Rozwoju wdraża program PFR Tech Hub, który ma na celu wspieranie rozwoju przemysłu wysokich technologii w Polsce. Program oferuje znaczne finansowe wsparcie wybranym firmom, dzięki czemu mogą one wykorzystać swój potencjał do pełnego rozwoju. Właściciele tych firm będą mogli nadal kontrolować większościowy pakiet akcji.

„Po raz pierwszy w historii Polacy mają szansę wziąć udział w kolejnej rewolucji przemysłowej, tym razem nie w roli biernych obserwatorów, ale aktywnych jej uczestników i kreatorów innowacyjnych technologii. Aby to osiągnąć, musimy zbudować społeczną akceptacje dla odpowiedzialnego inwestowania środków publicznych w sektor prywatny oraz porzucić w końcu odziedziczoną po PRL, krytyczną postawę wobec indywidualnej inicjatywy oraz dążenia do sukcesu” – wyjaśniał przedstawiciel Instytutu Sobieskiego. 

Polskie firmy powinny wykorzystać dostępne im możliwości, w tym współpracę z instytucjami naukowymi i ośrodkami badawczymi, aby zwiększyć swoje szanse na sukces na rynku globalnym. Inwestycja w tych sektorach może zaowocować powstaniem kolejnego wielkiego przedsiębiorstwa, takiego jak Samsung, który powstał dzięki wsparciu ze strony rządu Republiki Korei Południowej. 

„Tak długo nie stworzymy silnego ekosystemu innowacji, jak polskie uczelnie naukowo-techniczne nie stworzą własnych, potężnych instytutów, przynoszących miliardowe zyski poprzez komercjalizację rozwiązań opracowanych przez naszych utalentowanych inżynierów. Poprawy wymaga także umiejętność wykorzystywania przez firmy prywatne zapotrzebowania państwa na dane technologie, chociażby w obszarze wojskowości, które stymulowałoby ich rozwój” – podkreślał Paweł Borys. 

32. edycja Forum Ekonomicznego w Karpaczu to szansa by tysiące liderów polityki, gospodarki, samorządu, wybitnych przedstawicieli świata kultury i nauki z całego świata dyskutowały o najważniejszych wyzwaniach stojących obecnie przed Polską i całym kontynentem. Podczas tegorocznego spotkania zostanie również szansa by zapoznać się z działaniami Polskiego Funduszu Rozwoju i jego wkładem w rozwój kraju.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ