Home Polityka i społeczeństwo Innowacje w Samorządzie 2023: Odkrywamy Zwycięzców

Innowacje w Samorządzie 2023: Odkrywamy Zwycięzców

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

18 samorządów otrzymało wyróżnienia w ramach konkursu Innowacyjny Samorząd 2023. Najwyższe wyróżnienia powędrowały do Gminy Łubniany i Pleszew, Ustki, Gdańsk, powiatu poznańskiego i województwa kujawsko-pomorskiego, które wygrały w swoich kategoriach. Uroczysta gala nagrodziła wszystkie wybitne projekty.

Innowacyjny Samorząd to prestiżowy konkurs, którego organizatorem jest Serwis Samorządowy PAP. Co roku nagradzane są gminy, miasta, powiaty i województwa, wyróżniające się wyjątkowymi, innowacyjnymi projektami. Tym razem, honorowym patronatem konkursu objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, co stanowi wyraz uznania dla wysiłku i osiągnięć polskich samorządów.

Konkurs skierowany do samorządów pozwalał na zgłaszanie ciekawych i innowacyjnych projektów dotyczących e-usług, inteligentnych rozwiązań w zakresie zarządzania infrastrukturą miejską, edukacji, ochrony środowiska oraz usług społecznych.

Prezes Zarządu Polskiej Agencji Prasowej, Wojciech Surmacz, złożył samorządowcom serdeczne podziękowanie za udział w czwartej edycji konkursu Innowacyjny Samorząd 2023. Jego słowa gratulacji skierował także do osób, które zgłosiły najciekawsze i najbardziej nowatorskie projekty.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził swoje szczere podziękowanie dla uczestników konkursu, nagradzając ich odwagę w działaniu na rzecz innowacyjności, w obliczu trudnych warunków, w jakich znajduje się kraj – pandemii oraz wojny na Ukrainie.

Minister Waldemar Buda podkreślił, że współcześnie samorządowcy muszą stawiać sobie wysokie wymagania w zakresie innowacyjności, aby móc w pełni wykorzystać zalety, jakie daje nowoczesne technologie.

„Z punktu widzenia administracji, w porównaniu z przedsiębiorcami, jest dużo trudniej być innowacyjnym. Jest dużo trudniej przekonać władze lokalne, radę, żeby angażować się w innowacyjny projekt, który zawsze wiąże się z nutą niepewności i pewną dozą ryzyka” – mówił Waldemar Buda. „To jest droga nie do uniknięcia. Dzisiaj usługi publiczne można budować na bazie innowacyjności, bo one wtedy są przyjazne dla mieszkańców” – dodał.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, ponieważ do niego zgłoszono łącznie 244 projekty. Najwięcej wpłynęło w kategorii gmin miejskich – 73, gmin wiejskich – 53, gmin miejsko-wiejskich – 41, dużych miast – 36, powiatów – 27 oraz województw – 14.

Największą popularnością cieszył się konkurs, w którym zgłoszono łącznie 244 projekty. Najbardziej zaangażowane okazały się gminy miejskie, które wpłynęły z 73 wnioskami, a także gminy wiejskie – 53, gminy miejsko-wiejskie – 41, duże miasta – 36, powiaty – 27 oraz województwa – 14.

Kapituła oceniająca zgłoszone projekty tworzyła się z takich osób jak: Rudolf Borusiewicz – dyrektor biura Związku Powiatów Polskich, Grzegorz Cichy – prezes Unii Miasteczek Polskich, prof. Stanisław Łobejko z Szkoły Głównej Handlowej, Justyna Orłowska – pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, dr Tomasz Pilewicz z Szkoły Głównej Handlowej, Andrzej Porawski – dyrektor biura Związku Miast Polskich, Leszek Świętalski – dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP oraz Anna Banasik – redaktor naczelna Serwisu Samorządowego PAP.

Konkurs Innowacyjny Samorząd 2023 objęty jest patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, GovTech oraz korporacji samorządowych: Związku Województw Rzeczpospolitej Polskiej, Związku Powiatów Polskich, Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej. Wspierając konkurs i galę, strategicznymi partnerami byli: Play, Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Anwil S.A.

Nowa wersja:

I miejsce wśród samorządów nagrodzonych przyznano gminie Łubniany za projekt „Siła partnerstwa – zarządzanie i eksploatacja siecią wod.-kan. w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego”.

Gmina Łubniany zapewniła infrastrukturę, a prywatna spółka ponosi koszty jej konserwacji, modernizacji i wymiany eksploatowanych urządzeń. Umowa, która została podpisana na 10 lat, zakłada m.in. płatność samorządowi za dzierżawę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Partner prywatny planuje również wybudowanie przepompowni ścieków w Luboszycach.

Dwuletni okres trwania umowy obejmuje przegląd i modernizację 760 najstarszych przydomowych przepompowni ścieków, gdyż na terenie gminy funkcjonuje kanalizacja ciśnieniowa.

Gmina Łubniany otrzymała nagrodę za wdrożenie partnerstwa publiczno-prywatnego w zarządzaniu i eksploatacji swojej sieci wod.-kan, które przyniosło wymierne korzyści.

Partner prywatny zapewnił finansowanie i techniczne wsparcie przy modernizacji i konserwacji istniejącej infrastruktury oraz zobowiązał się do wybudowania przepompowni ścieków w Luboszycach.

Dzięki temu projektowi gmina Łubniany jest lepiej przygotowana do zarządzania i eksploatacji sieci wod.-kan. w sposób bardziej efektywny ekonomicznie i ekologicznie.

II miejsce – gmina Starogard Gdański za tworzenie, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, 200 nowych miejsc w przedszkolach dla dzieci mieszkańców gminy.

Starogard Gdański stanął na wysokości zadania, tworząc 200 nowych miejsc w przedszkolach, przy wykorzystaniu obecnych technologii. Dzięki temu dzieci z okolicy mają zapewnioną edukację już od najmłodszych lat, w bezpiecznym i przyjaznym środowisku.

III miejsce – gmina Michałowice za projekt eBOI – Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta.

Michałowice słusznie zostały docenione za projekt eBOI, stanowiący jeden z pierwszych tego typu na świecie. Program ma na celu usprawnienie kontaktu mieszkańców z administracją, umożliwiając szybsze i wygodniejsze korzystanie z usług publicznych.

Wyróżnienia: Dębica, Łubniany, Szemud, Rokietnica, Baligród, Trzciana, Czerwonak, Potęgowo, Bieliny, Przemęt, Świdnica.

Zasłużone wyróżnienia otrzymały gminy Dębica, Łubniany, Szemud, Rokietnica, Baligród, Trzciana, Czerwonak, Potęgowo, Bieliny, Przemęt i Świdnica. Każda z nich jest godna uznania za wybitne osiągnięcia w zakresie zarządzania i rozwoju gminy.

II miejsce – Gmina Grodzisk Mazowiecki za Planetarium i obserwatorium astronomiczne.

Gmina Grodzisk Mazowiecki posiada nowoczesne Planetarium i obserwatorium astronomiczne, które oferuje wyjątkowe możliwości obserwacji nieba. Planetarium wyposażone jest w profesjonalne teleskopy z możliwością wyświetlania obrazów w technologii cyfrowej i analogowej, co pozwala uczestnikom na doświadczenie niezwykłych obserwacji astronomicznych. Doskonale wyposażone obserwatorium astronomiczne jest jednym z najlepszych na świecie.

III miejsce – Gmina Kępice za projekt SMOK – System Monitorowania Odpadów Komunalnych.

Gmina Kępice jest pierwszą w Polsce gminą, która wprowadziła innowacyjny system monitorowania odpadów komunalnych. System SMOK składa się z czujników zainstalowanych w pojemnikach na odpady komunalne, które monitorują poziom ich zapełnienia. System pozwala na skuteczne zarządzanie i optymalizację wywozu odpadów, ponieważ informuje o konieczności ich opróżnienia w odpowiednim czasie.

Gminy

Wyróżnienia: Strzegom, Więcbork, Syców, Proszowice, Miechów, Brwinów, Orzysz, Śmigiel, Brwinów, Września, Miechów.

Strzegom otrzymało wyróżnienie za projekt „Strzegom Smart City”. W mieście zostały zainstalowane nowoczesne inteligentne systemy, które zapewniają lepszą jakość życia mieszkańcom. Systemy sterują oświetleniem ulicznym, monitorują poziom jakości powietrza, zapobiegają i wykrywają przestępstwa oraz wykorzystują zaawansowane algorytmy, aby określić optymalny plan dostarczania usług publicznych.

Więcbork dostał wyróżnienie za projekt „Smart School”. W szkole został zainstalowany system automatycznej identyfikacji i rejestracji danych, który umożliwia uczniom dostęp do danych ocen i osiągnięć za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Syców otrzymał wyróżnienie za projekt „Smart Parking”. Miasto wyposażone jest w system monitorowania miejsc parkingowych, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do określania, czy w danym miejscu stoi samochód, czy nie. System umożliwia również zdalne płacenie za parking za pomocą aplikacji na smartfonie.

Mniejsze miasta

II miejsce – Gliwice za projekt „Rozwiązanie analityczne wspierające system zarządzania produkcją ciepła”, oparte na sztucznej inteligencji.

III miejsce – Tychy za projekt „Inteligentny System Sterowania i Zarządzania Ruchem”, który wykorzystuje technologię IoT do monitorowania ruchu ulicznego i dostosowania go do aktualnego obciążenia.

Wyróżnienia:

Nowy Dwór Mazowiecki, Podkowa Leśna, Pruszcz Gdański, Ełk, Sandomierz, Bielsko-Biała, Kołobrzeg, Rzeszów (dwa wyróżnienia) oraz Ostrowiec Świętokrzyski.

Duże miasta

I miejsce – Gdańsk za projekt „Automatyzacja podatkowa”.

Projekt polega na wykorzystaniu sztucznej inteligencji do automatyzacji procesów w zakresie podatku od nieruchomości osób fizycznych. „Robot” wprowadza informacje podatkowe do systemu dziedzinowego i generuje decyzje, tworzy sprawę w systemie obiegu dokumentów (EZD) oraz wysyła ją do podatnika. Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce, które wdrożyło takie rozwiązanie w ramach masowej wysyłki decyzji podatkowych.

Mniejsze miasta

II miejsce – Gliwice za projekt „Inteligentny system zarządzania produkcją ciepła”, oparte na sztucznej inteligencji.

III miejsce – Tychy za projekt „Inteligentny System Sterowania i Zarządzania Ruchem”, który wykorzystuje technologię IoT do monitorowania, oceny i dostosowywania ruchu ulicznego do panującego obciążenia.

Wyróżnienia:

Nowy Dwór Mazowiecki, Podkowa Leśna, Pruszcz Gdański, Ełk, Sandomierz, Bielsko-Biała, Kołobrzeg, Rzeszów (dwa wyróżnienia) oraz Ostrowiec Świętokrzyski.

II miejsce – powiat krakowski za projekt „Wsparcie wszystkich, którzy potrzebują pomocy”

III miejsce – powiat szczecinecki za projekt „Kontrola wody – jakość życia przyrody”

Wyróżnienia: powiat częstochowski, powiat garwoliński, powiat krakowski, powiat gdański, powiat zgorzelecki, powiat łowicki, powiat świdnicki.

II miejsce – Lublin za projekt „Ogrody deszczowe – miasto w dobrych rękach”.

III miejsce – Wrocław za projekt „Zielona sieć – dostępność do infrastruktury komunikacyjnej”.

Wyróżnienia: Kraków, Poznań, Gdańsk, Gdynia (dwa wyróżniania), Bydgoszcz, Łódź, Toruń.

Powiaty

I miejsce – powiat poznański za projekt „Aromatorium – Biblioteka Zmysłów” w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, prowadzonym przez powiat poznański

II miejsce – powiat krakowski za projekt „Wsparcie wszystkich, którzy potrzebują opieki”

III miejsce – powiat szczecinecki za projekt „Kontrola wody – zdrowie przyrody”

Wyróżnienia: powiat częstochowski, powiat garwoliński, powiat koniński, powiat gdański, powiat zgorzelecki, powiat łowicki, powiat słupski.

Aromatorium, które powstało w Ośrodku dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, to jedyne takie miejsce w Polsce i Europie. Jest to szczególne miejsce – zabytkowe, osiemsetletnie budynki klasztoru, w których można odwiedzić, ale także miejsce gdzie dzieci z dysfunkcjami wzroku mają szansę na odbycie zajęć edukacyjnych. Zajęcia z aromaterapii dają pomysłowe możliwości rewalidacji, edukacji, a także umożliwiają uzyskanie nowych umiejętności zawodowych dla uczniów szkół branżowych. Realizacja projektu przebiegała dwutorowo – zarówno w kierunku zbierania zapachów, jak i przygotowywania miejsca do ich przechowywania.

II miejsce – województwo łódzkie za projekt „Rodzina Rodzinom”

Projekt „Rodzina Rodzinom” od samego początku skierowany był do osób, które w obliczu pandemii, zwłaszcza zamknięcia szkół, znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. W ramach projektu zorganizowano szereg działań, które miały na celu wsparcie rodzin w potrzebie. Współpraca z lokalnymi instytucjami i fundacjami zaowocowała wspólnymi akcjami społecznymi, takimi jak zbiórka żywności, odzieży i środków czystości, a także wsparciem psychologicznym. Wspólna odpowiedzialność i wsparcie dla najbardziej potrzebujących wśród nas były kluczowymi elementami, które przyczyniły się do sukcesu tego projektu.

III miejsce – województwo zachodniopomorskie za projekt „Czysta Energia”

Projekt „Czysta Energia” województwa zachodniopomorskiego jest przykładem jak zaangażowanie lokalnych społeczności może przyczynić się do poprawy jakości życia w regionie. Projekt skupia się przede wszystkim na wykorzystywaniu miejscowych zasobów energii odnawialnej, takich jak słońce, wiatr, biomasa, w celu zmniejszenia zużycia energii z paliw kopalnych. Głównym celem projektu jest edukowanie mieszkańców w zakresie wykorzystywania zasobów odnawialnych, a także dofinansowanie instalacji paneli słonecznych, turbin wiatrowych i innych źródeł energii odnawialnej w regionie.

Wyróżnienia: województwo warmińsko-mazurskie, województwo mazowieckie (dwa wyróżnienia), województwo lubuskie, województwo wielkopolskie, województwo dolnośląskie, województwo podlaskie, województwo śląskie, województwo opolskie.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ