Home Zdrowie i styl życia Humane Society International: badania potwierdzają, że fermy futrzarskie stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi

Humane Society International: badania potwierdzają, że fermy futrzarskie stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Według naukowców, handel futrami stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, ponieważ badanie przeprowadzone w Chinach wykazało, że zwierzęta na fermach futrzarskich są nosicielami aż 39 wirusów zaklasyfikowanych jako „potencjalnie wysokiego ryzyka”.

Humane Society International/UK przypomina, że wyniki najnowszych badań powinny być poważnym sygnałem ostrzegawczym dla rządów, aby skłonić władze krajów, gdzie wciąż hoduje się zwierzęta dla ich futra, do zamknięcia okrutnej i niebezpiecznej branży futrzarskiej. Badania te zostały opublikowane w czasopiśmie Nature.

Najnowsze badania opublikowane w „Nature” ujawniły, że na fermach futrzarskich w Chinach wykryto dziesiątki nowych wirusów u zwierząt, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Naukowcy zidentyfikowali 36 nowych wirusów oraz potencjalną transmisję międzygatunkową koronawirusa i ptasiej grypy, co stanowi alarmujące odkrycie. Autorzy artykułu ostrzegają, że fermy futrzarskie działają jak centra przenoszenia wirusów, co stanowi poważne ryzyko dla zdrowia ludzkiego.

Badanie przeprowadzone na 461 próbkach tkanek zwierząt hodowanych dla futra wykazało obecność 39 wirusów sklasyfikowanych jako „potencjalnie wysokiego ryzyka” w kontekście przenoszenia na ludzi. Wśród nich znaleziono 13 nowych wirusów i 11 wirusów odzwierzęcych, które mogą być przenoszone ze zwierząt na ludzi. Norek, lisów polarnych, królików i jenotów okazały się nosicielami tych wirusów, z jenotami jako największym nosicielem (do 10). Dodatkowo zidentyfikowano siedem wariantów koronawirusa u 66 zwierząt hodowanych na fermach. Autorzy zwracają uwagę na obecność koronawirusów nietoperzy (HKU5) i wirusów ptasiej grypy (H5N6) u hodowanych na fermach norek, zauważając powszechność koinfekcji.

Claire Bass, dyrektorka ds. kampanii i spraw publicznych w Humane Society International/UK, powiedziała: „To nowe badanie jest poważnym sygnałem ostrzegawczym dla polityków, aby uratować nas przed widmem kolejnej pandemii. Wyniki nie mogą być bardziej jasne, fermy futrzarskie to tykająca bomba zegarowa pełna śmiertelnych chorób zakaźnych, a to wszystko w imię produkcji ubrań, których nikt dziś nie potrzebuje. Rządy, które nadal zezwalają na hodowlę zwierząt na futro, w tym rządy krajów w UE i Chinach, muszą przestać grać w rosyjską ruletkę ze zdrowiem publicznym i wprowadzić stosowne zakazy. Kraje handlujące futrami są w pełni współwinne tego zagrożenia dla zdrowia publicznego i muszą zaprzestać importu, aby pomóc zakończyć ten okrutny i śmiercionośny przemysł”.

W zeszłym roku HSI/UK opublikowało szokujące nagrania z ferm futrzarskich w północnych Chinach, na których widać zwierzęta trzymane w okropnych warunkach, często obok drobiu, co może prowadzić do przenoszenia chorób. Badacze zauważyli także inne zagrożenia dla zdrowia publicznego, takie jak nadużywanie antybiotyków, dodawanie surowego mięsa z kurczaka do paszy dla zwierząt i sprzedaż tusz jenotów do spożycia przez ludzi.

Naukowcy wyrażają obawy dotyczące ryzyka rozprzestrzeniania się wirusów o potencjale pandemicznym na fermach futrzarskich. Po wybuchu ptasiej grypy (H5N1) na fermach futrzarskich norek i lisów w Hiszpanii i Finlandii, wirusolodzy z Imperial College London’s Department of Infectious Disease ostrzegli, że hodowla norek na futro powinna być uważana za tak samo ryzykowną jak handel mięsem dzikich zwierząt i targi żywych zwierząt ze względu na zagrożenie, jakie stwarza dla pojawienia się przyszłych ognisk chorób. Rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 u norek na prawie 500 fermach futrzarskich w Europie i Ameryce Północnej wzbudziło również obawy, przy czym wirus przenosił się z ludzi na norki, między norkami i z norek na ludzi. W ostatnich latach miliony zwierząt na fermach futrzarskich zostało już zabitych ze względu na zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Wielka Brytania zakazała hodowli zwierząt na futra w 2003 roku, jednak w 2023 roku importowano futra o wartości 39 703 694 funtów z krajów takich jak Chiny, Finlandia, Hiszpania, Włochy i Francja. Organizacja Humane Society International/UK wzywa rząd do wprowadzenia zakazu importu i sprzedaży futer w kraju poprzez kampanię #FurFreeBritain.

Komitet ds. Dobrostanu Zwierząt Rządu Wielkiej Brytanii obecnie analizuje źródła importowanego futra. HSI/UK apeluje do tego organu doradczego, aby uwzględnił wyniki nowego badania, które wykazują niebezpieczeństwo branży futrzarskiej dla ochrony zdrowia publicznego.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ