Home Polityka i społeczeństwo Ekologiczny basen z regulowanym dnem w Lubaczowie – nowe możliwości rekreacji!

Ekologiczny basen z regulowanym dnem w Lubaczowie – nowe możliwości rekreacji!

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Pływalnia miejska w Lubaczowie, wybudowana z udziałem środków unijnych i o wartości ok. 17 mln zł, to innowacyjny obiekt, który posiada reglowane dno, pompy ciepła, a na dachu panele fotowoltaiczne i solary. Dzięki temu, pływalnia jest częściowo samowystarczalna energetycznie i wykorzystuje źródła odnawialne.

Lubaczów może poszczycić się wspaniałym, trzecim miejscem w konkursie Serwisu Samorządowego PAP, jakim jest miejscowa pływalnia „Aquasfera”. Zgodnie z głosami internautów, odwiedziliśmy to miejsce z kamerą, by przekonać się o jego wielkim potencjale.

Od sierpnia 2022 roku w Lubaczowie będzie dostępna najnowocześniejsza pływalnia w Polsce. Pozyskanie środków zewnętrznych pozwoliło mieszkańcom miasta na realizację marzeń o basenie, których oczekiwania trwały 40 lat. Janusz Zubrzycki, zastępca burmistrza Lubaczowa, zapewnia, że budowa została zrealizowana zgodnie z wszelkimi wymogami.

„Do basenu, który kosztował ok. 17 mln zł, a miasto dołożyło ok. 23 proc. – reszta to były środki zewnętrzne. Udało nam się pozyskać środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, plus dotacja od ministra sportu, plus też pieniądze z rządowego Funduszu inwestycji lokalnych” – poinformował Serwis Samorządowy PAP zastępca burmistrza Lubaczowa.

Basen o wymiarach 25 na 16 metrów, posiada aż osiem torów pływackich. Specjalny system dna basenu pozwala regulować jego głębokość od 0 do 180 cm, co umożliwia jednoczesne zorganizowanie zajęć zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących pływaków. Przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych pływalnia jest czynna przez cały tydzień.

Wyposażony w nowoczesne rozwiązania basen posiada dno, którego głębokość można regulować w zakresie od 0 do 180 cm. Pozwala to na łatwe organizowanie zajęć pływackich dla wszystkich grup wiekowych, w tym również dla osób niepełnosprawnych. Ośmiokrotnie podzielony basen o powierzchni 25 na 16 metrów, jest czynny 7 dni w tygodniu.

„W nocy dno wynurzane jest na powierzchnię i służy jako izolator ciepła, czyli magazynuje ciepło zgromadzone w wodzie w niecce basenowej. Nad całą przestrzenią basenową, halą basenową, znajdują się panele fotowoltaiczne, które w okresie letnim i przy pełnym nasłonecznieniu zapewniają nam 100 proc. zapotrzebowania na energię. Dysponujemy jeszcze solarami, które ogrzewają nam wodę użytkową, wodę w niecce basenowej oraz pompy ciepła, które dodatkowo zapewniają nam ciepło w danym obiekcie” – powiedział Paweł Głaz, kierownik pływalni miejskiej „Aquasfera”.

Dofinansowanie z RPO Województwa Podkarpackiego pozwoliło na dostosowanie budynku krytej pływalni do standardów budownictwa pasywnego. 50 pomp ciepła oraz ogrzewanie podłogowe zostały zainstalowane, a budynek wzmocniono dociepleniem i wyposażono w instalację solarną składającą się z 35 kolektorów o łącznej mocy grzewczej 58 kW. Na dachu budynku znajduje się również instalacja fotowoltaiczna składająca się z 174 modułów, która pokrywa około 40 procent zapotrzebowania na energię elektryczną. Ponadto w pływalni wprowadzono energooszczędne oświetlenie, a na parkingu znajduje się stacja ładowania pojazdów elektrycznych.

RPO Województwa Podkarpackiego wsparło modernizację krytej pływalni, która została dostosowana do standardów budownictwa pasywnego. Budynek został wyposażony w 50 pomp ciepła oraz ogrzewanie podłogowe, a także wzmocniono docieplenie i zainstalowano instalację solarną składającą się z 35 kolektorów o łącznej mocy grzewczej 58 kW. Na dachu budynku znajduje się instalacja fotowoltaiczna składająca się z 174 modułów, która pokrywa około 40 procent zapotrzebowania na energię elektryczną. Ponadto w pływalni zainstalowano energooszczędne oświetlenie, a na parkingu znajduje się stacja ładowania pojazdów elektrycznych.

„Basen na wskroś nowoczesny, ale też ze względu na wykorzystanie różnego rodzaju źródeł odnawialnych bardzo ekologiczny – to nas cieszy. Obiekt świetnie służy dzieciom, młodzieży i dorosłym, którzy chętnie na ten basen wracają. To jest bardzo dobra wiadomość dla społeczności Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego, jak i dla wszystkich szkół, które będą mogły uczestniczyć aktywnie w zajęciach, kursach i szkoleniach z nauki pływania. To dobry przykład do naśladowania” – ocenił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Odwiedziliśmy gminę Lubaczów w województwie podkarpackim, aby zobaczyć jak wielkie zmiany zaszły pod wpływem funduszy unijnych. Polityka spójności przyczyniła się do modernizacji szkół, odbudowy dróg i budowy nowych infrastruktur. Widzieliśmy również, jak wiele projektów rozwija lokalną gospodarkę, tworząc miejsca pracy i nowe możliwości dla mieszkańców.

Podczas naszej podróży po Podkarpackim Lubaczowie zobaczyliśmy, jak ważna jest polityka spójności dla regionu. Przemierzając małe wsie i miasta, zatrzymując się na chwilę wokół nowych dróg, remontowanych szkół i nowych przedsiębiorstw, zobaczyliśmy, jak wielkie zmiany dokonały się dzięki funduszom unijnym. Widzieliśmy, jak wiele projektów i inicjatyw było prowadzonych w ramach polityki spójności i jak wiele dobrego przyniosły one regionowi.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ