Home Polityka i społeczeństwo Decyzja ministra Budy: Umorzenie 88 mln zł długu Instytutu “Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie

Decyzja ministra Budy: Umorzenie 88 mln zł długu Instytutu “Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Ministrem Waldemarem Budą dziś podpisało umowę, która zwalnia Instytut Matki i Dziecka w Warszawie z długu w wysokości 25,5 mln zł. Instytut Matki i Dziecka to instytucja o ponad 70-letniej tradycji, która zajmuje się udzielaniem pomocy pacjentom z całego kraju oraz prowadzi działalność naukowo-badawczą. Umorzenie długu to szansa na dalszy, stabilny rozwój placówki.

Minister Waldemar Buda skomentował decyzję o umorzeniu długu: „Spłata pożyczki przekraczała możliwości finansowe Instytutu, dlatego podjąłem decyzję o jej umorzeniu. Instytut Matki i Dziecka jest instytucją o niezwykłym znaczeniu dla pacjentów i środowiska medycznego. Umorzenie długu pozwoli placówce na dalszy, stabilny rozwój i pomaganie chorym z całej Polski”.

Premier Mateusz Morawiecki, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Ministerstwo Zdrowia okazali niewyobrażalne wsparcie dla Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, co przyczyniło się do pozytywnego rozwiązania ich sytuacji pożyczkowej – zauważa szef MRiT.

29 grudnia 2016 roku Skarb Państwa i Instytut Matki i Dziecka zawarły umowę o wsparciu finansowym w postaci pożyczki w wysokości 25,5 mln zł ze środków Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców. Termin rozpoczęcia spłaty został wyznaczony na 31 stycznia 2026 roku. 17 października 2023 roku Instytut Matki i Dziecka wystąpił do ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy z prośbą o całkowite umorzenie pożyczki, wskazując na swoją trudną sytuację finansową.

Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych pozwala na całkowite umorzenie należności cywilno-prawnych, jeśli istnieją ważne powody dla interesu dłużnika lub interesu publicznego. W przypadku Instytutu, mamy do czynienia z obu tymi okolicznościami, co stanowi podstawę do umorzenia należności.

Instytut Matki i Dziecka w Warszawie jest jednostką naukowo-badawczą, cieszącą się szacunkiem zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest on wysoce ceniony za wdrożenie najnowocześniejszych procedur diagnostycznych i terapeutycznych w neonatologii, pediatrii, neurologii i ginekologii. Ponadto, Instytut udziela świadczeń medycznych osobom z całej Polski, oferując im usługi na najwyższym poziomie.

Serwis PAP publikuje komunikaty w postaci dostarczonej przez nadawcę bez żadnych zmian. Nadawca odpowiada za zawartość, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ