Home Polityka i społeczeństwo Centralna Dolina Wodorowa – Nowy Projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Centralna Dolina Wodorowa – Nowy Projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska

by Wiadomości Rzeszów
0 comment

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło swoje poparcie dla Centralnej Doliny Wodorowej. 17 lipca 2023 r., Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, podczas uroczystości zorganizowanej w Elektrowni Kozienice, podpisała list intencyjny w tej sprawie. W wydarzeniu uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, przedstawiciele grup i spółek energetycznych, środowiska przedsiębiorców oraz jednostki naukowe.

Minister Moskwa powiedziała: „Powstanie Centralnej Doliny Wodorowej to ważny krok w kierunku transformacji energetycznej i rozwoju naszej gospodarki wodorowej. To rozwiązanie wzmocni nasze bezpieczeństwo energetyczne i przewagę konkurencyjną gospodarki krajowej dzięki wykorzystaniu potencjału polskich przedsiębiorców i ekspertów”.

Minister klimatu i środowiska podkreśliła, że powstanie Centralnej Doliny Wodorowej zapewni znaczący skok gospodarczy oraz stworzy nowe miejsca pracy w województwach: świętokrzyskim, mazowieckim i łódzkim. Projekt obejmuje kompleksową ścieżkę produkcji i wykorzystania wodoru, począwszy od elektrolizerów konwertujących energię elektryczną na wodór, poprzez jego magazynowanie i wykorzystywanie do produkcji energii elektrycznej.

Kozienice stały się miejscem budowy innowacyjnych, gazowo-parowych bloków energetycznych, które będą w stanie wykorzystywać niskoemisyjny wodór. Przemysł ceramiczny, jako kolejny odbiorca paliwa wodorowego, również skorzysta na inwestycji w Centralnej Dolinie Wodorowej. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła również potrzebę dekarbonizacji transportu w większych miastach jak Kielce czy Radom, a także transportu wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma znaczący wpływ na polską gospodarkę.

Uczelnie mają szansę na rozwój dzięki Centralnej Dolinie Wodorowej, ponieważ jest ona ogromnym polem do prowadzenia badań naukowych i wdrożeń. W przyszłości będziemy mieli wykwalifikowanych ekspertów, których wiedza i doświadczenie zapewnią konkurencyjność i atrakcyjność regionów zaangażowanych w działalność Centralnej Doliny Wodorowej. To może przyczynić się do wzrostu gospodarczego i rozwoju ekonomicznego.

Wiceminister Ireneusz Zyska wyraził przekonanie, że ekosystem dolin wodorowych stanowić będzie wyjątkową okazję do wzmocnienia pozycji Polski na arenie europejskiej i międzynarodowej w dziedzinie gospodarki wodorowej.

„17 lipca 2023 roku będzie miało znaczenie nie tylko dla północnego Mazowsza, ale i dla całej Polski. Przystąpienie przedstawicieli Centralnej Doliny Wodorowej do tego projektu stwarza duże szanse na realizację projektów o zasięgu ponadregionalnym, a nawet europejskim” – podkreślił wiceminister klimatu i środowiska.

Nasz rząd wdrożył szereg inicjatyw, które przyczynią się do rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. W listopadzie 2021 roku Rada Ministrów przyjęła strategię wodorową do 2023 roku z perspektywą do 2040 roku, która jest zgodna z PEP2040. Ponadto, zainicjowaliśmy porozumienie sektorowe, jedyne w swoim rodzaju w Unii Europejskiej, w którym uczestniczy ponad 250 podmiotów z Polski i zza granicy – powiedział wiceminister Ireneusz Zyska.

Prezes zarządu ENEA SA Paweł Majewski powiedział, że Centralna Dolinę Wodorową w Kozienicach buduje się z perspektywy inwestycyjnej i innowacyjnej. Bloki gazowe przystosowane są do współspalania paliwa przyszłości, takiego jak wodór. W nadchodzących latach będziemy wykorzystywać zielony wodór powstający w procesie elektrolizy z użyciem energii odnawialnych źródeł. Budowa bloków przebiega zgodnie z harmonogramem – dodał.

Dzisiaj jest dzień szczególny, ponieważ wyraża on naszą wdzięczność za ciężką pracę, jaką wykonaliśmy przy tworzeniu gospodarki wodorowej w Polsce przez ostatnie dwa lata. Prace te pokazują, jak ważne jest wspólne działanie, aby osiągnąć tak dalekosiężne cele, jak budowa infrastruktury energetycznej i gospodarki wodorowej. Przy tworzeniu tego ekosystemu niezwykle ważne jest wsparcie ze strony Agencji Rozwoju Przemysłu, dlatego Centralna Dolina Wodorowa im. Braci Łaszczyńskich może być prawdziwą bramą do sukcesu w rozwoju zeroemisyjnych systemów energetycznych w Polsce – powiedział Szczepan Ruman, Prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA S.A.

„Agencja Rozwoju Przemysłu jest liderem na rynku wodorowym w Polsce. Naszym priorytetem jest tworzenie Centralnej Doliny Wodorowej. ARP do tej pory skupiała się na restrukturyzacji, ale obecnie skupiamy się na inwestycjach kluczowych dla rozwoju Polski w nadchodzących dekadach. Wspieramy procesy, które przeobrażają naszą gospodarkę w kierunku niezależności energetycznej i innowacyjności. Inwestujemy m.in. w morską energetykę wiatrową, elektromobilność i sektor kosmiczny. Wodór to paliwo przyszłości, ale rywalizacja o lokowanie się na czołowych pozycjach na globalnym rynku wodorowym zaczęła się już dziś. Chcemy, aby Polska nie była obserwatorem, ale przewodnikiem zmian branży wodorowej na świecie. Cieszymy się, że Centralna Dolina Wodorowa rusza już teraz i w tak silnym składzie” – powiedział Mariusz Rusiecki, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

„Cieszymy się, że Kozienice jako pierwsze dołączą do Centralnej Doliny Wodorowej. Enea wykazuje tutaj dużą innowacyjność i perspektywę, budując bloki gazowe, które będą gotowe do współspalania paliwa przyszłości – wodoru. Już teraz mówimy o wykorzystaniu w przyszłości zielonego wodoru powstającego w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii z odnawialnych źródeł. Dzięki wytrwałej pracy Enea bloki gazowe są realizowane zgodnie z założonym harmonogramem” – powiedział prezes zarządu ENEA SA Paweł Majewski.

Serwis PAP publikuje komunikaty w postaci dostarczonej przez nadawcę bez wprowadzania zmian w ich treści. Odpowiedzialność za treść komunikatu ponosi nadawca, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

You may also like

Regionalne informacje z Rzeszowa i okolic.
Lokalny serwis informacyjny.

 

ZP20 Piotr Markowski
office@zp20.pl
+48 733 644 002

Wybrane losowo

Najnowsze Artykuły

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć pliki cookie
AKCEPTUJĘ