Spis treści
Największe szanse na zatrudnienie mają doświadczeni fachowcy techniczni, ale praca czeka nie tylko na inżynierów i pracowników fizycznych. Sprawdziliśmy, w jakich branżach w Rzeszowie brakuje specjalistów i jakie kompetencje są poszukiwane na lokalnym rynku pracy.
Rzeszowskie IT wciąż rekrutuje specjalistów
Oferty pracy w Rzeszowie w portalu GoWork.pl zawierają wiele propozycji zatrudnienia dla wykwalifikowanych pracowników, posiadających specjalistyczną wiedzę, doświadczenie, umiejętności i uprawnienia zawodowe. Analiza dostępnych ogłoszeń oraz wskazania Barometru Zawodów pozwalają powiedzieć, kto ma największe szanse na dobrą pracę w Rzeszowie.
Chyba nikogo nie zaskoczy to, że w stolicy województwa podkarpackiego brakuje odpowiedniej ilości pracowników m.in. z branży informatycznej. Deficyt dotyczy zwłaszcza administratorów stron internetowych, projektantów i administratorów baz danych oraz programistów. Najbardziej poszukiwani są specjaliści na poziomie MID. To osoby doświadczone, z praktycznymi umiejętnościami i znajomością języka angielskiego.
Fachowcy techniczni potrzebni od zaraz
Kolejnym sektorem, który cierpi w Rzeszowie na niedobór rąk do pracy, jest budownictwo, w tym usługi remontowo-wykończeniowe. Pewne zatrudnienie czeka na specjalistów technicznych. Zwłaszcza na:
- betoniarzy i zbrojarzy,
- cieśli i stolarzy budowlanych,
- elektryków, elektromechaników i elektromonterów,
- kierowników budowy,
- monterów instalacji budowlanych,
- murarzy i tynkarzy,
- operatorów i mechaników sprzętów do robót ziemnych,
- operatorów urządzeń dźwigowo-transportowych,
- pracowników robót wykończeniowych w budownictwie,
- robotników budowlanych,
- robotników obróbki drewna i stolarzy,
- spawaczy.
Wśród rzeszowskich pracodawców poszukujących robotników fizycznych i technicznych oraz inżynierów ponownie bardzo cenione jest doświadczenie kandydatów i praktyczne umiejętności. Punktują również osoby posiadające uprawnienia, m.in. wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego. Dobrze także móc przedstawić zaświadczenie o niekaralności, nie mieć nałogów oraz wykazać zaangażowanie w powierzone obowiązki.
Pewna praca dla kierowców i operatorów wózków widłowych
Obok budownictwa nieustanny rozwój w Rzeszowie i okolicach notuje również branża transportowo-spedycyjno-logistyczna, co przekłada się na wzrost zapotrzebowania wielu firm na kierowców zawodowych. Poszukiwani są zwłaszcza posiadacze prawa jazdy kategorii C+E, którzy mogą zasiadać za kierownicą samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Kandydaci powinni umieć porozumiewać się w języku angielskim albo niemieckim, bo najczęściej czekają ich długie, nawet kilkutygodniowe, trasy międzynarodowe.
Pracodawcy poszukują pracowników z kartą kierowcy, świadectwem kwalifikacji zawodowej na przewóz osób lub towarów, uprawnieniami ADR (na transport materiałów niebezpiecznych), ważnymi badaniami oraz doświadczeniem. Rzeszowska gospodarka magazynowa zatrudni także magazynierów. O ile często nie muszą to być specjaliści, a jedynie osoby chętne do pracy fizycznej, o tyle do pracy na halach i w centrach logistycznych najbardziej poszukuje się kandydatów uprawnionych do obsługi wózków widłowych, czyli osób, które ukończyły odpowiednie szkolenia Urzędu Dozoru Technicznego i pozytywnie przeszły egzamin zawodowy.
Niedobory w służbie zdrowia, działach finansowych i e-commerce
W Rzeszowie brakuje również pracowników ochrony zdrowia. Najpilniej poszukiwani są lekarze wszelkich specjalizacji, a także wykwalifikowane pielęgniarki i położne. Kolejną grupą specjalistów, którzy znajdą pracę w stolicy województwa podkarpackiego, są pracownicy ds. rachunkowości i księgowości. Pracodawcy oczekują kierunkowego wykształcenia. Czasem wystarczy szkoła średnia, policealna albo kursy branżowe, ale szanse na najbardziej atrakcyjne oferty mają absolwenci ekonomicznych lub pokrewnych studiów wyższych.
Ponadto idealny kandydat musi wykazać się praktyczną znajomością przepisów prawnych dotyczących finansów, podatków i spraw kadrowych oraz umieć obsługiwać branżowe programy komputerowe. Cenione jest również bardzo dobre posługiwanie się językiem angielskim. Ostatnią grupą specjalistów, która nie może narzekać w Rzeszowie na brak możliwości zatrudnienia, są pracownicy sprzedaży internetowej. Branża e-commerce prężnie się rozwija i grupuje m.in. specjalistów ds. marketingu, elektronicznej obsługi klienta, managerów, administratorów i innych.
Kto może mieć problem ze znalezieniem pracy w Rzeszowie?
Warto mieć też na uwadze to, że w Rzeszowie wielu specjalistów zgłasza problemy ze znalezieniem pracy w zawodzie. Barometr Zawodów podaje, że lista profesji nadwyżkowych jest nieco większa, niż spis lokalnych zawodów deficytowych. Na rynku pracy funkcjonuje m.in. zbyt wielu:
- filologów i tłumaczy,
- filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców,
- fotografów,
- fryzjerów,
- instruktorów rekreacji i sportu,
- kierowników ds. logistyki,
- plastyków, dekoratorów wnętrz i konserwatorów zabytków,
- pracowników biur podróży i obsługi turystycznej,
- pracowników ds. ochrony środowiska i BHP,
- pracowników poligraficznych,
- socjologów i specjalistów ds. badań społeczno-ekonomicznych,
- specjalistów ds. administracji,
- specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki,
- specjalistów technologii żywności i żywienia.
To między innymi tym osobom lokalne firmy i przedsiębiorstwa nie są w stanie zapewnić wystarczającej ilości miejsc pracy, co zmusza tych specjalistów m.in. do przekwalifikowywania się lub podejmowania emigracji zarobkowej.